Қысқа мерзімді жоспар: Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Тригонометриялық функциялар |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
y=tgx және y=ctgx тригонометриялық функциялардың графиктері |
|||||||||||||||||||||||||
Оқыту мақсаттары |
Оқушылар: 9.2.4.6 y=tgx және y=сtgx функцияларының графиктерін салады және олардың қасиеттерін сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
y=tgx, y=ctgx функциялардың қасиеттерін біледі |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді - y=tgx, y=ctgx функциялардың графиктерін біледі; - y=tgx, y=ctgx функциялардың қасиеттерін анықтай алады; - есеп шығаруда функциялардың графиктерін қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Бірлік шеңбер Бұрыштың радиандық өлшемі Тригонометриялық функция Синус, косинус, тангенс, котангенс Максимум нүктесі, минимум нүктесі, период |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Құзыреттілік, белсенді азаматтық позиция (жұптық жұмыс кезінде оқушылар өз пікірін дәлелдейді) |
|||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||
Негізгі дағдылар |
Зерттеушілік дағдылар |
|||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Бұрыштың градустық және радиандық өлшемдері, шеңбер элементтері, тригонометриялық кесте |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу қажет. |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
I. Ұйымдастыру кезеңі. Өткенді қайталау: Өткен сабақ бойынша синус және косинус функцияларының қасиеттеріне қатысты сұрақ қойылады. 1. Функциялардың анықталу облысы бірдей ма? Қандай аралықты қамтиды? 2. Функцияның мәндер облысы ше? 3. Функциялардың тақтылығы және жұптылығы туралы не айта аласыңдар? 4. Функцияның монотондылығы дегенеміз не? 5. Функцияның экстремумы дегеніміз не? 6. Функциялардың графиктері қалай аталады?
|
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 мин.
5 мин
20 мин
15 мин |
II. Жаңа тақырып 1 және 2 графиктердің қасиеттерін еске түсіру, 3 мен 4 графиктерге қатысты ауызша сұрақтар қою. 1. 1 график қай функцияның графигіне сәйкес келеді және қандай қасиеттерін айтып шыға аласыңдар? 2. 2 график қай функцияның графигіне сәйкес келеді және қандай қасиеттерін айтып шыға аласыңдар? 3. 3 және 4 график қай функцияның графигі ( тангенс немесе котангенс)? 4. Сурет бойынша қай функцияның графигіне тиістілігін қалай анықтауға болады?
Өткен сабақта оқушылар синус пен косинустың графиктерінің қасиеттерін зерттеп тапты. Осы сабақта олар жұптасып у=tgx, у=сtgx функциялардың қасиеттерін зерттейді.
Зерттеушілік жұмыс. Әрбір жұпқа функцияның графигі ұсынылады, график бойынша астында берілген пунктерін толтырады. Содан кейін әрбір жұп кезекпен жауап береді. 1. D(y) 2. E(y) 3. Функцияның тақ , жұптылығы 4. Периодтылығы 5. Таңба тұрақтылығы 6. Монотондылығы 7. Функцияның нөлдері 8. Функцияның экстремумы 9. Графигі Оқушылардың жауаптарын тексеру. Әрбір пункті мұғаліммен бірге талдау. у=tgx функциясының қасиеттері
1. 2. 3. Функция тақ tg (-x) = -tgx 4. Периодты: периоды Т =π 5. Таңба тұрақтылығы 0 + πn < x < π /2 + πn, nÎZ аралығында tg x > 0 - π /2 + πn < x < 0 + πn, nÎZ аралығында tg x < 0 6. Монотондылығы: бірсарынды өспелі - xÎ [- π /2 + πn; π /2 + πn], nÎZ 7. Функция нөлдері х = πn, nÎZ нүктелерінде tg x = 0 8. Функцияның экстремумы жоқ 9. Графигі - тангенсоида
у=сtgx функциясының қасиеттері
V. Білім бекіту: 1. 2. 3. Функция тақ ctg (-x) = -ctgx 4. Периодты: периоды Т =π 5. Таңба тұрақтылығы 0 + πn < x < π /2 + πn, nÎZ аралығында ctg x > 0 π /2 + πn < x < π + πn, nÎZ аралығында ctg x < 0 6. Монотондылығы: бірсарынды кемімелі- xÎ [0+ πn; π+ πn], nÎZ 7. Функция нөлдері х = π /2 + πn, nÎZ нүктелерінде сtg x = 0 8. Функцияның экстремумы жоқ 9. Графигі - котангенсоида
Есептер шығару. №1. теңдеуді шешу үлгісі көрсетілген. Оқушылармен бірге қарастырып, талдау.
Жауабы: Жұптық жұмыс. №2. функциясының келесі аралықтарда ең кіші және ең үлкен мәнін табыңдар. а) ә) б) в) №3. функциясының келесі аралықтарда ең кіші және ең үлкен мәнін табыңдар. а) ә) б) в) №4. Берілген функциялардың анықталу облысын табыңыз.
Жеке жұмыс. Тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бір-бірін тексереді. №5. Теңдеуді графикалық әдіспен шешіңіз.
№6. Теңсіздікті шешіңіз.
|
Шыныбеков Алгебра 9 сынып
М.И.Шабунин, А.А. Прокофьев. Математика. Профильный уровень. Учебник для 10 класса. М.: «Бином». 2007г.-424с.
|
||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы Теңдеуді шешіңіз:
|
|
||||||||||||||||||||||||
5 мин. |
Кері байланыс Сабақтың мақсатына жеттім деп ойлайсыңдар ма? Қандай қиындықтар туындады? Қай мәселені шешу үшін көмек керек? |
|
||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||
Ә.Б. меңгерушісі: ____________ Валеева М.Б.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.