Разработка внеклассного мероприятия
Оценка 4.6

Разработка внеклассного мероприятия

Оценка 4.6
Разработки уроков
doc
воспитательная работа
6 кл
10.01.2017
Разработка внеклассного мероприятия
Разработка внеклассного мероприятия на тему "Обычаи и традиции казахского народа". Наурыз мерекесіне арналған қазақ халқының салт- дәстүрі туралы толық ақпарат беретіе екі тілде жазылған сыныптан тыс шараның сценарийі. Оқушыларға толық материалды қамтитын, ізденіске мүмкіндік тудыратын, қызығушылықпен қатысатын шара түрі. Сынып жетекшісіне көмегі тиер деген оймен жариялап отырмын.
дәстүр-обычаи.doc

Cабақ тақырыбы: «Дәстүрін сыйлаған ел озар».

Сабақтың мақсаты:  Тәрбиелік. Өз елінің дәстүрін, салтын үйреніп,            құрметтеуге  үйрету.

                                   Дамытушылық. Тіл дамыту, жұрт алдында еркін сөйлеу дағдыларын

                                         дамыту.

                                   Білімділік. Салт-дәстүр туралы білімдерін жетілдіру, үйрену.

Сабақ түрі: Ойын сабақ «Тапқыр достар» ойыны.

Сабақ байланысы: өмірмен,әдебиетпен, қазақ тілімен

Сабақ көрнекілері: Кеспе карталар, слаидты көрсетілім.

Сабақ барысы:  1. Ұйымдастыру кезеңі

                     Күй ойналады (Арай, Салтанат)

                                     Кіріспе сөз:

І. Жаны тынбас шертпесе дауыл күйді

  Көкірекке дауыл күй жалын құйды

 Құдіретті сол күйдің әсерінен

 Көтеріліп көңіл шіркін тамылжиды,     демекші «Тапқыр достар» сайысына келген қонақтарға қадамдарыңызға гүл бітсін дейміз.

ІІ. Атты ғой тәуелсіздік таңы жаңа

   Арайлап нұрын шашып айналаға

 Егемен ел болып біз мақтанамыз

Құтты болсын айтамыз барша жанға

І. «Дәстүрін сыйлаған ел озар» атты тәрбие сағатымызды «Тәуелсіздіктің 20 жылдығына» арнаймыз.

 

 Топтардың  өнерлерін бағалау  үшін әділқазы алқасымен таныс болыңыздар: 

        Бүгінгі сайысқа «Жорға» және «Қыран» топтары, уақыт есепшісі Нұрай, тәуелсіз сарапшылар Мерей мен Арман келіп отыр. Бағалау 5 балдық жүйеде болады.

Бірінші жеребе тарту бойынша әр кезеңді кім бастайтынын шешіп алайық.

Өздеріңізді еркін ұстап, ақылдасу кезінде тыныштық шегін  пайдалануларыңызды сұраймыз.

Ендеше іске сәт «Тапқыр достар». «Таныстыру» кезеңі басталды.

(топтар өздерін таныстырады)

«Сөз тапқанға...» кезеңі

     Сіздерде таратылған әріптерден басталатын тәуелсіздікке байланысты сөздер айтасыздар, әр дұрыс жауап есептеледі.

                                                     Тәуелсіздік                                       

 

 

 


                                                                                               

                             Т-тұғырым      А-арманым          Б- бақытым

Енді осы әріптер бойынша қосылған сұрақтарға жауап бересіздер, жауаптар сөздердегі әріптерден басталып, тақырыпқа сай болуы керек....

1.     Дәстүр деген не?                             Нағашың кім?

2.     Кимешекті кім киеді?                     Бет ашар қай кезде айтылады?

3.     Сүйінші сұрап көрдің бе?              Күйеу табаққа негізгі салынатын не?

4.     Құдаға қандай тағам береді?         Жал-жая қандай малда болады? 

5.     Соғым деген не?                             Ерулік деген не?

6.     Көршіңмен тату боласың ба?        Тақияны кім киеді?

7.     Қандай дәстүрді білесің?               Шаңырақ ненің бөлшегі?

8.     Сүйікті ұлттық тағамыңыз?              Тұсау кесу қандай ырым  

9.        Сыбызғы шертіп көрдің бе?           Шашу деген не?

10.Келін деген кім?                              Тойды басқаратын кім?

ІІІ кезең. «Ойлан тап» деп аталады.

1 минут ішінде

Дәстүрге байланысты бірнеше сөз айту керек.

І топ. Салт-дәстүр.

Беташар, келін түсіру.

ІІ топ. Ұлттық тағамдар мен киімдер.

IV кезең. «Сен білесің бе?» кезеңі. Экрандағы ұяшықта сұрақ және ұпайлар жасырылған. Егер сіз сол ұяшық сұрағына дұрыс жауап берсеңіз. Сол ұпай топ еншісінде                                             

V кезең. «Кім жылдам?» деп аталады.

Сіздерге берілген тапсырма кестедегі көрсетілген затты жұмбақтап айту керек.

1   минут. Шеберлік және неше сөз айтты.

Шапан         Саптама етік

Тымақ          Бауырсақ

VI кезең. «Дәстүрді білесің бе?»

Суретте көрсетілген дәстүрді тап. Оның қандай дәстүр екенін суретте.

Сарапшылар мен әділқазы алқасына қорытынды шығаруға рұқсат.

VII кезең. «Қолқа салу»

(жалпы ұпайға енбейді)

«Жорға» тобы

«Қыран» тобы, қолқаларыңыз қандай?

  Қорытынды.

 

Гүлтас Ернісқызы Ернісова

Шығыс Қазақстан облысы

Катонқарағай ауданы

Катонқарағай ауылы

Ленин атындағы орта мектеп

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі


Cабақ тақырыбы : «Дәстүрін сыйлаған ел озар»

Cабақ тақырыбы : «Дәстүрін сыйлаған ел озар»

Енді осы әріптер бойынша қосылған сұрақтарға жауап бересіздер, жауаптар сөздердегі әріптерден басталып, тақырыпқа сай болуы керек

Енді осы әріптер бойынша қосылған сұрақтарға жауап бересіздер, жауаптар сөздердегі әріптерден басталып, тақырыпқа сай болуы керек
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
10.01.2017