Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?Дүние қалай етсең табылады?
Дұние қалай етсең табылады.docx
Сыныбы: 5
Пәні: Әдебиет
Тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?»
Сабақтың мақсаты: әңгіменің мазмұнын меңгерту, тәрбиелік мәнін ашу.
Міндеттері:
Білімділік: Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен еңбектеріне тоқтала
отырып, әңгіменің идеялық мазмұнына талдау.
Дамытушылық: оқушыларға ойландыратын сауал бере отырып, пікірін
тыңдау қабілетін, тілдік қорын, ізденістерін арттыру.
Тәрбиелік: еңбексүйгіштікке, мамандық таңдай білуге, адамгершілікке,
ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдістәсілі: түсіндіру, сұрақжауап, әңгімелеу.
Сабақ түрі: жаңа білім меңгерту
Сабақ әдісі: пікір айту, ой белсенділігін арттыру.
Көрнекілігі: Ыбырай Алтынсарин портреті, бейнежазба
Пәнаралық байланыс: тарих, экология
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
А) сәлемдесу;
Ә) түгендеу;
Б) оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Үй тапсырмасын сұрау.
«Өзен» өлеңін жатқа сұрау.
III.Жаңа сабақ
Біреуге жақсылық етсең, ол жақсылығыңды міндет етпе!
Жалқау болса, несібе кетеді,
Бейуайымның күні бекерге өтеді.
Жақсыға ілесу керек
Жаманмен күресу керек.
Қыстаудан ауыл көшер алуаналуан.
Күлісіп, құшақтасар, әзіл етер,
Әйелдер көш жөнелтіп кейін қалған.
Жүгіріп киік, құлан тау мен қырда,
Қуанып ықыласпен келген жылға...
Алыстан мұнарланған сағымдары
Бір малы шаруаның екеу болып,
Шақырып, тұрар күліп: "Кел, – деп, – мұнда..." Бұл өлеңдер арқылы
Ыбырай қазақтың жазба әдебиетінде табиғат лирикасын бастады. Оны кейін
Абай әлемдік поэзияның биік деңгейіне жеткізді: Еңбекті сүю және қадірлеу –
Ыбырай әңгімелерінің негізгі тақырыбы. Оны жазушы шағын әңгімелерде үгіт, өсиет түрінде берсе, кей шығармаларында халықтың қоғамдық санасын
тәрбиелейтін реалистік суреттер арқылы бейнелейді.
IV.Сабақты бекіту
Сөздікпен жұмыс:франк француз ақшасының атауы.
Мәтіннен көнерген сөздерді табу: купец, реуішті.
Сұрақ. 1. Қайыршы Антонға бейтаныс кісінің ақылы қалай әсер етті?
2. Антон қандай қорытынды шығарды?
(Мәтіннен тауып оқыту).
Шығармашылық сауал.
Антон сияқты сенің бірге оқыған досың тіленшілік қылып тұрса не
істер едің?
Болашақта кім боламын деп армандайсың?
Бұл әңгіменің басты тақырыбы не жайында баяндалған екен?
Ыбырай аталарыңның еңбек тақырыбына жазған тағы қандай
әңгімелерін білесіңдер?
«Болжау» стратегиясы. Қалай баюға болады?
Венн диаграммасы
Еңбекқор
Тыным таппайды, күнін
босқа
өткізбейді,
еңбектеніп ақша табады,
ешкімге тәуелді болмайды.
Ұқсастығы
Екеуі де адам.
Жалқау
Ештеңе істегісі келмейді,
арамтамақ, жатып ішер,
оңай жолмен ақша табуды
ойлайды.
VI. Үйге тапсырма
VII.Бағалау.
«Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесін мазмұндау. Оқушылардың сабаққа қатысы мен үй тапсырмасын орындауы бойынша
бағалау.
"Дуние калай етсен табылады?"
"Дуние калай етсен табылады?"
"Дуние калай етсен табылады?"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.