План-канспект па беларускай літаратуры "Уладзімір Караткевіч “Паром...”. Талент пісьменніка ў стварэнні мастацкіх вобразаў" (8 клас)
Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
белорусская литература
8 кл
28.01.2019
Нішто так не яднаецца так, як літаратура і гісторыя. Часам дзеці не заўважаюць, што героі твораў, якіх нібыта выдумалі, маюць реальных прататыпаў. Твор "Паром на бурнай рацэ" таксама мае ў сваёй аснове рэальную гістарычную персону беларускай гісторыі, а задача настаўніка - данесці гэты каларытны вобраз да дзяцей.
план-8 бел лит каратк талент письм у характ гал героеу.docx
Тэма: Уладзімір Караткевіч “Паром на бурнай рацэ”. Талент пісьменніка ў стварэнні мастацкіх вобразаў.
Мэты:
Планканспект па беларускай літаратуры
пашырыць веды вучняў пра У.Караткевіча, пазнаёміць вучняў з галоўнымі героямі твора “Паром на бурнай рацэ”;
развіваць уменне убачыць мастацкую своеасаблівасць твора і уменне характарызаваць галоўных героеў;
садзейнічаць выхаванню ў вучняў пачуцця адказнасці за свае ўчынкі і імкнення да лепшага.
Абсталяванне: падручнік па беларускай літаратуры для 8 класа, відэаматэрыял, мультымедыйная ўстаноўка.
Тып урока: камбінаваны
Ход урока.
I.
II.
Арганізацыйны момант.
Слова настаўніка. Праверка дамашняга задання.
Сёння мы з вамі ўспомнім герояў апавядання і паспрабуем выявіць асаблівасці іх вобразаў.
III.
Работа над апавяданнем “Паром на бурнай рацэ”.
Давайце успомнім, пра што гэта апавяданне?
Хто з’яўляецца галоунымі героямі твора? (Ю.Гораў, ПораЛеановіч, салдат Іван,жона Грынкевіча)
Галоўным героем апавядання «Паром на бурнай рацэ» выступае Юрый Гораў. Ён як афіцэр царскай арміі ўдзельнічае ў падаўленні
паўстання на Беларусі. Гораў — інтэлігентны, выхаваны малады чалавек, для якога шмат значаць такія паняцці як гонар,
сумленнасць, прыстойнасць, абавязак. Ён смела і храбра паводзіць сябе ў баях з інсургентамі, быў нават пар
ены, аднак разам з
тым бачыць у паўстанцах людзей, вартых павагі і спачування. Такого рода ж стаўленне Горава і да народа, на зямлю якога ён
прыйшоў як салдат.
Давайце з вамі знойдзем яго апісанне ў тэксце. Што расказвае нам аўтар пра яго? Запішам у сшыткі сродкі, з дапамаогай якіх
раскрываецца не только знешнасць, але і характар героя. (Апісання як такога не падаецца, на працягу твора герой раскрываецца праз
думкі і дыялогі)
ẚʜ
Другі герой апавядання – ПораЛеановіч, характар якога выразна акрэслены. Важно разумець для гэтага чалавека не існуе
маральных ідэалаў і святынь. Чаму стаў такім ПораЛеановіч у творы не гаворыцца. Аднак асобныя дэталі, сітуацыі ў агульных
рысах тлумачаць паводзіны гэтага персанажа. Ён духоўна спустошаны і расчараваны, страціў веру ў дабро, справядлівасць,
чалавечую прыстойнасць
Давайце знойдзем яго апісанне.
апісвае яго аўтар? З якога боку он нам паказан?
На працягу ўсяго твора ПораЛеановіч паказан нам з дрэннага боку, ці ўсё ж аўтар нам яго паказвае з іншага? (150 – Горава каторы
ўжо раз… Гораў глядзеў, як…151 – Толькі Леановіч…)
словамі
Якімі
Таксама значны вобраз у творы – гэта жонка Грынкевіча. Яна паказвае ў творы прыклад сапраўднага кахання. Яна настолькі кахае
свайго мужа, што гатова на ўсе выпрабаванні, каб толькі яму дапамагчы.
давайце знойдзем яе апісанне ў тэксце. (154 – Фіранка брычкі.., 163 Гораў бачыў)
Салдата Івана нельга назваць ні галоўным, ні другасным героем, але ён адыгрывае важныя ролі ў творы, дапамагае іншым. Знойдзем у
творы і яго апісанне (152 – Увайшоў Іван…)
Сцэна дуэлі падаецца праз успаміны Горава. Давайце знойдзем гэты момант. (ст. 171). Давайце пераробім твор так, каб успаміны
падаваліся праз Леановіча.
Фізкультхвілінка
Дэманстрацыя фрагмента відэаматэрыяла.
IV.
V.
Ці змяніліся вашы ўражанні пасля прагляду фільма?
Якія падзеі з твора паказаны ў відэа? (Знішчэнне чаўноў, знаёмства з героямі)
Ці такімі вы ўяўлялі сабе персанажаў. Раскажыце сваю версію.
VI.
Падагульненне вывучанага за ўрок.
VII.
Пра што ідзе гаворка ў творы “Паром на бурнай рацэ”? (твор пра падзеі паўстання)
Хто стаў прататыпам Усяслава Грынкевіча? (продак пісьменніка Тамаш Грыневіч)
Хто з герояў вам больш спадабаўся? Чаму?
Рэфлексія
Ці падабаўся вам сённяшні урок?
Як вы сябе адчуваеце?
.Што было больш цікава? Што больш спадабалася? VIII.
Выстаўленне і каменціраванне адзнак.
IX.
Дамашняе заданне.
План-канспект па беларускай літаратуры "Уладзімір Караткевіч “Паром...”. Талент пісьменніка ў стварэнні мастацкіх вобразаў" (8 клас)
План-канспект па беларускай літаратуры "Уладзімір Караткевіч “Паром...”. Талент пісьменніка ў стварэнні мастацкіх вобразаў" (8 клас)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.