Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспарда қарастырылған бөлім: 3.2А Компьютер және дыбыстар |
Мектеп: |
|||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||
Күні: |
Қатысқан оқушылар саны: |
|||
СЫНЫП: 3 |
Қатыспағандар: |
|
||
Сабақтың тақырыбы |
Дыбысты өңдеу (1 нұсқа) |
|||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
· цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау; · компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану; · арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу, өңдеу және шығару. |
|||
Сабақтың мақсаттары |
· компьютер программасының командалары арқылы файлдарды ашу және сақтау жұмыс дағдыларын жаңартады; · цифрлік құрылғылармен жұмыс жасаған кезде негізгі қауіпсіздік ережелерін қайталайды; · дыбыстық редактормен жұмыс істеу дағдыларын анықтау; · өңдеу мәзірінің мүмкіндіктерімен таныстыру |
|||
Бағалау критерийлері |
Оқушылар... · цифрлық құрылғылармен жұмыс жасаған кездегі негізгі қауіпсіздік ережелерін атайды; · файлдарды ашу және сақтау үшін компьютерлік программа қолданады; · компьютерлік программа арқылы дыбыстарды жазады, өңдейді және ойнатады. |
|||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: · дыбыстық файлдармен негізгі іс әрекеттерді орындайды. · Цифрлік құрылғылармен жұмыс жасаған кезде негізгі қауіпсіздік ережелерін түсіндіреді. Пәндік лексика және терминалогия: дыбыс, әсер, шу, сапа, жолақ, күшейту, уақыт шкаласы, трек, микрофон, құлаққап, дыбыс күшейткіш, цифрлік құрылғылар. Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер: · Дыбысты өңдеу үшін … қажет. · Дыбыстық файлды өңдеп болғаннаң соң, менің дыбыстық файылымның ... көзім жетті. · Мен ойлаймын .... |
|||
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық және ашықтық құндылықтарын топтық жұмыс және ұжымдық талқылау арқылы насихаттау; бұл іс-шаралар оқушылардың шығармашылық және сыни ойлауға қабілетті мейірімді және жанашыр адамның қасиеттерін дамытуға бағытталған. Уақытты басқарудың негізгі дағдыларын «Уақыт»тақырыбы арқылы айқындау. |
|||
Пәнаралық байланыс |
Музыка, орыс тілі, ағылшын тілі |
|||
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта |
|||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Қомпьютер құрылғылары, файлдар мен бумалар, программа терезелері, программалармен жұмыс жасау, |
|||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
1. Ұйымдастыру кезені Оқушылармен амандасып олардың сабаққа дайындығын көзбен шолу. Сабақта жағымды психологиялық ахуал тудыру мақсатыңда «Өзіме тілек» әдісін қолдану. Оқушылар бір бет парақшаға өздеріне тілек жазып ұшақ құрастырады. Ұшақты сыныптағы бір оқушыға жібереді. 2. Білімді жүйелеу Мәселе тудыру: Тақтада музыкалық аспаптың суреті көрсетілген. - Музыкалық аспаптың ерекшелігі неде? (ол түрлі жануарлардың дыбысын ойнайды). - Осы жануарлардың қосылып орындаған дыбыстарың ойнату үшін не істеу қажет? Оқушылардың ұсыңыстарың тыңдап алып, жауаптарын естіген соң - Қалай ойлайсыздар, бүгінгі сабақта біз немен айналысамыз? 3. Мақсатты тұжырымдау - Сіздің ойыңызша, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай? (оқушылар өз жауаптарын береді, содан соң тақтадан сабақтың тақырыбын оқиды). |
Презентация 1 слайд |
||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
4. Жаңа тақырыпты алғашқы меңгеру. ТалқылауОқушыларға сурет көрсетіп онда қандай ереже бұзылғаның сұраңыз? (құлаққап киіп жолдан өтуге болмайды. Сен жолды көрумен қатар естуін де керек) - «Дыбысты өңдеу» деген не?Оқушыларға интербелсенді тақта арқылы «Дыбыстық ақпараттарды өңдеуге арналған бағдарламада жұмыс істеу тәсілдерімен танысу» Bilim Land рессурсын қолданып жаңа тақырыпты меңгеру.
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/dybystyq-aqparattardy-ongdeuge-arnalhan-bahdarlamada-zhumys-isteu-tasilderi
«Ия-жоқ» ойыны Оқушылар қызыл, жасыл сигнал кеспе қағаздары арқылы жауап береді. Егерде келіссе жасыл қағазды көтереді, келіспесе қызыл кеспе қағазың көтереді. Тапсырма: Дұрыс немесе бұрыс жауапты тандаңыз.
Сергіту сәті - Монитор бізге қалай зиян келтіреді? - Көздер талмау үшін не істеу қажет? Сергіту сәті, көзге жаттығуhttps://www.youtube.com/watch?v=_lx7d4eIkVE
5. Практикалық жұмыс Фондағы музыкаға дыбыс салу 1. Audacity программасыңда «Бремен музыканттары» фонограммасын ашыңыз. Әуеңнің бірінші 15 минутын бөліп алып оны көшіріп алып үзіңдіні композицияның соңына баяу өшу әсерің қолданып орналастырыңыз. (Мәзір: Әсер – баяу өшу (эффекты – плавное затухание)). Әсерді қолданған кезде үзіндіні бөліп алу қажет екенің ұмытпаймыз. Жобаны арнайы бумаға «менің бремен музыканттарым» деп сақтап қою. 2. * «Менің бремен музыканттарым» файылын ашыңыз, 44,5 сек. Таң 53,5 сек, дейін үзіңдіні өшіріп тастаңыз. Файлды сақтап қойыңыз, шыққан жобаны тыңдап шығыңыз.
Практикалық тапсырманы оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша орыңдайды. Интербелсенді тақтаны қосып қойып мұғалім практикалық тапсырманы көрсете отырып оқушылармен бірге жасайды 6. Оқушылардың білім деңгейін бағалау Қосымша 2
|
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/dybystyq-aqparattardy-ongdeuge-arnalhan-bahdarlamada-zhumys-isteu-tasilderi
https://www.youtube.com/watch?v=_lx7d4eIkVE
https://www.youtube.com/watch?v=i4wwy7CEHws
Қосымша 2
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 минут |
Рефлексия Сабақтың бағалау критерийлері бойынша оқушылармен ауызша сұхбат. Әр оқушы қолдарыңдағы кеспе қағаздарын алады: қызыл және жасыл түсті. Сабақта нені орындай алмағаны туралы немесе нені түсінбей қалғаны туралы жағымсыз сәттерді қызыл түсті кеспе қағазға жазады. Сабақтың оң сәттерің жасыл түсті кеспе қағазға жазады |
|
||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||||||||||||||||
Қосымша көмек көрсету. Қажет болса мұғалімнің көмегі. Қабілетті оқушылар басқа оқушыларға өздерінің қабілеттерін көмек арқылы көрсете алады |
Сұрақтарға жауап алу арқылы. Басты тапсырманы орындаған кезде сұрақтар қолдану. Интербелсенді тақта. Оқушылардың нәтижесін/қабілетін тексеру үшін сұрақтар қолдану |
Құрылғыны қолданған кезде қауіпсіздік ережесін қолдану. Тыңдай білу және сұхбаттасу. Сергіту сәтің орындау |
||||||||||||||||||||
1 Қосымша
Бұрыс немесе дұрыс жауапты тап
Сұрақтар |
Ия |
Жоқ |
Дыбыстарды сақтау және тираждау үшін 1857 жылы дыбыс жазу құралдары ойлап табылды |
|
|
Мәтіндік ақпаратты біз «Дыбыстық редакторларда» өңдейміз |
|
|
Программада дыбыстық файлды ашу үшін Файл мәзірінен Открыть командасын таңдау керек |
|
|
Дыбыстық файлды ойнату үшін Воспроизвести батырмасын басу қажет |
|
|
Дыбыстық файлдың белгіленген аймағын жойғымыз келсе, Правка-Удалить батырмасын басамыз |
|
|
Қосымша 2
1 тапсырма: көп нөктенің орнына дұрыс жауапты тауып сызықша арқылы сәйкестендір
Аумақ жойылып .................буферіне орналасады. Енді оны(бірнеше рет) жазбаның басқа бөлігіне қоюға болады |
|
Алмасу |
|
Сақтау |
|
|
Ұйым |
|
|
Деректер |
Жауабы
|
|
Алмасу |
|
Сақтау |
|
|
Ұйым |
|
|
Деректер |
2 тапсырма
Белгіленген батырма не үшін қажет
|
........................................................................................................ ......................................................................................................... ...................................................................................................... ...................................................................................................... ........................................................................................................ |
Жауабы
|
«Бөліп алу», батырмасы дыбыстың үзіндісін бөліп алу үшін қажет |
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.