Дустлик бу инсонга хос энг ноёб ҳиссиёт. Ҳаётга алохида мазмун нафосат завқ бағишлайди.Дўстлар бор экан ҳар кандай ғариб кечган бўларди.. Дўстлар бор экан ҳар қандай муаммо осон туюлади. Ҳар қандай мушкулотнинг ҳал этилиши осонлашади.
Дўстларим- иқболим
Бахтим шундадир.
Самимий дўстлик ва хамкорлик меҳнат жабхасидир.9-дарс
Узоқ муддатли режабўлими: ҚОЗОҒИСТОНДАГИ МИЛЛАТЛАРАРО ДЎСТЛИК
Мактаб №28 Акбай умумий ўрта мактаб
Ўқитувчининг исм-шарифи Ш.Адхамова
Куни 1.02.1018
Синф Қатнашганлар сони:
Қатнашмашганлар сони:
Дарснинг мавзуси ДЎСТЛИК ПОЙДЕВОРИ
Дарснинг мақсадлари 7.ТС1.Матндаги асосий мазмунни тушуниш, бош ва иккинчи даражали ахборотни таниш ва нотанишини ажратиш;
7.Ў1.Матндаги асосий мазмунини тушуниш, бош ва иккинчи даражали ахборотни ажратиш;
7.Ё 4. Маълум мақсадга йўналтирилган аудитория учун адабий-бадиий, публицистик ва расмий услубдан фойдаланган ҳолда ҳиоялаш ва шарҳлаш орқали ҳикоялаш асосида матн яратиш;
7.АТМ2. Адабий тилнинг имловий, лексик, грамматик меъёрлари, матн, матнда адабий тил меъёрининг сақланишига, матн турлари, фикр-мулоҳазаларининг баён этилиш меъёрларига амал қилган ҳолда фойдаланиш;
Ютуқ мезонлари -матндаги асосий мазмунни тушуниб, бош ва иккинчи даражали ахборотни таниш ва нотанишини ажрата олади;
- маълум мақсадга йўналтирилган аудитория учун адабий-бадиий, публицистик ва расмий услубдан фойдаланган ҳолда ҳиоялаш ва шарҳлаш орқали ҳикоялаш асосида матн яратади;
- адабий тилнинг имловий, лексик, грамматик меъёрлари, матн, матнда адабий тил меъёрининг сақланишига, матн турлари, фикр-мулоҳазаларининг баён этилиш меъёрларига амал қилган ҳолда фойдаланиш;
Тил мақсадлари Фанга оид атамалар: лексика, сўз , маъно, изоҳли диктант..
Инсоний қадриятларни сингдириш Тилга ҳурмат билан қарайдилар, ватанпарварлик, инсоний фазилатлари шаклланади, адабий тилда муомала сузлашга ўрганадилар.
Фанлараро боғлиқлиги Ўзбек адабиёти, тарих, рус тили, қозоқ тили...
АКТ-дан фойдаланиш Ҳордиқ дақиқасида ва зарур ўринларда видео лавҳалардан
Ўзлаштирилган билим Кесим ва унинг тузилиши ҳақида маълумотга эга
Дарснинг бориши
Дарснинг кириш қисми
5-7 дақиқа
Дарснинг ташкилий қисми. Синфда психологик аҳвол ўрнатиш.
Ўқувчиларни рангли стикерлар асосида гуруҳга бўлиш. Гуруҳ сардорларини аниқлаш.
Ўтган мавзуни мустаҳкамлаш Ўзбек тили
7-синф
Дарснинг асосий қисми
5-8 дақиқа
10-15 дақиқа
8-10 дақиқа Тинглашолди топшириқ.
Муҳокама саволлари.
• Қозоғистонда қанча миллатлар яшайди?
• Миллатлар ҳамдўстлиги деганни қандай тушунасиз?
• Миллатлар ҳамдўстлиги нимада ўз кўринишини топади?
Ўқувчилар ўз фикрлари билан ўртоқлашадилар. Фикрлар тўлдирилади, изоҳланади.
Ўқувчилар диққати дарсликдаги машққа қаратилади.
74-машқ. Матнни ўқинг ва от-кесимларни аниқланг.
Матн гуруҳда ўқилади ва қуйидаги топшириқлар бажарилади.
1.Матннинг мазмунини сўзланг ва дўстлик ҳақидаги шеърлардан парчалар келтиринг.
2.Дўстлик ҳақидаги мақолларни келтириб, ўз сўзингиз билан изоҳланг.
3.“Дўстсиз бошим – тузсиз ошим” мақолига изоҳ беринг.
• Тинглаш топширғи
Ўқувчилар «Кўк байроқ ва дўстлар» номли мультфильмни томоша қилиб, саволларга жавоб беради, жуфтликда муҳокама қилади.
Жуфтликда муҳокама қилиш.
• Мультфильмнинг асосий мавзуси қандай?
• Мультфильмда қандай масала кўрсатилган?
• Мағжан қандай хатога йўл қўйди?
• У ўз хатосини қандай тушунди?
• Мағжанга ўз хатосини тушунишга қайси спортчининг ёрқин ғалабаси таъсир қилди?
• Мультфильм қандай фикр уйғотади?
Мульфильмдаги қаҳрамонларга тавсифнома бериб кўринг.
Дарснинг якуний босқичи
Ўқувчиларжавоблари тингланади ва шарҳланади.
Уйга топшириқ берилади.
“Дўстсиз бошим – тузсиз ошим” мақолигафикрингизни
ёзма баён қилинг.
Ўқувчиларга рефлексия ёздирилади ва жавоблари изоҳланади.
o Бугун мен ... билдим.
o …қийин бўлди.
o Мен шуни тушундимки, ...
o Мен… ўргандим.
o Мен ... уддалай олдим.
o ... билиш қизиқарли бўлдИ
Дустлик 7 синф.docx
1.02.1018
Қатнашганлар сони:
Қатнашмашганлар сони:
ДЎСТЛИК ПОЙДЕВОРИ
7.ТС1.Матндаги асосий мазмунни тушуниш, бош ва
иккинчи даражали ахборотни таниш ва нотанишини
ажратиш;
7.Ў1.Матндаги асосий мазмунини тушуниш, бош ва
иккинчи даражали ахборотни ажратиш;
7.Ё 4. Маълум мақсадга йўналтирилган аудитория учун
адабийбадиий, публицистик ва расмий услубдан
фойдаланган ҳолда ҳиоялаш ва шарҳлаш орқали
ҳикоялаш асосида матн яратиш;
7.АТМ2. Адабий тилнинг имловий, лексик, грамматик
меъёрлари, матн, матнда адабий тил меъёрининг
сақланишига, матн турлари, фикрмулоҳазаларининг
баён этилиш меъёрларига амал қилган ҳолда
фойдаланиш;
матндаги асосий мазмунни тушуниб, бош ва иккинчи
даражали ахборотни таниш ва нотанишини ажрата
олади;
маълум мақсадга йўналтирилган аудитория учун
адабийбадиий, публицистик ва расмий услубдан
фойдаланган ҳолда ҳиоялаш ва шарҳлаш орқали
ҳикоялаш асосида матн яратади;
адабий тилнинг имловий, лексик, грамматик
меъёрлари, матн, матнда адабий тил меъёрининг
сақланишига, матн турлари, фикрмулоҳазаларининг
баён этилиш меъёрларига амал қилган ҳолда
фойдаланиш;
Фанга оид атамалар: лексика, сўз , маъно, изоҳли
диктант..
Тилга ҳурмат билан қарайдилар, ватанпарварлик,
инсоний фазилатлари шаклланади, адабий тилда
муомала сузлашга ўрганадилар.
Ўзбек адабиёти, тарих, рус тили, қозоқ тили...
Ҳордиқ дақиқасида ва зарур ўринларда видео
лавҳалардан
Кесим ва унинг тузилиши ҳақида маълумотга эга
Дарснинг мавзуси
Дарснинг мақсадлари
Ютуқ мезонлари
Тил мақсадлари
Инсоний қадриятларни
сингдириш
Фанлараро боғлиқлиги
АКТдан фойдаланиш
Ўзлаштирилган билим
Дарснинг бориши
Дарснинг
кириш қисми
9дарс
Узоқ муддатли режабўлими: ҚОЗОҒИСТОНДАГИ МИЛЛАТЛАРАРО
Мактаб
Ўқитувчининг исмшарифи Ш.Адхамова
Куни
Синф
ДЎСТЛИК
№28 Акбай умумий ўрта мактаб
Дарснинг ташкилий қисми. Синфда психологик аҳвол
ўрнатиш.
Ўқувчиларни рангли стикерлар асосида гуруҳга бўлиш.
Гуруҳ сардорларини аниқлаш.
Ўтган мавзуни мустаҳкамлаш
Тинглашолди топшириқ.
Муҳокама саволлари.
Қозоғистонда қанча миллатлар яшайди?
Миллатлар ҳамдўстлиги деганни қандай тушунасиз?
Миллатлар ҳамдўстлиги нимада ўз кўринишини топади?
Ўзбек
тили
7
синф
57 дақиқа
Дарснинг
асосий қисми
58 дақиқа 1015 дақиқа
810 дақиқа
Дарснинг
якуний
босқичи
Ўқувчилар ўз фикрлари билан ўртоқлашадилар. Фикрлар
тўлдирилади, изоҳланади.
Ўқувчилар диққати дарсликдаги машққа қаратилади.
74машқ. Матнни ўқинг ва откесимларни аниқланг.
Матн гуруҳда ўқилади ва қуйидаги топшириқлар бажарилади.
1.Матннинг мазмунини сўзланг ва дўстлик ҳақидаги
шеърлардан парчалар келтиринг.
2.Дўстлик ҳақидаги мақолларни келтириб, ўз сўзингиз билан
изоҳланг.
3.“Дўстсиз бошим – тузсиз ошим” мақолига изоҳ беринг.
Тинглаш топширғи
Ўқувчилар «Кўк байроқ ва дўстлар» номли мультфильмни
томоша қилиб, саволларга жавоб беради, жуфтликда
муҳокама қилади.
Жуфтликда муҳокама қилиш.
Мультфильмнинг асосий мавзуси қандай?
Мультфильмда қандай масала кўрсатилган?
Мағжан қандай хатога йўл қўйди?
У ўз хатосини қандай тушунди?
Мағжанга ўз хатосини тушунишга қайси спортчининг
ёрқин ғалабаси таъсир қилди?
Мультфильм қандай фикр уйғотади?
Мульфильмдаги қаҳрамонларга тавсифнома бериб кўринг.
Ўқувчиларжавоблари тингланади ва шарҳланади.
Уйга топшириқ берилади.
“Дўстсиз бошим – тузсиз ошим” мақолигафикрингизни
ёзма баён қилинг.
Ўқувчиларга рефлексия ёздирилади ва жавоблари изоҳланади.
o
o
o
o
o
o
Бугун мен ... билдим.
…қийин бўлди.
Мен шуни тушундимки, ...
Мен… ўргандим.
Мен ... уддалай олдим.
... билиш қизиқарли бўлдИ
Дўстлик пойдевори
Дўстлик пойдевори
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.