1Дыбысты өңдеу_2 нұсқа_Сабақ жоспары

  • docx
  • 11.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 1Дыбысты өңдеу_2 нұсқа_Сабақ жоспары.docx

Сабақ жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспарда қарастырылған бөлім:

3.2А Компьютер және дыбыстар

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

 

Күні:

Қатысқан оқушылар саны:

СЫНЫП: 3

Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы

Дыбысты өңдеу (2 нұсқа)

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

· цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау;

· компьютерлік программаларда  файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;

· арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу, өңдеу және шығару.

Сабақтың мақсаттары

· компьютер программасының командалары арқылы файлдарды ашу және сақтау жұмыс дағдыларын жаңартады;

· цифрлік құрылғылармен жұмыс жасаған кезде негізгі қауіпсіздік ережелерін қайталайды;

· дыбыстық редактормен жұмыс істеу дағдыларын анықтау;

· өңдеу мәзірінің мүмкіндіктерімен таныстыру

Бағалау критерийлері

Оқушылар...

· цифрлық құрылғылармен жұмыс жасаған кездегі негізгі қауіпсіздік ережелерін атайды;

· файлдарды ашу және сақтау үшін компьютерлік программа қолданады;

· компьютерлік программа арқылы дыбыстарды жазады, өңдейді және ойнатады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

·  дыбыстық файлдармен негізгі іс әрекеттерді орындайды.

·  Цифрлік құрылғылармен жұмыс жасаған кезде негізгі қауіпсіздік ережелерін түсіндіреді.

Пәндік лексика және терминалогия:

дыбыс, әсер, шу, сапа, жолақ, күшейту, уақыт шкаласы, трек, микрофон, құлаққап, дыбыс күшейткіш, цифрлік құрылғылар.

Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:

· Дыбысты өңдеу үшін қажет.

· Дыбыстық файлды өңдеп болғаннаң соң, менің дыбыстық файылымның ... көзім жетті.

· Мен ойлаймын ....

Құндылықтарды дарыту

Құрмет, ынтымақтастық және ашықтық құндылықтарын топтық жұмыс және ұжымдық талқылау арқылы насихаттау; бұл іс-шаралар оқушылардың шығармашылық және сыни ойлауға қабілетті мейірімді және жанашыр адамның қасиеттерін дамытуға бағытталған. Уақытты басқарудың негізгі дағдыларын «Уақыт»тақырыбы арқылы айқындау.

Пәнаралық байланыс

 Музыка, орыс тілі, ағылшын тілі

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Осыған дейін меңгерілген білім

Қомпьютер құрылғылары, файлдар мен бумалар, программа терезелері, программалармен жұмыс жасау,


Жоспар

Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

 

 

1.                 Ұйымдастыру кезені

Оқушылармен амандасып олардың сабаққа дайындығын көзбен шолу.

Сабақта жағымды психологиялық ахуал тудыру мақсатыңда «Амандасу» әдісін қолдану. Оқушылар шеңбер құрып бір-бірлерімен әр ел салты бойынша амандасады.

Ребусты шеш:

(Өндеу)

Оқушылар топтасып ребус шешуге кіріседі

2.      Білімді жүйелеу

Оқушыларға Windows Media pleer күйсандығы бейнеленген кеспе қағазын таратып күйсандықтың батырмаларын атап беруін сұраңыз.

3.                 Мақсатты тұжырымдау

Оқушылар пайымдау арқылы сабақтың мақсаты мен тақырыбын тұжырымдайды.

Бағалау критерийлерін оқушылармен біріге отырып тұжырымдаңыз

 

Презентация

1 слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 1

Сабақтың ортасы

 

 

4.      Ұғыну

Білімді жаңарту

- Қандай батырмалар комбинациясы Көшіруге мүмкіндік береді?

- Қандай батырмалар комбинациясы Қиып алуға мүмкіндік береді?

- Қандай батырмалар комбинациясы Қоюға мүмкіндік береді?

 

«Болады – болмайды» әдісі.

Мұғалім бірнеше суреттер бейнеленген кеспе қағаздарын оқушыларға ұсынады. Оқушылар сол суреттерді  екі топқа бөледі: болады және болмайды.

 

5.      Жаңа тақырыпты алғашқы меңгеру.

Дыбыс әсерлерін Көшіру, Қиып алу, Қою үдерісін Audacity дыбысты жазу программасында көрсету Бөліп алу, жылжыту батырмаларына оқушылардың назарын аударыңыз.

Дыбыс үзінділерін кесу және орын ауыстыру.

Сигналдың бір бөлігін таңдау немесе меңзерді дыбыстық деректердің қажетті бөлігіне орналастыру үшін, Бөліп алу құралы жауап береді:

Дыбысты таңдау алдында бұл таңдалған құрал екенін тексеріңіз.

 

Мысалы таңдаудың 2 - 3 секунды:

Уақыт шкаласы көрінбесе, түймелерді пайдаланыңыз:

Толқынды форманы редактор терезесіне көлденең орналастыруға мүмкіндік беріңіз. Мұны істеу үшін   түймесін басыңыз.

 

Сергіту сәті

«Ақ бұлақ» оқушылар мұғаліммен бірге орындайды.

https://www.youtube.com/watch?v=LeOmtCuOKxU

6.      Практикалық жұмыс

Audacity программасыңда «Туған ел» әнің ашыңыз. Әуеңнің 10 секундынан бастап 1 минутқа дейін бөліп алып өшіріп тастаңыз. Файлды сақтап қойыңыз

 * «Туған ел» файылын ашыңыз, сонымен қатар үзіндісі өшірілген файлды да ашыңыз. Екі файлды біріктіріңіз.

 

Практикалық тапсырманы орындаған кезде  мұғалім көмек көрсету қажет

Оқушылардың білім деңгейін бағалау

Батырмаларды атаңыз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=IlZEn5tuYIc Туған ел «Менің атым Қожа»

Сабақтың соңы

38-40 минут

 Рефлексия

«Қошемет» әдісі. 

Оқушылар  бір-бірінің сабақтағы үлесін бағалайды сонымен қатар бір-біріне, мұғалімге сабақ үшін алғыс білдіреді

   

 

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Қосымша көмек көрсету.

Қажет болса мұғалімнің көмегі. Қабілетті оқушылар басқа оқушыларға өздерінің қабілеттерін көмек арқылы көрсете алады

Бағалау сабақтың әр кезеңіңде жүзеге асырылады:

-  қиындықтарды анықтап қолдау мақсатында оқушылардың жауптарын қадағалау (жұптық жұмыс) 

- теориалық материалды түсінуін бағалау кезеңінде интерактивті тапсырмалар қолданылады;

- практикалық жұмысты орындау кезіңде бағалау дескрипторлар арқылы жұптасып орындалады.

- өзін-өзі реттеу мақсатыңда, кері байланыс ретінде сабақтың соңында, оқушылар өз жұмыстарын жетістектерін және қиындықтарын сараптайды 

Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін сабақ барысында топтық жұмыс, сергіту сәті қарастырылған.

Компьютермен жұмыс жасап отырған кезде оқушылар дене мүсінінің дұрыс болуына, көзбен монитор экранының ара қашықтығына көніл аударып, жағымсыз ситуациялар пайда болған жағдайда мұғалімге хабарлайды

Практикалық жұмыс орындау кезде «музыка» сабағымен байланысады

1 Қосымша

1 Кеспе қағазы медиа плеера батырмаларын атаңыз .

 

 

 

 


Дескрипторлар:

1.      Дыбыс тәртібін таңдау батырмасын анықтайды

2.      Дыбысты ойнату батырмасын анықтайды

3.      Дыбыстың дауысын орнату батырмасын анықтайды

.

2 Кеспе қағазы медиа плеера батырмаларын атаңыз.

 

 

 

 


Дескрипторлар:

1.      Дыбыс тәртібін таңдау батырмасын анықтайды

2.      Тоқтау батырмасын анықтайды.

3.      Ауысу батырмасын анықтайды

 

 

 

 2 тапсырма

Батырмаларды атаңыз

........................................................................................................

.........................................................................................................

......................................................................................................

......................................................................................................

........................................................................................................

 Жауабы

1.      «Бөліп алу», батырмасы дыбыстың үзіндісін бөліп алу үшін қажет

 


 

Скачано с www.znanio.ru