План-канспект па беларускай літаратуры "Якуб Колас “Хмарка”. Своеасаблівасць и прыгажосць твора." (8 клас)
Оценка 4.7
Работа в классе
docx
белорусская литература
8 кл
22.01.2019
Працяг разгляду твора Якуба Коласа "Хмарка". На гэтым уроку разглядаецца заканамернасць і сувязь літаратурных прыёмаў і формаў з уменнем аўтара прыгожа і яскрава данесці сэнс і значэнне герояў твора. Прыводзіцца параўнанне герояў, якое дапамагае больш глыбока зразумець прызначэнне гэтага твора.
план-5 бел лит якуб колас хмарка.docx
Планканспект па беларускай літаратуры
Тэма: Якуб Колас “Хмарка”. Своеасаблівасць и прыгажосць твора.
Мэты:
“Хмарка”;
Пашырыць веды вучняў пра Я.Коласа, пазнаёміць вучняў з жанравай асаблівасцю твора
развіваць уменне убачыць мастацккую своеасаблівасць літаратурнай казкі;
садзейнічаць выхаванню ў вучняў пачуцця адказнасці за свае ўчынкі і імкнення да лепшага.
Абсталяванне: падручнік па беларускай літаратуры для 8 класа, раздатковы матэрыял,
мультымедыйная прэзентацыя.
Тып урока: .
Эпіграф:
Не шукай ты счасця, долі
На чужым далекім полі.
Я.Купала
Ход урока.
Арганізацыйны момант.
I
II
Слова настаўніка.
Казка гэта... ( жанр вуснай народнай творчасці,звычайна празаічнае апавяданне
Тема нашага сенняшняга урока Я.Колас“Хмаркі” Сення мы прадалжаем тэму папярэдняга ўрока.
Давайте успомнім:
фантастычнага або сацыяльнабытавога зместу з выкарыстаннем вымыслу.)
У чым падабенства народнай і літаратурнай казак? (наяўнасць казачных персанажаў,
падзел іх на станоўчых і адмоўных, дынамічнасць сюжэтаў, пабудаваных на ціхавых прыгодах,
абавязковае знаходжанне выйсця з выпрабаванняў, павучальнасць)
вобразы, якія маюць пераносны сэнс).
Што такое алегорыя? (Алегорыя іншасказальнае адлюстраванне прадмета ці з’явы праз
Куды ўваходзіць твор “Хмарка”? (“Казкі жыцця”)
Давайце прачытаем па ролях твор “Хмарка”.
раскрываецца праз асобныя падзеі, здарэнні ў яго жыцці)
У сшытках запішыце, што наз. апавяданнем? (невялікія творы, у якіх характар чалавека
III
Гутарка з вучнямі.
Давайце знойдзем тут іншыя вобразы, акрамя Хмаркі. (Сіваваронка (птушка), Бусел,
каршун, конікі, Скала, Арол, Дуб). Каго яны вам нагадваюць?
Чым падобныя народныя казкі ад нашай “Хмаркі” і ў чым іх розніца? (Падобныя тым, што
выконваюць аднолькавыя функцыі, навучаюць нас, розніца ў тым, што ў народных казак няма
1 Як вы лічыце, каго меў на ўвазе аўтар пад вобразам Хмаркі? (Задумаюцца, што гэта – яны і
аўтара, у “Хмарцы” прысутнічае аўтарская своеасаблівасць, аўтар выказывае свае адносіны да
Хмаркі, надае элементы рэальнасці)
падобныя да іх)
Як Хмарка жыла да таго, як узнала праўду жыцця і пасля? Што змянілася?
А як ставіцца да Хмаркі сам аўтар?
Звернем увагу на фінал твора. Хмарка пацямнела, зажурылася і заплакала. Чаму такі
фінал? Аўтар жадае нам сказаць, што ад чужых слёз іншым бывае добра, ці нешта іншае? (Трэба
не толькі жыць для сябе, але і думаць пра іншых, нават калі гэта даецца вельмі цяжка і можа
патрабаваць вялікіх ахвяр)
для гэтага выкарыстоўвае?
Як вы зразумелі словы Старога Дуба “у сваім родным кутку работы досыць для кожнага”?
Якая галоўная думка твора?
Што змянілася ў поглядах Хмаркі на жыцце пасля доўгага падарожжа?
Вы, пэўна, заўважылі, як прыгожа і з якой любоўю апісвае аўтар прыроду. Якія прыёмы ён
Словы настаўніка.
Вобраз хмаркі або вобраз хмарак адзін з найбольш любімых пісьменнікам, што ў яго есць 3
вершы на гэту тэму: “Хмары”(1907), “Хмарка” (напісана ў 1908, а надрукавана ў 1913г),
“Хмарка” (напісаны ў 1910, надрукаваны ў “Нашай ніве” ў 1914г.).
Параўнальны аналіз. Прачытаць твор “Зло – не заўсёды зло”. Заданне загадзя: у чым
розныя і падобныя творы?
Розныя тым, што Жолуд быў на месцы, у Жолуда быў бацька Дуб)
Падобныя тым, што Жолуд і Хмарка жадаюць некуды імкнуцца, яны шукаюць сваё месца ў
свеце)
Якія вобразы вам сустрэліся тут?
Што меў на ўвазе аўтар, даючы твору такую назву?
Які вобраз вам больш падабаецца?
IV
V
VI
Падвядзенне вынікаў
прыём? (Алегорыя)
Што жадае нам сказаць аўтар сваімі “казкамі жыцця”?
Чаму ён выбірае такія вобразы, каб праз іх раскрыць сутнасць людзей? Як называецца гэты
Што жадае нам сказаць Янка Купала з верша, які нам служыць эпіграфам?
VII
VIII
Рэфлексія.Выстаўленне і каменціраванне адзнак.
Дамашняе заданне.
Чытаць. У. Караткевіч “Паром на бурай рацэ”
2
План-канспект па беларускай літаратуры "Якуб Колас “Хмарка”. Своеасаблівасць и прыгажосць твора." (8 клас)
План-канспект па беларускай літаратуры "Якуб Колас “Хмарка”. Своеасаблівасць и прыгажосць твора." (8 клас)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.