Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулалары |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Оқушылар: тригонометриялық функциялардың келтіру формулаларын (sin(180°-A)
= sinA т.б) қосу формулаларын |
||
Сабақ мақсаттары |
Оқушыларға: тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларымен таныстыру. -Осы формулаларды есеп шығаруға қолдану дағдысын қалыптастыру. |
||
Жетістік критерийлері |
Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын біледі. -Есептерді шығаруда және түрлендіруде формулаларды қолдана алады. |
||
Тілдік мақсаттар |
Математика тілінде сауатты сөйлеуді дағдыландыру |
||
Құндылықтарды дарыту
|
Ортақтаса жұмыс істеу арқылы өзінің ортадағы қажеттілігін түсіну; өз бетімен жұмыс істеу дағдысы, мәселелерге сынныи тұрғыдан ойлау дағдысы. |
||
Пәнаралық байланыстар |
Геометрия, физика |
||
Бастапқы білім
|
Қосу формуласы; Тригонометриялық функциялардың дербес бұрыштардағы мәндері Келтіру формулалары |
||
Сабақ жоспары: І.Ұйымдастыру.
ІІ. Өткенді қайталап, қорытындылау
ІІІ. Мақсат қою
ІV Жаңа сабақ.
V.Жаңа сабақты бекіту.
VІ Үйге тапсырма.
VІІ. Қорытындылау
№ |
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
1. |
Ұйымдасты- ру кезеңі
|
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру. Зейіндерін шоғырландыру. Сыныпты топқа бөлу үшін үш түрлі үлестірме қағазын таратып беру. |
Амандасып орындарына отырады. Үлестірме қағазы бойынша үш топқа бөлінеді. |
2.
|
Өткен тақырыптар-ды қайталау |
І.Үш топқа тригонометриялық функцияларды қайталау үшін постер құруға тапсырма береді.
І-топ. Қосу формулалары. ІІ- топ. Келтіру формулалары. ІІІ- топ. Қос бұрыштың формулалары.
Сұрақ: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер. Бұрыштың синусын, косинусын, тангенсін, котангенсін қалай анықтаймыз? Координаталық ширектегі тригонометриялық функциялардың таңбалары. Тригонометриялық функциялардың жұп, тақтығы. ІІ. Жеке жұмыс. Тест тапсырмалары беріледі. Дұрыс жауаптың кодын айтады. ІІІ. «Кім жылдам?». Топтарға өткен тақырып бойынша сәйкестендіру тесті беріледі.
|
І.Сұраққа жауап береді. Қосу формулалары: 2. Келтіру формулаларын айтады.
Sin cos tg ctg 3.Қос бұрыштың формулалары: Cos2
Тапсырманы орындайды. Мысал келтіреді. Ережесін айтады. Топтар бір-біріне сұрақ қояды. ІІ. Оқушылар тест шешімін дұрыс жауаптардың нөмірі арқылы белгілеп, код арқылы тексереді. ІІІ. Топ мүшелері тесті бірлесіп орындайды. Шапшаңдығы да бағаланады. |
3.
|
Білу. Мақсат қою
|
-Қосынды мен айырым түрінде берілген тригонометриялық формуламен танысамыз. Формуланы қолданып есеп шығара аламыз. Түрлендірулерді орындай аламыз.
|
Электрондық оқулыққа және слайдқа қарап формуланың қалай қорытып табылғанын анықтайды |
4.
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру
|
Сонда
Формулаларының шығатынына көз жеткізеді.
|
2-4 формулаларды қорытып шығарады.
|
5.
|
Түсіну. Жаңа сабақты бекіту
|
Кітаптағы мысалдарды түсіндіреді |
Әр топтан 3 оқушы тақтаға шығып а) ә)
б)
А деңгейінің есептерін шығарады.
|
6. |
«Ұшқыр ойдан- ұтымды жауап.» |
3 топ мүшелеріне формуланың ережесін өз сөздерімен айту тапсырылады. -Аргументтері әртүрлі синустар мен косинустардың айырымын немесе көбейтіндіге жіктеудің мақсаты неде? -Аргументтері әртүрлі синус пен косинустың айырымын немесе қосындысын көбейтіндіге қалай келтіруге болады? |
Формуланы математикалық тілде айтып береді. Сұрақтарға жауап береді. |
6. |
Қолдану. Деңгейлік тапсырма |
Екі нұсқада үш деңгейде тапсырма беру: І-деңгей: ІІ-деңгей: а) ә) ІІІ-деңгей: a) (Дұрыс жауапқа-3 ұпай) Жауабы бойынша тексерту.
|
Әр оқушы тапсырманы жеке орындайды.
Тақтадағы жауабы арқылы бірін-бірі тексеріп, ұпайын шығарады. |
|
|
|
|
7. |
Ұпайды бағамен салыстыру. |
3-6 ұпай-«3», 7-8 ұпай –«4», 9-дан жоғары ұпай- «5». |
Топ басшылары топ мүшелерінің ұпайларын санап, бағалау парағына бағалайды. |
8 |
Рефлексия |
Оқушыларға кері байланыс жасауын ұсынады. |
«Екі жұлдыз, бір тілегін» білдіреді. |
9
|
Үй тапсырмасы.
|
§24, есептер №396, 401 а) ә) |
|
Қалыптастырушы бағалау
№ |
Жетістік критерилері |
Ж |
Т |
1 |
Өзара кері функциялардың графиктерін сала алады;
|
|
|
2 |
Өзара кері функцялардың графиктерінің қасиеттерін есеп шығаруда қолдана алады. |
|
|
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.