Сабақ жоспары
Пән: математика 3B бөлім: Өрнектермен танысу Тақырыбы: «Өрнектерді салыстыру» |
|
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
Сынып:1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
Оқу мақсаты: |
АУ1.2 a+7 және 8 +a түріндегі әріпті өрнектердің мәндерін салыстыра алады Дағдылар Әріпті өрнектер туралы түсініктері бар. Әріпті өрнектердегі ауыстырымдылық қасиеттерін түсінеді Бақылау- сұрақтарға бақылау (өздерінің немесе өзгелердің) арқылы жауаптар табу |
|||||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар жасай алады: |
|||||||
· Қосу мен азайту амалдарындағы компонентерін біледі. Санды, әріпті өрнектер туралы түсініктері бар. |
||||||||
Оқушылардың көбі жасай алады: |
||||||||
· Санды, әріпті өрнектер құрастыру үшін «-», «+», «=» таңбасын қолданады. |
||||||||
Оқушылардың кейбірі жасай алады: |
||||||||
Өз бетінше шешім қабылдап, қорытынды шығару, ой-пікірін білдіре алады. |
||||||||
Тілдік мақсат: |
|
|||||||
Негізгі терминдер мен сөзтіркестер: |
||||||||
· ұсынады, белгісіз сан · санды өрнек, әріпті өрнек · өзгермелі мәні, орнын алмастыру · артық/кем, тең, тең емес, теңдік, теңсіздік
|
||||||||
Сабақта диалог үшін қолданылатын тіл: |
||||||||
белгісіз сан нені білдіруі мүмкін? -Өрнектің мәнін таба аламыз ба? -Одан қарағанда артық/ кем бола ма?
Неге екендігін айта аласың ба? …белгілі болғандықтан,… артық болуы мүмкін емес пе? … одан қарағанда кем болуы тиіс • … a+6 6 +aекеуі де бір шама ма? жазу:
|
||||||||
Алдыңғы білімдер |
Оқушылар теңдік, теңсіздік туралы біледі |
|||||||
Жоспар |
||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Дереккөздер |
||||||
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Психологиялық дайындық. Оқушылар шеңбер бойы тұрып, бір біріне тілек білдіреді. Өткенді бекіту. Кағазға жазылған тапсырмаларды орындау. ІІІ. Ой ширату а) 3+2, 2+3, 6-5, 10-8, 4+5, 8-6, 1+8, 9-7, 6+4, 3+7, 10-8, 8-2. ә)а+7=8, 8-а=2, 3+а=9, +1+3=6 , 7+=8 б) 3-ті 5-ке арттыр, 8-ді 2-ге кеміт, 6-ны 3-ке кеміт, 6-ны 3-ке арттыр. |
Карточкалар |
||||||
Сабақтың ортасы
|
Жұмбақ шешу. Гүл-гүл жайнап жер, аспан, Гүрілдейді сайда өзен. Гүлжазира жарасқан Гүлдерімен қай кезен? (Көктем) - «Көктем» сөзі мен 2+4=6 өрнегінің арасында қандай байланыс бар? 2 дауысты+4 дауыссыз=6 дыбыс(әріп) -Қосудағы сандар қалай аталады? Компоненттерді қайталау. Дауысты , дауыссыз дыбыстарға қатысты өрнектер құралып,мәні табылады. Найзағай 8-3=5 азайғыш, азайтқыш, айырманың мәні аталады. Сиыр а+с 2+2, Ұя а-с 2-1, Нөсер а-в 5-2 ІҮ. Жаңа тақырып (Б) Өрнектері бар екі карточка көрсету мысалы, a +7 және 8 +a. Олардың бірдей бөлігі бар ма екендігін сұрау. Біз белгісізді білмесек те, әр карточкада бірдей бөлік (берілген сан) болады. Сондықтан да жалғыз айырмашылық санда болады. Оқушылар өрнектердің мәні екі карточкада әр түрлі болатынын көреді. Біз салыстыру үшін қандай таңбаны қолданатынымызды сұраймыз. 3+4 >4+2 бұл санды өрнектер 3+а > а+2 әріпті өрнектің мәні белгісіз болса да белгілі қосылғышқа қарап салыстырамыз 3>2, демек, 3+а артық 7-3 < 7-2 d-2 > d-3 себебі азайтқыш артса, айырманың мәні кемиді (Б,Қ) Оқушыларға әріпті өрнектерді сандар арқылы салыстыруға болатынын көрсету үшін, түрлі карточкалармен бірнеше рет тапсырманы қайталау. Ү. Өздігінен жұмыс 2+а*3+а 7-в*5-в 9+с* с+9 Қалыптсатырушы бағалау. |
Презентация
Карточкалар
Жұмыс парақтары |
||||||
Сабақтың соңы |
Өз өзін бағалау. Мұғалім оқушыларға үш түсті жұлдызшаларды береді. Оқушалар өздерінің жұмыс істеу деңгейіне қарап, бір жұлдызды таңдап алады да, неліктен оны алғанын айтады. мен үшін сабақ қызықты болды, барлығын түсіндім сабақ қызықты болды, бірақ маған әлі де көмек қажет. мен ештене түсінген жоқпын. |
|
||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||
Дифференциация – Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық
байланыс |
||||||
Қабілетті балаларға өз ойларынан әріпті өрнектерді құрастырып, салыстыруға тапсырма беріледі |
Мұғалім оқушылардың білімін қойған сұрақтарға жауап беру арқылы, өздігігнен жұмыс істеу барысында бақылау арқылы бағалайды. |
· Қамқорлық · Өзара сыйластық |
||||||
Бақылау Сабақтың мақсатына жетім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы қандай болды? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?
|
|
|||||||
|
||||||||
Қорытынды бағалау
Сабақтың ең ұтымды кезеңдерін атаңыз.
1: 2: Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәтті атаңыз.
1: 2: Келесі сабақтың өткізуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып жіне жеке оқушылар жайлы не білдім? |
||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.