План–конспект урока на тему «Описание характера. Введение лексических единиц по теме»
Цель: организация работы по усвоению учащимися новых лексических единиц, предусмотренных программой.
Задачи:
Образовательные: познакомить с новыми лексическими единицами раздела, активизировать познавательную активность учащихся.
Развивающие: продолжить развитие умения анализировать, сопоставлять, сравнивать, выделять главное, устанавливать причинно–следственные связи; приводить примеры, формировать умения работы с литературой.
Воспитательные: воспитывать уважительное отношение друг к другу, эстетическое воспитание, интерес к культуре своей страны и страны изучаемого языка.
Тип урока: урок формирования новых знаний.
Литература:
Для учителя:
1. Биболетова М.З., Добрынина Н.В., Трубанева Н.Н. «Английский язык 5 класс».
2. М.З. Биболетова. Книга для учителя для 5 класса «Английский с удовольствием (Enjoy English)». Титул, 2010.
Для учеников:
1. Биболетова М.З., Добрынина Н.В., Трубанева Н.Н. «Английский язык 5 класс».
2. Биболетова М.З., Трубанева Н.Н. Рабочая тетрадь к учебнику «Enjoy English 5–6».
План урока:
1. Организационный этап.
2. Введение в атмосферу иноязычного общения.
3. Постановка цели урока и актуализация учебной деятельности учащихся.
4. Проверка домашнего задания.
5. Введение нового материала.
6. Первичное закрепление и систематизация знаний.
7. Физкультминутка.
8. Контроль первичного усвоения материала.
9. Рефлексия.
10. Заключительный этап.
Ход урока:
1. Организационный этап.
Good morning students. How are you doing today? Have you got any news to share with us? What was your previous lesson? Was it typical? What activity would you like to do at our lesson for a change?
2. Введение в атмосферу иноязычного общения.
I bought a Maserati
And a new Mercedes–Benz,
Plus a brand new Lamborghini
I could show off to my friends.
And now the cars are here
At my house in the hills.
I see all them so clear
Imagining the thrills.
For now it's fun to be
The richest scholar boy alive,
I'm sure I'd like it much better
When I'm old enough to drive.
Let`s read the poem on the blackboard. Was it clever to buy so many cars?
What will be the topic of our today`s lesson?
3. Постановка цели урока и актуализация учебной деятельности учащихся.
Right you are. Today we`ll speak about people`s features of character because there are so many of them. And I`m sure you`ll agree with me that it`s one of the most important things in human`s personality.
And by the end of the lesson we should know what to speak about and what words to use.
4. Проверка домашнего задания.
First of all let`s see how hardworking you are. Let`s check up your homework.
5. Введение нового материала.
Текст видео
Today we`ll get acquainted with some adjectives which describe different features of character.
Repeat please after me:
- intelligent – clever
- bright – curious
- sociable – talkative – shy
- loving – independent – naughty
- creative – responsible
- kind – cruel
Now, look at the pictures and guess the meaning of the words.
- Intelligent – сообразительный – clever – умный
- bright – яркий (выдающийся) – curious – любознательный
- sociable – общительный – talkative – разговорчивый – shy – застенчивый
- loving – любящий – independent – независимый – naughty – непослушный
- creative – творческий – responsible – ответственный
- kind – добрый – cruel – жестокий
Now look at the pictures and characterize them using one of the adjectives:
- intelligent – talkative – shy – loving – naughty – creative – cruel
Well done.
6. Первичное закрепление и систематизация знаний.
Now please open your S.B. on page 44, ex. 8. Let`s see how well you`ve remembered the words. Match the words with the pictures.
Well done!
Now, ex. 9 on p. 22 (W.B.): you have to complete the words with the needed letters.
The next task requires your good memory. I give you a list of adjectives and you have to divide them into groups: with POSITIVE and NEGATIVE meaning.
Task1. Divide the adjectives into two columns: with positive and negative meaning.
3.06. Отрицательные и положительные черты характера. Отрицательные приставки.pptx
Черты характера
understanding
Prefixes
in, un-, im-, non-
non-understanding
understandingnon-understanding
Черты характера
Guess the Meaning
счастливый
happy
несчастливый
unhappy
unhappyнесчастливыйhappyсчастливый
Черты характера
Guess the Meaning
формальный неформальный
informal
formal
formalinformalформальныйнеформальный
Черты характера
Guess the Meaning
Please,
come
in.
вежливый
polite
невежливый
impolite
politeimpoliteвежливыйневежливый
Черты характера
Guess the Meaning
understanding non-understanding
понимающий
непонимающий
understandingnon-understandingпонимающийнепонимающий
Черты характера
Prefixes un-, in-, im-
, non-
не / ни
un
adj.
in
adj.
im
adj.
happy
kind
unhappy
unkind
happyunhappykindunkind
Listen and Repeat
real unreal
luckyunlucky
friendlyunfriendly
pleasantunpleasant
usualunusual
formalinformal
famousinfamouspossibleimpossible
athleticnon-athletic
politeimpolite
friendlyunfriendlyrealunrealusualunusualluckyunluckypleasantunpleasantformalinformalfamousinfamouspossibleimpossiblepoliteimpoliteathleticnon-athletic
Черты характера
Choose un-,in-, im-, non-
Sasha`s Dad is very
when Sasha`s naughty.
kind
un
Sasha`s Dad is very kindwhen Sasha`s naughty.
Черты характера
Choose un-, in-, im-, non-
Pasha doesn`t like
sports.
That`s why he
non-
athletic
looks
in this costume.
Pasha doesn`t like sports. That`s why he looks athletic in this costume.
Черты характера
Choose un-, in-, im-, non-
un
It is pleasant
to get a bad mark.
It is pleasant to get a bad mark.
Черты характера
Choose un-, in-, im-, non-
You need a formal
costume for the party.
inn
You need a formal costume for the party.
Черты характера
im
It`s possible
to ride a whale.
It`s possible to ride a whale.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.