«Հիմա, երբ մենք սովորել ենք ճախրել օդում՝ թռչունների նման, լողալ ջրում՝ ձկների նման, մեզ պակասում է միայն մեկ բան՝ սովորել ապրել երկրի վրա՝ մարդկանց նման:»
Ջորջ Բեռնարդ Շոու, անգլիացի դրամատուրգ
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը»
Դասի թեման՝ «Մարդ լինելու արվեստը»
Դասի նպատակները. նպաստել սովորողների սեփական արարքները վերլուծելու և գնահատելու կարողությունների զարգացմանը, փոխադարձ հարգանքի, խղճի, բարության, սիրո, մարդկային լավագույն հատկանիշների վերաբերյալ նրանց պատկերացումների խորացմանը։
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Դասի ընթացքը
I. Խթանման փուլա/ Դասի բնաբանը․ Ավարտել Բ․ Շոույի խոսքերը.«Հիմա, երբ մենք սովորել ենք ճախրել օդում՝ թռչունների նման, լողալ ջրում՝ ձկների նման, մեզ պակասում է միայն մեկ բան՝ սովորել ապրել երկրի վրա՝ ․․․․․․․... (մարդկանց նման):»
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Դասի ընթացքը
Խթանման փուլբ/ Խմբային աշխատանք բաշխիչ նյութերով․ մեկնաբանել մեծերի խոսքերը
«Մարդկանց հանդեպ հարգանքը՝ դա ինքնահարգանք է»: Գոլսուորսի, անգլիացի արձակագիր և դրամատուրգ
«Մարդ լինելը՝ նշանակում է զգալ սեփական պատասխանատվությունը»։Սենթ Էքզյուպերի, Ֆրանսիացի գրող և պրոֆեսիոնալ օդաչու
Ֆրանսիացի գրող, բանաստեղծ, դրամատուրգ, արձակագիր Վիկտոր Հյուգոն գրել է․ «Յուրաքանչյուր մարդ ունի երեք բնութագիր․ այն, որն իրեն վերագրում են, այն, որն ինքն է իրեն վերագրում, և, վերջապես, այն, որ կա իրականում»։
«Մարդիկ չարախոսում են ոչ այնքան վնասելու ցանկությունից, որքան փառասիրությունից» ։
Ֆրանսուա դը Լառոշֆուկո, Ֆրանսիացի քաղաքական գործիչ
«Անհնարին է միշտ հերոս լիել, սակայն միշտ էլ կարելի է մնալ որպես մարդ» ։
Յոհան Վոլֆգանգ ֆոն Գյոթե, գերմանացի մեծ քնարերգու, մտածող և պետական այր
Բաց դասղեկի ժամ՝ «Մարդ լինելու արվեստը» Դասի ընթացքը
II. Իմաստավորման փուլ․
խմբային աշխատանքների ներկայացումա/ Ըստ խմբերի ընտրված թեմաների ներկայացում տեսահոլովակներով՝ ՏՀՏ-ի օգտագործմամբ /Բարություն, Սեր, Մարդկային արժեքներ, Խիղճ, Հարգանք/
«Մարդ լինելը՝ նշանակում է զգալ սեփական պատասխանատվությունը»։
Սենթ Էքզյուպերի, ֆրանսիացի գրող և պրոֆեսիոնալ օդաչու
Լրացուցիչ նյութեր ուսուցչի համար՝ բաշխիչ նյութեր
«Յուրաքանչյուր մարդ ունի երեք բնութագիր․ այն, որն իրեն վերագրում են, այն, որն ինքն է իրեն վերագրում, և, վերջապես, այն, որ կա իրականում» ։
Վիկտոր Հյուգո, ֆրանսիացի գրող, բանաստեղծ, դրամատուրգ, արձակագիր
Լրացուցիչ նյութեր ուսուցչի համար՝ բաշխիչ նյութեր
«Մարդիկ չարախոսում են ոչ այնքան վնասելու ցանկությունից, որքան փառասիրությունից»։
Ֆրանսուա դը Լառոշֆուկո, Ֆրանսիացի քաղաքական գործիչ
Լրացուցիչ նյութեր ուսուցչի համար՝ բաշխիչ նյութեր
Լրացուցիչ նյութեր ուսուցչի համար՝ բաշխիչ նյութեր
«Անհնարին է միշտ հերոս լիել, սակայն միշտ էլ կարելի է մնալ որպես մարդ»։
Յոհան Վոլֆգանգ ֆոն Գյոթե, գերմանացի մեծ քնարերգու, մտածող և պետական այր
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.