Өзін- өзі тану сабақ жоспары Тақырыбы " Ізгілікке бастар жол " 6 сынып
Оценка 4.8

Өзін- өзі тану сабақ жоспары Тақырыбы " Ізгілікке бастар жол " 6 сынып

Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
естествознание
6 кл
11.05.2017
Өзін- өзі тану сабақ жоспары  Тақырыбы " Ізгілікке бастар жол "  6 сынып
Мақсаты: Оқушыларға өзін-өзі танудың адам өміріндегі мәнділігі туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: Білімділік: Оқушыларға адам өмірінің маңызын жеткізу арқылы ізгілік, мейірімділік, шынайылық қасиеті туралы түсінік беру; Дамытушылық: Оқушы бойына адал болу, шындықты айту қасиеттерін дамыту; Тәрбиелік: Оқушыларды мейірімді, адал болуға тәрбиелеу.Өзін- өзі тану сабағының жоспары Мектеп: №1 Мерзім: Сынып: 6 Мұғалім: Оқушылардың саны: Тақырып: Ізгілікке бастар жол Құндылық: Дұрыс әрекет Қасиеттер: ізгілік, мейірімділік, адалдық Мақсаты: Оқушыларға өзін-өзі танудың адам өміріндегі мәнділігі туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: Білімділік: Оқушыларға адам өмірінің маңызын жеткізу арқылы ізгілік, мейірімділік, шынайылық қасиеті туралы түсінік беру; Дамытушылық: Оқушы бойына адал болу, шындықты айту қасиеттерін дамыту; Тәрбиелік: Оқушыларды мейірімді, адал болуға тәрбиелеу. Ресурстар: (құралдар, мәліметтер) Сабақ барысы: 5Т (Тәртіп, Талап, Тыныштық, Тазалық, Татулық) Оқушылардың есіне салу. 1. Ұйымдастыру кезеңі: Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену». Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ- қолыңызды айқастырмаңыз, қолыңызды тізеге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын таза, әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңызды тілек қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты. Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Ой мен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, тек ізгі істерді істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды. Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көзімізге де жетті. Көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді. Нұр бірте- бірте қарқынды және шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан - жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз. Олардың да жүрегі нұрға толсын. Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан- жануарларға, өсімдіктерге, тірі жанға таралсын... Ғаламның барлық түкпір- түкпіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын...Нұр менің ішімде...Мен Нұрмын » Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде отыра тұрыңыз... Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз. Жаймен көзіңізді ашуға болады. Рахмет! Оқушылар өз әсерлерімен бөліседі. 2. Үй тапсырмасын тексеру: Ізгілік.Ж.Баласағұни Ізгілік не? Тегі қандай? Түсі қандай өзінің? Мінез-құлық ісі қандай өзінің? Ізгіліктің нышаны? Халық үшін қайтпай қүрақ үшады. Ізгі жүрек ізгілігін сатпайды, Жомарт жандар қүнын тілеп жатпайды, Қайырымды жан қайырым етпес есеппен, Есе күтсең, үрғанмен тең кесекпен... дадірсіз зат шеттеп жерде қалады, Асыл нәрсе төрден орьш алады. Ізгі іс етсең — текті тірлік сүргенің, Жауыздығың — жерге тірі кіргенің. ...Ізгі ісіне опық жеген жан бар ма? Жаманатты зауал таппай қалған ба? Жамандықты қусаң, азап шегесің, Жамандыққа жақсылық қыл жеңесің! Сұрақтар: Қайырымды жан қайырым етпес есеппен», — деген өлең жолынын ма- ғынасын калай түсінесіңдер? Ізгілік неліктен асыл касиет ретінде бағаланады? Айналаңдагы адамдарга жаксылык жасау кандай нәтижеге жетелейді Ескерту 3. Дәйексөз: Кімде кім өзін сүйсе,туысқандарын сүйсе,өз елін сүйсе,әсіресе баласын бауырым деп білсе,сол адамды ізгі атаймыз. М.Жұмабаев Сұрақ: - Осы дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? Дәйексөзді алдымен ұлдар дауыстап оқиды. Сосын қыздар дауыстап оқиды. Оқушылардың жауаптарын тыңдап, қорытындылаймын. Оқушылар дәйексөзді бірнеше рет қайталап, дәптерге жазып алады. Түйін: Қорытынды: адамның мейірімді, ықыласты болуы, елін, жерін сүюі, танып-білуге қүштарлығы, еңбексүйгіштігі ізгі істер мен жақсы әрекеттерге жетелейді. 4. Әңгімелеу Жексенбі күні Айдар әкесімен бірге орманға саңырауқұлақ теруге барады. Күні бойы орман кезіп, шаршаған, ашыққан олар трамвайдың ішінде бір-біріне қарама-қарсы отырған еді. Кезекті аялдамадан трамвай қозғалған кезде, Айдар отырған орындықтың тұсына бір әйел келіп тұрды. Айдар орын беру керектігін түсінді, тіпті орнынан тұрғысы келгендігін байқатты, бірақ әйелдің өзіне көңіл бөлмегенін көріп, терезеге бұрылып отыра берді. Әкесі орнынан тұрды. - Отырыңыз! –деген әкесінің даусын естіген.Айдардың құлағының ұшына дейін қызарып, орнынан ұшып тұрып әкесіне: - Отырыңыз! Түрегеліп тұрамын,-деді. Әкесі сыбырлай сөйлеп: - Байқампаз болу керек, балам! – деді. Талдауға арналған сұрақтар: 1. Айдар нені сезінді, ол оның мінез- құлқына қалай әсер етті? 2. Әкесі баласына сөйлемей нені түсіндірмекші болды? 3.Әділ болуға ұмтылу адамға не үшін қажет? 5. Шығармашылық іс-әрекеттер, топтық жұмыс: а)Әр топқа жеке жұмыстар беріледі.Жұмылып бірге жұмыс істейміз. Мейірімді және ықыласты болуға жетелейтін игі істер мен жақсы әрекеттер топтамасын жасаңдар. «ә)Дәптермен жұмыс істеу. 1- тапсырманы орындау Қорытынды: Ізгілікті іс игілікке жеткізеді. Тапсырманы орындауға 7 минут уақыт беріледі. Тапсырма орындау кезінде баяу музыка қойылады. Тапсырманы орындап болған соң, әр топ өз жұмысын ортаға салады. 6. Топпен ән айту. Бүгінгі ертегі еліміз Есть за горами,за лесами Ғажайып тамаша Маленькая страна Бар екен мұнда ақыл-сезім Там люди с добрыми глазами Көңілің қаласа Там жизнь любви полна Өзін-өзі тану әлемі Там чудо озеро искрится Ғажайып ұясы Там зла и горя нет Естісе мұңы шаттанатын Там во дворце живет жар-птица Балалар күлкісі И людям дарит свет Қ-сы Өзін-өзі тану Өзін-өзі тану Бұл болашақ тілегі жарқын Бұл әлемді тану Қорытынды: Ізгілік адамның өзіне және өзгелерге жасаған жақсы ,игі,адал істерін қамтиды. 7. Үй тапсырмасы . № 2 сабақтың оқулықтың 6 бетіндегі аңыз әңгімені оқу. Дәптермен № 1 сабаққа берілген 1- жұмысты аяқтау 8. Сабақтың соңғы тыныштық сәті. Баяу музыка қосылады. Балалар, бүгінгі сабақтан алған жақсы қасиеттерді жүрегімізде сақтайық. Рахмет! Сау болыңыздар
6-1.docx
Ресурстар:  (құралдар,  мәліметтер)   Ескерту Өзін­ өзі тану сабағының жоспары Мектеп:                                              №1                 Мерзім:                               Сынып: 6     Мұғалім:  Қазтаева А.Т.                                    Оқушылардың саны:                        Тақырып: Ізгілікке бастар жол         Құндылық:  Дұрыс әрекет   Қасиеттер: ізгілік, мейірімділік, адалдық  Мақсаты:  Оқушыларға өзін­өзі танудың адам өміріндегі мәнділігі туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: Білімділік:   шынайылық қасиеті туралы түсінік беру; Дамытушылық: Оқушы бойына  адал болу, шындықты айту  қасиеттерін дамыту;  Тәрбиелік: Оқушыларды  мейірімді, адал болуға тәрбиелеу. Сабақ барысы: 5Т (Тәртіп, Талап, Тыныштық, Тазалық, Татулық) Оқушылардың есіне салу.  Оқушыларға   адам   өмірінің     маңызын   жеткізу   арқылы    ізгілік,   мейірімділік, 1 Ұйымдастыру кезеңі: Тыныштық сәті.   «Нұрға бөлену». Ыңғайланып   отырыңыздар,   денелеріңізді   түзу   ұстаңыздар.   Аяқ­   қолыңызды   айқастырмаңыз,   қолыңызды   тізеге   немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын таза, әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңызды тілек қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты.  Нұр  сәулесі   сіздің   бойыңызға   ақырын  тарай  бастағанын   елестетіңіз.   Ол  біртіндеп   күшейе   түсуде.  Ой  мен  осы   нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, тек ізгі істерді істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды. Одан   әрі   нұр   сіздің   аузыңызға,   тіліңізге   тарады.   Тіліңіз   тек   шындықты   және   жақсы,   ізгі   сөздер   ғана   айтады.   Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көзімізге де жетті. Көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді. Нұр бірте­ бірте қарқынды және шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан ­ жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға,   мұғалімдеріңізге,     достарыңызға,   таныстарыңызға   бағыттаңыз.     Нұрды   уақытша   түсініспей,   ренжісіп   жүрген адамдарға да бағыттаңыз. Олардың да жүрегі нұрға толсын. Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан­ жануарларға, өсімдіктерге, тірі жанға таралсын... Ғаламның барлық түкпір­ түкпіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын...Нұр менің ішімде...Мен Нұрмын » Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде отыра тұрыңыз... Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз.   Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде.   Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз. Жаймен көзіңізді ашуға болады. Рахмет!  Оқушылар өз әсерлерімен бөліседі. 2. Үй тапсырмасын тексеру: Ізгілік.Ж.Баласағұни Ізгілік не? Тегі қандай? Түсі қандай өзінің? Мінез­құлық ісі қандай өзінің?  Ізгіліктің нышаны? Халық үшін қайтпай қүрақ үшады. Ізгі жүрек ізгілігін сатпайды, Жомарт жандар қүнын тілеп жатпайды, Қайырымды жан қайырым етпес есеппен, Есе күтсең, үрғанмен тең кесекпен... дадірсіз зат шеттеп жерде қалады, Асыл нәрсе төрден орьш алады. Ізгі іс етсең — текті тірлік сүргенің, Жауыздығың — жерге тірі кіргенің. ...Ізгі ісіне опық жеген жан бар ма? Жаманатты зауал таппай қалған ба?  Жамандықты қусаң, азап шегесің, Жамандыққа жақсылық қыл жеңесің! Сұрақтар: Қайырымды жан қайырым етпес есеппен», — деген өлең жолынын ма­ ғынасын калай  түсінесіңдер?  Ізгілік неліктен асыл касиет ретінде бағаланады? Айналаңдагы адамдарга жаксылык жасау кандай нәтижеге жетелейді 3. Дәйексөз: Кімде   кім   өзін   сүйсе,туысқандарын   сүйсе,өз   елін   сүйсе,әсіресе   баласын   бауырым   деп білсе,сол адамды ізгі атаймыз.  М.Жұмабаев  Сұрақ: ­ Осы дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? Дәйексөзді алдымен ұлдар дауыстап оқиды. Сосын қыздар дауыстап оқиды. Оқушылардың жауаптарын тыңдап, қорытындылаймын. Оқушылар дәйексөзді бірнеше рет қайталап, дәптерге жазып алады. Түйін: Қорытынды: адамның мейірімді, ықыласты болуы, елін, жерін сүюі, танып­білуге қүштарлығы,  еңбексүйгіштігі ізгі істер мен жақсы әрекеттерге жетелейді. 4.  Әңгімелеу   Жексенбі күні Айдар әкесімен бірге орманға саңырауқұлақ теруге барады. Күні бойы орман  кезіп, шаршаған, ашыққан олар трамвайдың ішінде бір­біріне қарама­қарсы отырған еді. Кезекті аялдамадан трамвай қозғалған кезде, Айдар отырған орындықтың тұсына бір әйел келіп тұрды. Айдар орын беру керектігін түсінді, тіпті орнынан тұрғысы келгендігін байқатты, бірақ әйелдің өзіне көңіл бөлмегенін көріп, терезеге бұрылып отыра берді. Әкесі орнынан тұрды. ­ Отырыңыз! –деген әкесінің даусын естіген.Айдардың құлағының ұшына дейін қызарып, орнынан ұшып тұрып әкесіне: Байқампаз болу керек, балам! – деді.   ­ Отырыңыз! Түрегеліп тұрамын,­деді. Әкесі сыбырлай сөйлеп: ­ Талдауға арналған сұрақтар: 1. Айдар нені сезінді, ол оның мінез­ құлқына қалай әсер етті? 2. Әкесі баласына сөйлемей нені түсіндірмекші болды?      3.Әділ болуға ұмтылу адамға не үшін   қажет? 5 Шығармашылық іс­әрекеттер, топтық жұмыс: а)Әр топқа жеке жұмыстар беріледі.Жұмылып бірге жұмыс істейміз. Мейірімді және ықыласты болуға жетелейтін игі істер мен жақсы әрекеттер топтамасын  жасаңдар. «ә)Дәптермен жұмыс істеу. 1­ тапсырманы орындау Қорытынды: Ізгілікті іс игілікке жеткізеді. Тапсырманы орындауға 7 минут уақыт беріледі. Тапсырма орындау кезінде баяу музыка қойылады. Тапсырманы орындап болған соң, әр топ өз жұмысын  ортаға салады. 6 Топпен ән айту. Маленькая страна Бүгінгі ертегі еліміз                               Есть за горами,за лесами  Ғажайып тамаша       Там люди с добрыми глазами  Бар екен мұнда ақыл­сезім   Көңілің қаласа                              Там жизнь любви полна   Өзін­өзі тану әлемі                               Там чудо озеро искрится Ғажайып ұясы                                       Там зла и горя нет  Естісе мұңы шаттанатын  Балалар  күлкісі    Қ­сы   Өзін­өзі тану      Өзін­өзі тану   Бұл болашақ тілегі жарқын Бұл әлемді тану                                                              Қорытынды: Ізгілік адамның өзіне және өзгелерге жасаған жақсы ,игі,адал істерін қамтиды.                  Там во дворце живет жар­птица И людям дарит свет 7 Үй тапсырмасы . № 2 сабақтың   оқулықтың 6 бетіндегі   аңыз әңгімені   оқу. Дәптермен № 1 сабаққа берілген 1­ жұмысты аяқтау 8. Сабақтың соңғы тыныштық сәті. Баяу музыка қосылады.  Балалар, бүгінгі сабақтан алған жақсы қасиеттерді жүрегімізде сақтайық. Рахмет! Сау болыңыздар

Өзін- өзі тану сабақ жоспары Тақырыбы " Ізгілікке бастар жол " 6 сынып

Өзін- өзі тану сабақ жоспары  Тақырыбы " Ізгілікке бастар жол "  6 сынып

Өзін- өзі тану сабақ жоспары Тақырыбы " Ізгілікке бастар жол " 6 сынып

Өзін- өзі тану сабақ жоспары  Тақырыбы " Ізгілікке бастар жол "  6 сынып

Өзін- өзі тану сабақ жоспары Тақырыбы " Ізгілікке бастар жол " 6 сынып

Өзін- өзі тану сабақ жоспары  Тақырыбы " Ізгілікке бастар жол "  6 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
11.05.2017