САБАҚ: математика 3C бөлім: Теңдіктер мен теңсіздіктер. Теңдеулер
|
|
||||||
КҮНІ: |
МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ: |
||||||
СЫНЫП: |
ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ: ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ: |
||||||
ТАҚЫРЫБЫ: |
Теңдік дегеніміз не? |
||||||
ОҚУ МАҚСАТЫ: |
1.2.2.1 теңдік және теңсіздікті, теңдеуді тану; тура және тура емес теңдікті айыра білу; |
||||||
Бағалау критерийлері |
Бірнеше амалдан тұратын өрнектің мәнін табады. Санды, әріпті өрнектер құрастыру үшін «-», «+», «=» таңбасын қолданады. Өз бетінше шешім қабылдап, қорытынды шығару, ой-пікірін білдіреді.. |
||||||
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: |
Теңдік және теңсіздікті, теңдеуді таниды ,тура және тура емес теңдікті айыра біледі |
||||||
ТІЛДІК МАҚСАТ: |
Оқушылар адамдардың ұқсас сипаттарын талқылайды. |
||||||
Негізгі терминдер мен сөзтіркестер: |
|||||||
Сандар, белгісіз сан |
|||||||
Сабақта диалог үшін қолданылатын тіл: |
|||||||
Талқылау үшін сұрақтар: |
|||||||
Дұрыс па, бұрыс па? Өрнектің мәнін таба аламыз ба? Белгісіз сан нені білдіруі мүмкін? |
|||||||
|
|||||||
Алдыңғы білімдер |
Теңдік, теңсіздік, санды, әріпті өрнек |
||||||
Жоспар |
|||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Дереккөздер |
|||||
Сабақтың басы 2 мин
3 мин
5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі «Еуропа елдеріне саяхат» Оқушылар шеңберде тұрып, бір-бірімен әр түрлі тәсілмен амандасады. *Қол беріп амандасу *Маңдаймен амандасу *Иықпен амандасу *Тіземен амандасу (Ж) «Мен-саған, сен-маған» ойыны Ауызша есептеу дағдыларын бекіту мақсатында оқушылар бір-біріне қосу мен азайтуға байланысты өрнектерді айтады, мәнін табады. Компоненттерді қайталау.
(Ұ) Сандармен жұмыс Дәптерге күнді жазу. 8, 5, 6, 3, 7, 4, 2, 1, 3 -Бұл тізбекте 6-дан кем, ал 2-ден артық болатын қанша сан бар? 3,4,5 -Бұл сандар туралы не айта аласыңдар? -Қай сан артық? Неліктен? -Осы сандарды пайдаланып, мәні 6 болатындай өрнек құрастыруға бола ма? Сабақтың тақырыбын ашу. Мақсатымен таныстыру. |
Әріптер, сандар, өрнектер |
|||||
Сабақтың ортасы
10 мин
|
(Ұ) Мәндерін табу. Бірнеше амалдан тұратын өрнектердің мәнін табу жолдарын талқылау.Тақтаға шығару. 9-2-3+1-3+0= 1+6-4+2-5+7= 8-4+2-3-1+3=
(Т) «Кім тапқыр?» Жұмысты күрделендіру және теңдікті құрастыру үшін айырманы қолдануға болады. Оқушылар әріп мәнін табу үшін, түрлі теңдіктер құрылуы тиіс екендігін қарастырады. Тапсырма:Мәні дұрыс болатындай «+» және «-» таңбаларын қой. 5 4 3 2 1 = 3 Өрнек, теңдік, теңсіздік ұғымдарын қайталау.
Сергіту сәті «Көңілді балақайлар биі»
(Ө) Өздік жұмыс. а/Осы ұғымдарға 2 мысалдан жазу.
ә/Карточкамен жұмыс Деңгейлік тапсырмалар: 1-деңгей 8 – 5 + 5 – 3 = 9 – 9 *4 + 3 = 2-деңгей 5 см + 4 см – 7 см = 8 кг -4кг* 3 кг – 2 кг = 3-деңгей 4 + 2 + 1 + х = 9 х = .…. х – 3 = 9 - 1 – 3 x = …... «Қатемді тап» ойыны а + 10 = 9 а – 10 = 10 10 – а = 12 10 + а = 8 |
Карточкалар
Деңгейлік тапсырмалар |
|||||
Сабақтың соңы |
Бекіту:Ауызша өрнектер құру Қорапта 2 көк қарындаш, сонша қызыл және жасыл қарындаш жатыр. Қорапта қанша қарындаш бар? Қандай теңдік шықты? 2+2+2=6 Бұл амалды азайтумен тексеріп көрейік. 6-2-2-2=0
Рефлексия: «Аяқталмаған ой» -Маған қызықты болды, өйткені ............ -Маған бүгін сабақта қиын болды, өйткені... -Маған сабақта .... көмектесті.
|
Интерактивті тақтада жазылған сөйлемдер |
|||||
Қосымша ақпарат |
|||||||
Дифференциация – Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралыұ байланыс |
|||||
Деңгейлік тапсырма |
Өзін-өзі бағалау |
· АКТ · Сыйластық |
|||||
Бақылау Сабақтың мақсатына жетім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы қандай болды? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? |
|
||||||
Қорытынды бағалау
Сабақтың ең ұтымды кезеңдерін атаңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәтті атаңыз. 1: 2: Келесі сабақтың өткізуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім? |
|||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.