Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу 3 - сабақ (1)

  • docx
  • 12.05.2020
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу 3 - сабақ (1).docx

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Мектеп:

 

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Екіайнымалысыбартеңдеулер, теңсіздіктержәнеолардыңжүйелері

 

Дата

Мұғалімнің аты-жөні:

 

Класс: 9

Қатысушы оқушы саны:

Қатыспағандар:

 

Сабақ тақырыбы:

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;

 

 

Сабақмақсаттары

·         Екіайнымалысыбарсызықтықеместеңдеулержүйесіншешудіңәдістерінмеңгерту;

·         Әдістердіесепшығарудақолдану;

·         Екіайнымалысыбарсызықтықеместеңдеулержүйесіншешудіқорытындылау.

 

Жетістіккритерийлері

Біреуісызықтық, алекіншісіекіншідәрежелітеңдеуболатынекітеңдеудентұратынтеңдеулержүйесіншешеді:

Теңдеулер жүйесін шешу әдістерін біледі және қолданады;

Өз ойын ашық жеткізе алады;

Өз қатесін тауып, оны дұрыстайды.

 

Тілдікмақсаттар

Пәнгетән лексика мен терминология:

теңдеу, квадрат теңдеу теңдеу/функция, теңдеулер жүйесі, сызықтық теңдеулер

нүктелерді графикте белгілеу, график салу /түзу,  x/y осьтері

қию,  айнымалы, коэффициент, мәні,   реттеу/ салыстыру / алмастыру / индекс

English

Русский

Қазақ

Equation

Уравнение

Теңдеу

System of  equation

Система уравнений

Теңдеу жүйесі

Substitution method

Метод подстановки

Алмастыру әдісі

Graphical method

Графический метод

Графиктік әдісі

Elimination меthod

Аddition method

Метод сложения

Қосу әдісі

System of nonlinear equations

Системы нелинейных уравнений

Сызықтық емес теңдеулер жүйелері

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

x/y осьтері  дегеніміз  ….

Осы түзудегі  нүктелер....

Графикте төрт квадратант/ширек бар.

х және y координат осьтері  оң не теріс болады  (осы ширекте).

Кординаттары  реттелген жұп ретінде жазылады.

2 түзу қиылысқан/ тоғысқан жерлері  х және y мәндерін береді.

 

Құндылықтардыдарыту

бірлесіп жұмыс істей алу;

өзара ынтымақтастық,сондай-ақ өзара түсіністік қасиеттерін дамыту;

өздік жұмыс орындау кезінде шешім қабылдау, қалыптастыру, талдау дағдыларының болуы;

 

Пәнаралықбайланыстар

Геометрия, өмірмен байланыс

 

Бастапқы білім

 

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін, квадрат теңдеулерді шешу жолдарын білу

 

Сабақ барысы

 

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

 

Сабақтың басы

5 минут

 

Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау.

Үйтапсырмасынтексеру.

Сұрақтар қою:

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінқалай шығарамыз?

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешуде қандай әдістерді білесіздер?

Қосымша 2

 

 

Сабақтың ортасы

12 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

·         М/Ұ

·         Бүгінгі сабақ мақсатын жариялау. Күтілетін нәтижемен таныстыру.

Т

1 – топ тапсырмалары:

1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер:

2. Егер  теңдеулер жүйесінің шешімі болса,  өрнегінің мәнін табыңдар.

3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

·         2 – топ тапсырмалары:

1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер:

2. Егер  теңдеулер жүйесінің шешімі болса,  өрнегінің мәнін табыңдар.

3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

3 – топ тапсырмалары:

1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер:

2. Егер  теңдеулер жүйесінің шешімі болса,  өрнегінің мәнін табыңдар.

3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

Топтық жұмысты тексеру. Оқушылар орындаған жұмыстарымен тақтада таныстырып, қорғайды.Алынған нәтижелер бойынша қорытынды жасайды.

·         Жетістік критерийлері:

·         1)Есеп шығаруда әдістерді дұрыс қолданған;

·         2)Шешімдерді дұрыс тапқан;

·         3)Жауаптың дұрыстығын тексеріп, көрсетеді.

·         Дескрипторлар:

·         А)Әр теңдеуге сәйкес графигін бір координаталық жазықтыққа салады;

Ә) Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасын тапқан.

Б) Теңдеулер шығаруда таңдаған әдісті дұрыс қолданған;

В) Өрнектің мәнін тапқан.

Г)Теңдеулер шығаруда таңдаған әдісті дұрыс қолданған;

Ғ) Теңдеудің шешімін жазған.

·         Ө

·         Тапсырма бойынша саралау:

·         А

1.Теңдеулер жүйесін шешіңіз:

·     2.түзуі мен  параболасының ортақ нүктесі бар екенін дәлелдеңіз және осы нүктенің координатасын табыңыз.

Б

1. Суретте шаршы түріндегі бассейн және оның ішкі бөлігіне кіріп тұратын фонтанның жоспары көрсетілген. Бассейннің еденінің периметрі 24 метр, ал ауданы 21 шаршы метр. Бассейн мен фонтанның өлшемін табыңыз.

2.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз:

С

1.Теңдеулер жүйесін шешіңіз:

2.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз:

(Екінші теңдеуді шеңбердің теңдеуіне: түріне келтіресіз)

Өзіндік жұмысты тексеру:Бірдей деңгейдегі тапсырманы оқушылар бір топқа  жиналып, шығарған жауаптарын салыстырып, есепті бірге талқылайды.

Дескрипторлар:

А

1)Теңдеулер шығаруда таңдаған әдісті дұрыс қолданған;

2)Теңдеудің шешімін жазған.

3)Әр теңдеуге сәйкес графигін бір координаталық жазықтыққа салады;

4)Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасын тапқан.

Б

1)Суретке қатысты теңдеулер жүйесін дұрыс құрған;

2) Теңдеудің шешімін тапқан.

3)Әр теңдеуге сәйкес графигін бір координаталық жазықтыққа салады;

4)Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасын тапқан.

С

1)Теңдеулер шығаруда таңдаған әдісті дұрыс қолданған;

2)Теңдеудің шешімін жазған.

3)Әр теңдеуге сәйкес графигін бір координаталық жазықтыққа салады;

4)Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасын тапқан.

Кері байланыс беру. Сабақты қорытындылау.

Есептер:

1)Section_9.3

2) И.Е.Феоктистов

Алгебра 9 кл

Дидактические материалы

45- 46 беттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Ch7_Section4

2) Section_9.3

3) И.Е.Феоктистов

Алгебра 9 кл

Дидактические материалы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтыңсоңы

2 минут

Рефлексия:«Нысана» (Мишень)

Сабақтағы атмосфера

 

Менің сабақтағы жұмысым

 

Сабақтың  маңыздылығы

 

Сабақ мазмұны

 

Басқа оқушылар жұмысы

 

 

 

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

 

 

 

 

Шартты белгілер:

Ұ = Ұжымдық жұмыс

Т = Топтық жұмыс

Ж= Жұптық жұмыс

Ө = Өздік жұмыс

М = Мұғалімнің көрсетуімен

 

Қосымша 2

Ю.Н.Макарычев; Н.Г.Миндюк; К.И.Нешков; И.Е.Феоктистов

Алгебра 9 класс 2013   (№456(б), 463(б))   140, 141 – беттер

 

 

Т

1 – топ тапсырмалары:

1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер:

2. Егер  теңдеулер жүйесінің шешімі болса,  өрнегінің мәнін табыңдар.

3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

2 – топ тапсырмалары:

1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер:

2. Егер  теңдеулер жүйесінің шешімі болса,  өрнегінің мәнін табыңдар.

3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

3 – топ тапсырмалары:

1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер:

2. Егер  теңдеулер жүйесінің шешімі болса,  өрнегінің мәнін табыңдар.

3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

 

 

 

 

 

 

 

Ө

Тапсырма бойынша саралау:

А

1.Теңдеулер жүйесін шешіңіз:

2.түзуі мен  параболасының ортақ нүктесі бар екенін дәлелдеңіз және осы нүктенің координатасын табыңыз.

Б

1. Суретте шаршы түріндегі бассейн және оның ішкі бөлігіне кіріп тұратын фонтанның жоспары көрсетілген. Бассейннің еденінің периметрі 24 метр, ал ауданы 21 шаршы метр. Бассейн мен фонтанның өлшемін табыңыз.

2.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз:

С

1. Теңдеулер жүйесін шешіңіз:

2.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз:

(Екінші теңдеуді шеңбердің теңдеуіне: түріне келтіресіз)

 

 

 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru