" Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру " ( 5 класс ) тақырыбында өткізген сабағым кіріктірілген сыныптар үшін өте тиімді . Себебі , уақыт үнемделіп , тиянақты қолданылған деп ойлаймын . Осы сабақ бәріңізге қөмекші құрал болады деген сенімдемін . . .
Күні: 10.12.2015
Пәні: Математика
Сыныбы: 5 (кіріктірілген 56 сыныптар үшін)
Тақырыбы: Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру
Мақсаты:
Жай бөлшектер, олардың түрлерінің анықтамасын меңгерте отырып, жай бөлшектерді
қысқартуға, ортақ бөлімге келтіруге арналған есептерді өздігінен орындай білуге
дағдыландыру, есеп шығарудағы білімдерін байқау;
Міндеттері:
Білімділік: Оқушыларға жай бөлшек, олардың түрлерін ажырата отырып,
бөлшектерді қысқартуға, ең кіші жай ортақ бөлімге келтіруге арналған есептер
шығарту.
Дамытушылық: Есептер шығарту арқылы баланың логикалық ойлау, шапшаң
есептеу, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, нақты пәнге қызығушылыққа, жан
жақтылыққа, өз білімін бағалай білуге тәрбиелеу;
талдау,
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы
Әдістәсілдері:
практикалық,
тапсырмалар, жекетоптық жұмыс,ойын, көрнекілік, постер әдісі.
Көрнекілігі: Плакаттар, маркерлер, өзінөзі және бағалау парақшалары, сабақты бағалау
смайликтері, эпиграф, күн жады, «Бөлігін тап», «Тізбекті жалғастыр», «Ұнадыұнамады»,
«Жасырын сөзді табу» ойындары, т.б.
Сабақтың барысы:
деңгейліклогикалық
сұрақжауап,
баяндау,
I. Ұйымдастыру бөлімі
сабақтың мақсатын хабарлау;
сабаққа назар аударту;
оқушылармен амандасу, түгендеу;
1. Сабақты «Жасырын сөзді табу» ойынымен бастау.
«Ақылойды тәртіпке келтіретін математика.» М.В.Ломоносов
2. Күн жадын жасыру – «10.12.14.»
a) Ең кіші екі таңбалы сан? (10)
b) 11 және 13 сандарының арифметикалық ортасы қай сан? (12)
c) 2,7 сандарының бөлгіші қай сан? (14)
ІІ. Үйге берілген тапсырманы тексеру
№536 (постер арқылы плакатқа жазып, қорғайды)
;7
6=27
9
;49
42
42
14
;15
;3
7= 14
35
35
;2
5= 3
3
10
10
; 7
25 = 5
25
; 7
18 =10
18
;1
3= 6
33
; 7
18
;11
33
; 4
10
; 1
25
2
11
2
5
5
9
1
5
1
2
5
8
;1
3= 2
6
;1
6 =15
24
;2
6
; 4
24
ІІІ.Есептер шығарту.
№539
2 1
36
;3 8
9=2 1
36
;3 32
36 1 3
4
;3 5
12=1 9
12
;3 5
12 4 4
7
;5 4
21=4 6
21
;5 4
41 7
20
6 7
100
;2 3
50=1 35
100
10=6 7
;4 9
100
;2 6
100
;4 90
100
1 3
11
;2 1
2=1 6
22
;2 11
22
№540
10
15
130
150
4
18
; 5
20=40
60
;21
30=130
150
;15
60
;105
150
25
30
; 9
54=12
54
;30
24
63= 72
126
42
;18
54
; 60
126
;35
45=75
;70
90
90
; 9
25
15=25
60
60
;36
60
№541 (постерге салу)
9;2 1
7 =14 7
7
;9 4
7
3=8 3
3
;7=6 3
8
3 7;5
;2 1
;6 8
8 2 1
9
8=6 8
8
;4=2 1
9
8 15;9 4
;5
;3 9
9
6 3
8
;1 8
№542
5=1 7
15
;6
8
8
;27
15=1 7
12
23=17 23
23
19
12
18;2 1
5=1 35
;1 1
40
;1 7
15=1 35
60
;2 1
23
40
;1 48
23
9
7 =2 5
;24
9
16
;31
12=1 7
60
9
9
;1 10
;1 7
;22
5
15 =1 2
15
3
3
15
7=2 35
;3 3
;3 27
63
63
;2 7
12=1 28
36
;1 7
7
;2 21
36
№547
1) 1476:123+4200:150=12+28=40
2) 7936: (503*2313950)=7936:134=59
Сабақты бекіту. «Бөлігін тап» ойыны және кеспе қағаздарын беру.
1) Боялған: 4/10; 5/9
2) Боялмаған: 6/10; 4/9
Дұрыс бөлшек деген қандай бөлшек?
Бұрыс бөлшек деген қандай бөлшек?
Аралас бөлшек деген не?
Аралас бөлшекті бұрыс бөлшекке қалай айналдырамыз?
Бұрыс бөлшекті аралас бөлшекке ұалай айналдырамыз?
«Тізбекті жалғастыр» ойыны
72/12*10+15/5*2530+120/6=72
Бағалау. Оқушылар өзінөзі бағалау парақшалары арқылы өздерін бағаалайды.
Өзін – өзі бағалау парақшасы
№
Атыжөнім
Сабақтың
тақырыбы
Не білдім? Қиындық
келтірді
Өзім
шығарған
Өзіме қояр
бағам1
Сабақты бағалау. Оқушылар сабақтағы көңілкүйлерімен бөлісе отырып, қолдарындағы
смайликтерді «Ұнады,ұнамады» плакатына апарып салады.
Үйге тапсырма. №551
Қорытындылау. Сонымен бүгінгі сабағымызда жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруге
арналған есептер шығардық. Тақырыпты қорытындыладық. Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!
есеп
Теректі негізгі мектебі
Тақырыбы:Жай бөлшектерді
ең кіші ортақ
бөлімге келтіру
(математикадан 5 сыныпқа арналған ашық сабақтың
дәйектемесі)Математика пәнінің мұғалімі: І.Б.Омарова
20142015 оқу жылы
Теректі негізгі мектебі
Тақырыбы:Рационал
сандарға
амалдар
қолдану
(математикадан 6 сыныпқа арналған ашық сабақтың
дәйектемесі)Математика пәнінің мұғалімі: І.Б.Омарова
20142015 оқу жылы