Презентация по алгебре на тему "Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы" (9 сынып)
Оценка 4.6

Презентация по алгебре на тему "Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы" (9 сынып)

Оценка 4.6
Презентации учебные
pptx
математика
9 кл
06.05.2017
Презентация по алгебре на тему "Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы" (9 сынып)
Мақсаты: Білімділік: арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің анықтамасын есеп шығаруда қолдана білу; Тәрбиелілік: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білуге, өз білімін көрсете алу қасиетін ашуға; Дамытушылық: Өз бетінше жұмыс жасап, ізденуге, шығармашылықпен еңбек етуге баулу. Сабақ түрі: Жүйелеу, қайталау сабағы. Әдіс – тәсілдері: Блум таксономиясы 7 модуль аясында.Мақсаты: Білімділік: арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің анықтамасын есеп шығаруда қолдана білу; Тәрбиелілік: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білуге, өз білімін көрсете алу қасиетін ашуға; Дамытушылық: Өз бетінше жұмыс жасап, ізденуге, шығармашылықпен еңбек етуге баулу. Сабақ түрі: Жүйелеу, қайталау сабағы. Әдіс – тәсілдері: Блум таксономиясы 7 модуль аясында.
Арифм прогрессия n-ші мүшесі.pptx

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесі формуласына есептер шығару» Өткізуші -зерттеуші: математика пәнінің мұғалімі

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесі формуласына есептер шығару» Өткізуші -зерттеуші: математика пәнінің мұғалімі

«Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесі формуласына есептер шығару» Өткізуші -зерттеуші: математика пәнінің мұғалімі Еспентаева К.К.

Жаңақала мектеп-гимназиясы


Lesson Study үдерісі бойынша тізбектелген сабақтар топтамасы бойынша №1 сабақ
Сабақтың тақырыбы:

Жаңақала, 2015 ж.

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласына есептер шығару

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласына есептер шығару

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласына есептер шығару

Мақсаты:
Білімділік: арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің анықтамасын есеп шығаруда қолдана білу;
Тәрбиелілік: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білуге, өз білімін көрсете алу қасиетін ашуға;
Дамытушылық: Өз бетінше жұмыс жасап, ізденуге, шығармашылықпен еңбек етуге баулу.
Сабақ түрі: Жүйелеу, қайталау сабағы.
Әдіс – тәсілдері: Блум таксономиясы 7 модуль аясында.

Блум таксономиясы I . Білу II

Блум таксономиясы I . Білу II

Блум таксономиясы

I . Білу

II . Түсіну

III . Қолдану, талдау

IV. Жинақтау, бағалау

Сабақ барысы Ұйымдастыру бөлімі Үй жұмысын тексеру

Сабақ барысы Ұйымдастыру бөлімі Үй жұмысын тексеру

Сабақ барысы

Ұйымдастыру бөлімі

Үй жұмысын тексеру

Дағдыны қалыптастыру

Үйге тапсырма

Сабақты қорытындылау

Тарихи шолу Прогрессия – (латын сөзі) өрлеу, ілгері қозғалыс

Тарихи шолу Прогрессия – (латын сөзі) өрлеу, ілгері қозғалыс

Тарихи шолу

Прогрессия – (латын сөзі) өрлеу, ілгері қозғалыс. Прогрессиялар мен тізбектер жөніндегі ілімнің алғашқы нысандары мысырлықтар мен вавилондықтардан басталады.
Грек математиктерін прогрессияның көпбұрыш сандарымен байланысы қызықтырды. Ежелгі Греция жазбаларында мынадай қосындыларды кездестіруге болады.

1=12
1+3=22
1+3+5=32
1+3+5+7=42

I. Білу “Қайталау – оқу айнасы” 1)

I. Білу “Қайталау – оқу айнасы” 1)

I. Білу
“Қайталау – оқу айнасы”
1) Арифметикалық прогрессия дегеніміз не?
2) Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырмасы дейміз ?
3) Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы.
4) Арифметикалық прогрессияның негізгі қасиеті қандай ?
5) 2000; 2005;2010; 2015;... -тізбегі, арифметикалық прогрессия бола ма ?

Есептер: 1) а1=7; d=4; a10=?
2) a1=24; d=-8; a11=?
3) a1=-32; d=5; a21=?

Түсіну “Ұшқыр ойдан-ұтымды жауап” 1)

Түсіну “Ұшқыр ойдан-ұтымды жауап” 1)

ІІ. Түсіну
“Ұшқыр ойдан-ұтымды жауап”
1) Сан тізбегі дегеніміз не ? Олардың түрлерін ата
2) Сан тізбегінің берілу тәсілдерін ата.
3) Сан тізбегінің реккуренттік тәсілі, аналитикалық тәсілден қандай айырмашылығы бар?
4) Фибоначчи сандарын білесің бе? Ол тізбектің қай түріне жатады ?



с1

d

n

сn

1,5

-0,2

11

4

26

64,4

-3,1

5

24,8

Кестені толтыр.

Фибоначчи сандары 1202 жылы итальян математигі

Фибоначчи сандары 1202 жылы итальян математигі

Фибоначчи сандары

1202 жылы итальян математигі Леонардо Фибоначчи өзінің
“Абак туралы” кітабында мынадай:
1; 1; 2; 3; 5; 8; 13; 21; 34; 55; 89; ...
тамаша сандық тізбегін ұсынды. Осы тізбектің кескіні спираль түрде болып келеді және заңдылығы айналадағы табиғатта кездеседі.

III. Қолдану, талдау Математикалық лото 1) 1; 3; 5; 7;… берілсе, онда a1,d-? 2)

III. Қолдану, талдау Математикалық лото 1) 1; 3; 5; 7;… берілсе, онда a1,d-? 2)

III. Қолдану, талдау
Математикалық лото

1) 1; 3; 5; 7;… берілсе, онда a1,d-?
2) Арифметикалық прогрессия cn= 11n-78 формуласымен берілсе, с10 тап.
3) a1=-2; d=0,2; a9-?
4) a5=-9,1; a12=7; d-?
5) a1=2; d=0,1; n=5; an-?
6) 47 саны an=5n-3 арифметикалық прогрессияның мүшесі бола ма?
7) cn= 93-7n формуласымен берілсе, бірінші теріс мүшесін тап.
8) –1/2 және -1/6 сандарының арасында тұратын төрт санды тап.
9) Егер a1 =1 болса, an+1 =an +5n, тізбегінің a4 мүшесі неге тең?
10) Егер a+3,6+log464+0,4 cан тізбегі арифметикалық прогрессия құрайтын болса, онда а неге тең?

IV. Жинақтау Оқушылардың әзірлеген жұмыстарын тыңдап талқылау

IV. Жинақтау Оқушылардың әзірлеген жұмыстарын тыңдап талқылау

IV. Жинақтау

Оқушылардың әзірлеген жұмыстарын тыңдап талқылау.
«Сандар тізбегі туралы» - Нағымов Жігер
«Арифметикалық прогрессия тұрмыста» баяндамашы Нагимова Акнурлы.
«Прогрессияның дамуына үлес қосқан математиктер» баяндамашы Төлеуова Айсана

Сабақты қорытындылау Оқушы білімін бағалау

Сабақты қорытындылау Оқушы білімін бағалау

Сабақты қорытындылау

Оқушы білімін бағалау Блум таксономиясы бойынша

Үйге тапсырма: ІІ тарау §10, № 182, 183

Нені білдік?

Нені оқыдық?

Не үшін оқыдық?

Қайда қолданамыз?

Арифметикалық прогрессия

Арифметикалық прогрессианың n-ші мүшесінің формуласы

Құрылыс, ауыл шаруашылық, сауда және өндірістегі пратикалық есептерді шешу үшін

Формуланы зерттеу және шығармашылық есептерді шығару үшін

Пайдаланған әдебиеттер: ҚР Білім заңы

Пайдаланған әдебиеттер: ҚР Білім заңы

Пайдаланған әдебиеттер:

ҚР Білім заңы. Алматы, 2006
МАН І, ІІІ деңгей www.cpm.kz
Пидкасистый П.И., Коротяев Г.И. Организация деятельности ученика на уроке. М.Знание, 1985
Әбілқасымова А., Бекбоев И. Алгебра -9 Мектеп, 2009
Алгебра -9 әдістемелік нұсқау
Әбілқасымова А, Жұмағұлова З Алгебра -9 Дидактикалық материалдар: Мектеп, 2009

Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
06.05.2017