Мектеп: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Екіайнымалысыбартеңдеулер, теңсіздіктержәнеолардыңжүйелері |
||||||||||||||||||||||||||||
Дата: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||
Класс: 9 |
Қатысушы оқушы саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу |
||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
· Екіайнымалысыбарсызықтықеместеңдеулержүйесіншешудіңәдістерінмеңгеру; · Әдістердіесепшығарудақолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
Жетістіккритерийлері |
Біреуісызықтық, алекіншісіекіншідәрежелітеңдеуболатынекітеңдеудентұратынтеңдеулержүйесіншешеді: Теңдеулер жүйесін шешу әдістерін біледі және қолданады; Өз ойын ашық жеткізе алады; Өз қатесін тауып, оны дұрыстайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Пәнгетән лексика мен терминология: теңдеу, квадрат теңдеу теңдеу/функция, теңдеулер жүйесі, сызықтық теңдеулер нүктелерді графикте белгілеу, график салу /түзу, x/y осьтері қию, айнымалы, коэффициент, мәні, реттеу/ салыстыру / алмастыру / индекс
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: x/y осьтері дегеніміз …. Осы түзудегі нүктелер.... Графикте төрт квадратант/ширек бар. х және y координат осьтері оң не теріс болады (осы ширекте). Кординаттары реттелген жұп ретінде жазылады. 2 түзу қиылысқан/ тоғысқан жерлері х және y мәндерін береді. |
||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту |
бірлесіп жұмыс істей алу;
өзара ынтымақтастық,сондай-ақ өзара түсіністік қасиеттерін дамыту; өздік жұмыс орындау кезінде шешім қабылдау, қалыптастыру, талдау дағдыларының болуы; |
||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Геометрия, өмірмен байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін, квадрат теңдеулерді шешу жолдарын білу |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут
|
Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау. 6 – сыныпта өткен «Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі және оны шешу әдістерін» еске түсіру: Сызықтық
теңдеулер жүйесі; Сұрақ: 1)Сіздер сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімін графиктік тәсілменқалай таптыңыздар? 2)Квадрат теңдеулер туралы не білеміз? Түбірлері қалай табылады? Шешімдері туралы не білеміз? 3)Квадрат функцияның графигін қалай сызамыз? |
Презентация https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/algebra/tengdeuler-men-tengsizdikter/tengdeuler-zhui-eleri/lesson/eki-ai-nymalysy-bar-syzyqtyq-tengdeuler-zhui-eleri |
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут
10 минут
5 минут
7 минут
3 минут |
· М/Ұ · Бүгінгі сабақ мақсатын жариялау. Күтілетін нәтижемен таныстыру. · Мәселе қою. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінқалай шығарамыз? Мысалы: Оқушыларды әдістер аты жазылған карточкаларда сөздерді жасырын қойып, таңдату арқылы үш топқа бөлу. Әр оқушы өзінің таңдаған әдісі бойынша топқа қосылады. Т1 – топ: алмастыру тәсілімен шешуСуреттегідейортасыбөлінген аула салу үшінбарлықұзындығы 36 метр болатынқоршауқолданылған. Ауланыңжалпыауданы 54 кв.метрқұрайтынболса, ауланыңөлшемдеріқандай? 2 – топ: қосутәсіліменшешу 3
– топ:графиктіктәсілменшешу Топтық жұмысты тексеру. Оқушылар орындаған жұмыстарымен тақтада таныстырып, қорғайды. Әр топ өздері пайдаланған тәсілдерінің тиімді және тиімсіз тұстарын айта кетеді.Алынған нәтижелер бойынша қорытынды жасайды. · Жетістік критерийлері: · 1)Берілген тәсілді дұрыс қолданған; · 2)Шешімді дұрыс тапқан; · 3)Жауаптың дұрыстығын тексеріп, көрсетеді. · Дескрипторлар: · 1 – топ үшін: · А)Есеп шартына сәйкес теңдеулер жүйесін құрады; · Ә)Бірінші не екінші теңдеуден у – ті х арқылы өрнектеп, келесі теңдеуге апарып қояды; · Б)Квадрат теңдеуді шешеді; · В)Теңдеудің толық шешімін табады. · 2 – топ үшін: · А)Жүйедегі бірінші теңдеуді 2 – ге көбейтеді; · Ә)Теңдеулерді қосу арқылы х – ке қатысты квадрат теңдеу алады; · Б)Квадрат теңдеуді шешеді; · В)Теңдеудің толық шешімін табады. · 3 – топ үшін: · А)Бірінші теңдеудің графигін (парабола) салады; · Ә)Екінші теңдеу графигіналдыңғы координаталық жазықтыққа сызады; · Б)Парабола мен түзудің қиылысу нүктелерін көрсетеді. · Кері байланыс беру. · Ж Тапсырма 1 Графиктіктәсілментеңдеулержүйесіншешіңіздер: Тапсырма 2 Алмастыру тәсілмен теңдеулер жүйесін шешіңіздер:
Тапсырма 3 Қосу тәсілімен теңдеулер жүйесін шешіңіздер: · · Жұптық жұмысты тексеру: Оқушылар бір – бірінің жұмыстарын алмастыру арқылы тексереді. · Дескрипторлар: · Тапсырма 1 · А)Бірінші теңдеудің графигін (парабола) салады; · Ә)Екінші теңдеу графигін алдыңғы координаталық жазықтыққа сызады; · Б)Парабола мен түзудің қиылысу нүктелерін көрсетеді. · В)Теңдеулер жүйесінің шешімін табады. · Тапсырма 2 · А)Бірінші не екінші теңдеуден у – ті х арқылы өрнектеп, келесі теңдеуге апарып қояды; · Ә)Квадрат теңдеуді шешеді; · Б) Теңдеулер жүйесінің шешімін табады. · Тапсырма 3 · А)Теңдеулерді қосу арқылы х – ке қатысты теңдеу алады; · Ә)Теңдеуді шешеді; · Б)Теңдеулер жүйесінің шешімін табады. · Кері байланыс беру. |
https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/9-synyp/eki-ajnymalysy-bar-syzyqtyq-emes-tengdeuler-zhujeleri-zhane-olardy-sheshu
Таратпа материалдар |
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы 5 минут |
Үйге тапсырма: теңдеулер жүйесін шешу Reflection: |
Қосымша 1 Ch7_Section4 |
|
||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||
Шартты белгілер:
Ұ = Ұжымдық жұмыс
Т = Топтық жұмыс
Ж= Жұптық жұмыс
Ө = Өздік жұмыс
М = Мұғалімнің көрсетуімен
Т
Суреттегідейортасыбөлінген аула салу үшінбарлықұзындығы 36 метр болатынқоршауқолданылған. Ауланыңжалпыауданы 54 кв.метрқұрайтынболса, ауланыңөлшемдеріқандай?
2 – топ: қосутәсіліменшешу
3
– топ:графиктіктәсілменшешу
Сіз және досыңыз бір көлде
қайықтармен жүзіп жүрсіздер. Сіздің
жолыңызды y = -х2 - 4x - 1 теңдеуімен
модельдеуге болады. Сіздің досыңыздың жолын y = 2x + 8
теңдеуі арқылы модельдеуге болады. Жолдарыңыз бір-бірімен
қиылысады ма? Егер солай болса, нүктелердің координаттары
қандай?
Ж
Тапсырма 1
Графиктік тәсілмен теңдеулер жүйесін шешіңіздер:
Тапсырма 2
Алмастыру тәсілмен теңдеулер жүйесін шешіңіздер:
;
Тапсырма 3
Қосу тәсілімен теңдеулер жүйесін шешіңіздер:
Қосымша 1
Есептер Ch7_Section4 кіапшасынан алынған
1 – 10 есептерде теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шығарыңыз.
19 – 24 есептерде теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шығарыңыз.
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.