Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері Мектеп:№18 ЖББОМ. Құлсары қаласы Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Жанжігітова Айшат Маратқызы Сынып:8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен Мұстафа Кемалді «Ататүрік» деп атады?
|
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сəйкес) |
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау. |
|||||
Сабақтың мақсаты |
- М.Кемалдың Түрік үкіметінің дінге және зайырлы мемлекеттің қалыптасуына әсерін сипаттайды; -М.Кемалдың билігіне дейінгі және сол кезеңдегі Түркияның дамуын салыстырады. |
|||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, талдау. |
|||||
Бағалау критерийі |
- Осман империясында сұлтан билігінің жойылуы кезеңін сипаттайды; -М.Кемалдың реформаларын анықтайды; - Зайырлы мемлекеттің қалыптасу себептерін анықтайды; - М.Кемалдың тарихи рөлін айқындайды. |
|||||
Тілдік мақсаттар |
Айтылым, тыңдалым дағдысы Тақырып бойынша видеоны қарап тыңдау арқылы ондағы негізгі мәліметтерді айтады.
Жазылым дағдысы Ұлт көшбасшысы бойынша осы кезеңге қатысты негізгі фактілерге талдаулар мен тапсырмалар жазады. |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Ұлт-азаттық қозғалыс-ұлттық тәуелсіздікті жеңіп алуға, шетелдік үстемдікті, отарлық езгі мен қанауды жоюға бағытталған күрес. буржуазиялық-патриоттық қоғамдар-құқықтық қоғам ұйымдары. Кемалдық революция-1918-1923жж Мұстафа Кемал төңкерісі. партизандық қозғалыс-жау басып алған территорияда өз Отанының тәуелсіздігі жолындағы халықтық күрес. Ұлы халық жиналысы - Түркияда сұлтандық билік болу себебі....... ұлттық –демократиялық революция-.............. құруға ұмтылыс. Түрік республикасы-.................. басқаратын мемлекет.
|
||||
Тарихи концент |
Өзгеріс пен сабақтастық; Себеп пен салдар; Дәлел; Маңыздылық. |
|||||
Құндылықтарға баулу |
Мұстафа Кемалдың естеліктерін, келтіре отырып, «Мәңгілік Ел» идеясының Жалпы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылығы бойынша оқушылардың бойына татулықты және патриоттық сезімді қалыптастыру. |
|||||
Пəнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, География.
|
|||||
Алдыңғы бөлім |
1917-1924 жылдарда Ресей қаншалықты өзгергенін біледі. |
|||||
Сабақ барысы
|
||||||
Уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері. Сабақтың жоспарланған кезеңдері: сабақтың басы |
Ресурстар |
||||
1минут
5минут
5 минут
5 минут
7 минут |
Ұйымдастыру кезені: 1.Оқушылармен сәлемдесу. 2. Үй тапсырмасын пысықтау. «Тез, жылдам!» (допты оқушыларға беру арқылы сұрақ - жауап) БК: Осман империясында сұлтан билігінің жойылуы кезеңін сипаттайды; 1.1826 жылы янычарлар әскерін таратқан сұлтан: І Махмұд 2. ХІХ ғасырдың 30-50жылдары Түркиядағы реформаға жетекшілік еткен қайраткер: Рашид паша 3.1839 жылы қарашада Түркияда жариялаған бұйрық: «Қасиетті жарлық» 4.Түркия тарихында басталған реформалық кезең: Танзимат 5. 1865 жылы құрылған «жаңа османдар» ұйымының жетекшісі: Намык Кемал 6.1876 жылғы конституцияға сәйкес Түркияның мемлекеттік басқару формасы: Конст монархия
Дескрипторлар: 1.1826 жылы янычарлар әскерін таратқан сұлтанды атайды; 2. ХІХ ғасырдың 30-50 жылдары Түркиядағы реформаға жетекшілік еткен қайраткерді атайды; 3.1839 жылы қарашада Түркияда жариялаған бұйрықты табады; 4.Түркия тарихында басталған реформалық кезеңді атайды; 5. 1865 жылы құрылған «жаңа османдар» ұйымының жетекшісіатайды; 6.1876 жылғы конституцияға сәйкес Түркияның мемлекеттік басқару формасын атайды; ҚБ: Мұғалім әрбір оқушының тапсырманы дұрыс орындауына қарай түрік лирасын береді.
-М.Кемал туралы бейнебаян көрсетіледі. Мұндағы мақсат – оқушылардың беріліп отырған кезеңдегі ұлт жанашырының болуы мен жалпы тарих парақтарындағы әрбір оқиғаның маңызын ұғынуына ықпалдасу, сабаққа қызығушылықты ояту.
-Ой шақыру. Мұғалім: - Оқушылар, бұл тұлғаның түрік тарихындағы рөлі қандай? - Қандай қасиеттерге ие адам ұлт-зиялы көшбасшысына айналады? - Мұстафа Кемалды ұлт-зиялы көшбасшысы деп атауға болама? -Қазақстан тарихынан өткен, ұлт-зиялы көшбасшыларынан кімдерді білесіңдер? (сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар негізгі сұраққа жауап беруге уәжденеді).
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялайды. БК: М.Кемалдың реформаларын анықтайды; 1-тапсырма «Атаулар туралы үш сұрақ » Ұлт-азаттық қозғалыс, Кемалдық революция мен реформалар, Түрік республикасы. 1.Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз? 2.Қалай? Өз тәжірибеңізбен осы атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласызба? 3.Қандай ? Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп ойлайсыз?
Дескрипторлар: -Ұлт-азаттық қозғалыс, Кемалдық революция мен реформалар, Түрік республикасы терминдерді бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіргенін оқушылар айтады ; -Ұлт – азаттық қозғалыстың мемлекетке әсерін, М.Кемалдың реформасының қалай пайда болғандығы туралы деректер келтіреді; -Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болатын айтады. ҚБ: Мұғалім әрбір оқушының тапсырманы дұрыс орындауына қарай түрік лирасын береді және окушының қажеттігіне қарай кері байланыс береді.
|
Оқулық материалы
Слайд
Түрік лирасы
Слайд
Слайд Оқулық материалы
Слайд Оқулық материалы
Түрік лирасы |
||||
7 минут
5минут
|
2 тапсырма. «Төрт сөйлем тәсілі» БК: Зайырлы мемлекеттің қалыптасу себептерін анықтайды; Мемлекет пен діннің өзара қатынасын оқушылар төрт сөйлем тәсілі арқылы талдап меңгереді. Пікір- негізгі идеяны бір сөйлеммен келтіру. Дәлел- келтірген пікірді дәлелдеу. Логикалық тұрғыда дәйектеу. Мысал.Тағы мысал келтіріп дәлелдеу. Қорытынды. Төрт сөйлеммен қорытындылау. Тапсырма: -Зайырлы мемлекеттің қалыптасу себептерін анықта; -Сынытасыңмен пікірлеріс; - Келтірген пікірді дәлелде; -Төрт сөйлеммен қорытынды жаса. Дескриптор - Мемлекет пен діннің өзара қатынасы негізгі идеяны бір сөйлеммен келтіру арқылы тауып, жазады; - келтірген пікірді дәлелдейді; - Қосымша мысал келтіріп дәлелдейді; Мемлекет пен діннің өзара қатынасын оқушылар төрт сөйлем тәсілі арқылы қорытындылайды. ҚБ: «Дурум» әдісі арқылы бірін - бірі бағалау. 1-бөлік – позитивті комментарий, не ұнады; 2-бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3-бөлік – келешекке арналған коментарий, маған ұнады; бірақ келесі жолы.... ____________________________________________
БК: М.Кемалдың тарихи рөлін айқындайды. 3-тапсырма. Пікір-талас. Мұстафа Кемалды «Ататүрік» деп атағаны қаншалықты дұрыс немесе бұрыс. 1.Мұстафа Кемалды әлемдегі он ұлы көшбасшының бірі деп айтуға болама? 2.Түркия заңнамасымен бірге , қай елдердің заңдарымен негізделіп, Мұстафа Кемал Ататүрік болған? 3.Қай жылы, қандай шешіммен, түріктердің атасы деген фамилия беріледі? Дескрипторлар: -Мұстафа Кемалды әлемдегі он ұлы көшбасшының бірі деп айтуға болатынын немесе болмайтынын айтады; -Түркия заңнамасымен бірге , қай елдердің заңдарымен негізделіп, Мұстафа Кемал Ататүрік болғаны туралы айтады; -Қай жылы,қандай шешім мен, түріктердің атасы деген фамилия берілгенін айтады. ҚБ: «Дурум» әдісі арқылы бірін – бірі бағалау. 1-бөлік – позитивті комментарий, не ұнады; 2-бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3-бөлік – келешекке арналған коментарий, маған ұнады; бірақ келесі жолы....
Сыныпта ең көп лира жинаған оқушыға «СЫнып көшбасшысы» атты номинациямен мадақтама беріледі. Бекіту: Неліктен Мұстафа Кемалді «Ататүрік» деп атады?
|
Мәтінмен жұмыс, Қағаз, маркер,
Оқулық материалы
Мадақтау «Дурум» әдісі
Оқулық Материалы
Мадақтау «Дурум» әдісі
|
||||
5 минут |
Сабақтың соңы Оқушылардың рефлексиясы: Кері байланыс «МММ» әдісі Кері байланыс әр түрлі тәсілдермен берілуі мүмкін. Маған ұнады ......, Маған ұнамады ...., Менің пікірімше ..... Үйге тапсырма: Мұстафа Кемал жайлы эссе жазу. Тақырыпқа сай оқушы өз ойын қорыта және жинақтай отырып, ой-толғанысын жазады. 10 -15 сөйлем көлемі негізінде жазылу керек. Қажетті сөз тіркестері: М.Кемалдың реформалары; Зайырлы мемлекеттің қалыптасуы; М.Кемалдың тарихи рөлі. |
Кері байланыс «МММ» әдісі |
||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
Мұнда оқушыларға әрбір кезеңде, сұрақ қою арқылы, яғни қарапайымнан күрделіге, қарай жетелеймін. Ресми түрде топ басшысы анықталмаса да, жұмыс барысында қабілетті оқушылар өз идеяларын ұсынып, пікір-таластар туғызу арқылы, қабілетін шыңдай түседі.Саралаудың жіктеу тәсілін негізге ала отырып, қабілеті бар оқушыларға тереңірек тапсырма беремін.
|
Қалыптастырушы бағалау ретінде әрбір оқушының тапсырманы дұрыс орындауына қарай түрік лирасын беру; «Дурум» әдісі арқылы бірін - бірі бағалау; «МММ» әдісі секілді кері байланыс түрлері, сондай-ақ, мұғалімнің жетелеуші сұрақтары мен оқушылармен диалог құруы, пікір-талас тудыру, мәселені жан-жақты талдау оқушылардың уәжін көтереді. Әрі сабақ бойында оқушыларды жетелеу арқылы ойын тереңдетуге қарай бағыт аламын.
|
Оқушылардың сынып бөлмесінде қауіпсіздік техникасын сақтауына көңіл бөлемін, компьютерді, интерактивті тақтаны қажет емес жағдайда өшіру шарт. Кабинеттің ауасын ара-тұра желдетіп, жарықтың оқушы үстеліне дұрыс түсуін, дұрыс отыруын қадағалаймын. Тапсырмалардың әртүрлі формаларын қолдану арқылы сабақ үстінде оқушылардың еркін қозғалуына мүмкіндік жасалды. Парта орындықтардың дұрыс тұруын қадағалау.
|
||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.