Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері |
Мектеп: |
|
|||||||||||||||||||||
Күні: |
|
Мұғалімнің аты- тегі : |
|
|||||||||||||||||||||
Сынып : |
9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері |
|||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме |
9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық
модель құру; |
|||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
Мәтінд есептерді шешеді және математикалық моделін құрудың алгоритмін біледі ; «жұмысқа»қатысты мәтіндік есептерді шешеді ; «қозғалысқа» қатысты мәтіндік есептерді шешеді |
|||||||||||||||||||||||
Бағалаукритерийлері |
· Мәтін есептерді шешеді және математикалық моделін құрудың алгоритмін біледі · «жұмысқа» қатысты мәтіндік есептерді шешеді · «қозғалысқа» қатысты мәтіндік есептерді шешеді |
|||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар: себеп бағыныңқы сөйлемді пайдаланып, ауызша және жазбаша теңдеулер жүйесін құруға байланысты терминдерді анықтай алады (мысалы: … алатын сан). Арнайы лексика және терминология: Қосу, азайту, бөлу, көбейту арқылы Диалог пен жазу жүргізу үшін сөздердің пайдалы жинағы: Теңдеулер жүйелерін шешу үшін... Бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектеу үшін ... |
|||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтылыққа тәрбиелеу |
Халықаралық әртүрлі дереккөздерінен алынған тапсырмаларды салыстыру арқылы тақырыптың жан-жақтылығын түсіну. |
|||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет ресурстарын пайдалану. |
|||||||||||||||||||||||
Оқытудыңөмірменбайланысы |
Тақырыптың өмірмен байланысын теориялық материалды талқылағанда түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика, география |
|||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Математикалық модель, теңдеу, жүйе құру, пропорция мүшелерін анықтау |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
5 мин
5 мин
10 мин
15 мин
Сабақтың соңы 1 мин |
1.Амандасу 2.Сабақтың кезеңдерімен, мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру 3. Жаңа сабақты түсіндіру
Жұмысқа берілген есептердің мазмұны, шешу алгоритмі
а) Атқарылатын барлық жұмыстың көлемін 1 деп қабылдаймыз. ә) Әр жұмысшының жеке
еңбек өнімділігін, яғни б) Әр жұмысшының жеке жұмыс атқарған уақытындағы барлық жұмыстың бөлігін табамыз. в) Барлық жұмыс көлемін әр жұмысшының атқарған жұмыстарының қосындысымен теңестіріп, теңдеу құрастырамыз (егер есеп шартында берілген жұмысты барлық жұмысшылар бірігіп атқарса). г) Есеп шартындағы жұмсалған уақыттың қатынасы немесе еңбек өнімділігі теңдеу құрудың негізі болып табылады. Бірлескен жұмысқа берілген есептерді шешудің стандартты схемасы. Айталық, х – бірінші жұмысшының берілген жұмысты орындаған уақыты, у – екінші жұмысшының осы жұмысты орындаған уақыты. Сонда
Қозғалысқа және шеңбер бойымен қозғалысқа берілген есептер мазмұны, шешу алгоритмі Көбінесе жолды (егер берілмесе) немесе қозғалыстағы дене жылдамдығын белгісіз ретінде таңдайды. а) егер екі дене бірдей жол жүрсе, онда осы жолды есептегі ортақ белгісіз шама ретінде алуға болады; б) егер екі дене әртүрлі уақытта қозғалса, онда ерте шыққаны кездесуге дейін көп уақыт жұмсайды; в) егер екі дене біруақытта бір-біріне
қарама-қарсы қозғалса, онда олардың кездесуіне
дейін г)
егер екі дене бір бағытта қозғалса
4. Жұптық жұмыс №1. Екі жұмысшы бірігіп 45 минут жұмыс жасағаннан кейін, екінші жұмысшы қалған жұмысты 2 сағ 15 минутта аяқтады. Осы жұмысты екінші жұмысшы жеке орындаса біріншіге қарағанда 1 сағ артық жұмсайтыны белгілі болса, онда әр жұмысшы жеке қанша уақытта орындайды?
№2 ӨзенаңғарындаА пункті орналасқан. Катер А пунктінен шығып ағыспен аңғардың бітетін жеріне, яғни өзен арнасында орналасқан В пунктіне дейін 80 км жүріп, әрі қарай өзен бойымен жоғары С пунктіне кетеді. А пунктінен С пунктіне дейін ол 18 сағ, кері қайтуға 15 сағ уақыт жұмсайды. Өзен ағысының жылдамдығы 3 км/сағ, ал катердің өз жылдамдығы 18 км/сағ екені белгілі болса, В пунктінен С пунктіне дейінгі арақашықтықты табыңдар
5. Топтық жұмыс
№1.
Егер екі құбырды біруақытта ашса,
онда хауыз 2сағ 24 мин толады. Бастапқыда екінші
құбырдың хауызды жеке толтыратын уақыттың
ширегінде тек бірінші құбыр, одан кейін бірінші құбырдың
хауызды жеке толтыратын уақыттың ширегінде тек екінші
құбыр ашық болды. Сонда хауыздың
№2. Моторлы қайық 5 сағатта 42 км ағыспен, 20 км ағысқа қарсы жүріп өтті. Егер ағыс жылдамдығы 2 км/сағ болса, қайықтың меншікті жылдамдығын табыңдар.
№3Ұзындығы 100 м болатын шеңбер бойымен екі нүкте бірқалыпты қозғалуда. Олар бір-біріне қарама - қарсы қозғалыс жасай отырып әр 4 с сайын, бір бағытта қозғала отырып әр 20 с сайын кездеседі. Осы нүктелердің жылдамдығын табайық.
6. Сабақты қорытындылау. |
Математическая модель и текстовые задачи. Видеоурок. Алгебра ... https://interneturok.ru/lesson/...model/matematicheskaya-model-i-tekstovye-zadachi .
https://www.youtube.com/watch?v=BDvWXb-lMU0
https://interneturok.ru/lesson/...model/matematicheskaya-model-i-tekstovye-zadachi
|
||||||||||||||||||||||
1 мин
1 мин
|
Үй жұмысы. №1. Екі құбыр хауызды 6 сағатта толтырады. Егер бірінші құбыр арқылы су екіншіге қарағанда сағатына 50% артық ағатыны белгілі болса, онда хауызды әр құбыр жеке-жеке неше сағатта толтыратынын анықтаңдар. №2. Қуаты әртүрлі екі құбыр хауызды 4 сағатта толтырады. Бірінші құбырға хауызды жартылай толтыруы үшін екінші құбырдың хауыздың төрттен үш бөлігін толтыратын уақытына қарағанда артық 4 сағат қажет. Хауызды әр құбыр жеке-жеке неше сағатта толтырады?
Рефлексия Оқушылар өз ойларын стикерге жазып қалдырады.
|
|
||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||||||||||||||||||
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі.
|
Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды. |
Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. |
||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.