Сабақ жоспары
|
САБАҚ:
|
МЕКТЕП: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сыныбы: 9 сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
9.8.1.1.Жаңа технологиялардың қоршаған ортаға ықпалының артықшылығы мен қауіптілігін бағалау.
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
оқушының іс-әрекетін қалыптастыру арқылы оқу материалын игерту.
|
|||||
|
Бағалаукритерийлері |
- Өз ойларымен ашық, еркін түрде бөлісе алады; - Артықшылық пен қауіптілікке бірнеше мысалдар келтіре алады; - Жаңа технологиялардың қоршаған ортаға ықпалының артықшылығы мен қауіптілігін бағалай біледі. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар сапалық есептерді шешкенде өз ойларын жинақтап баяндау үшін құбылыстың себебін түсіндіреді. Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Су тазарту (water purification) Ауа тазарту (air purification) Қоршағанортағаықпалдыазайту (environmental remediation) Қоқысменеджменті (waste management) Энергиясақтапқалу (energy conservation) Баламалыжәнетазаэнергия (alternative and clean power) |
|||||
|
Құндылықтардыдарыту
|
Мәңгілік ел: Еліміздегі зауыттар мен кәсіпорындардың экологиялық қауіптілігін кеміту тәсілдерін ұсындырту арқылы патриоттық сезімдерін туындату. |
|||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
химия, география
|
|||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар өзге пәндердегі әлемдік экологиялық мәселелер туралы білімдерін қолданады: жаһандық жылыну, өзен мен мқхитттардық ластануы, т.б. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Уақыт аралығы |
Сабақ мазмұны |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Оқушыларды 2 топқа біріктіру үшін мәліметі жасырылған парақтарды таңдату. Әрбір оқушы берілген парақтардан біреуін таңдау. Жаңа технологиялар түріне қарай топтастыру. І топ. Өнеркәсіптердің әсері ІІ топ. Көліктердің әсері |
Топқа бөлуге арналған таратпа қағаздар |
||||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру (10 мин) Оқушылардың 3 беттік презентацияларын өзара бағалату |
Бағалау критерийлер тізімі. |
||||
|
|
Жаңа сабақтың мазмұны: 20 мин Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін ортақ мәселе қою. СТО-бойынша видео көрсету. Көрсетілген видео бойынша сұраққа жауап беруде белсенділіктерін бағалау. Оқушылардан өнеркәсіптің қоршаған ортаға әсеріне сипаттама сұрау. CLIL тәсілімен 3 тілде презентациядан мәліметтерді өңдеу қабілеттерін арттыру. Оқушылардың өзара аудару арқылы бір-біріне түсіндірулерін бақылау. Қажет болған жағдайда анықтамалық түсінік беру керек. 2-топқа өздерінің топ атауына байланысты жаңа технологиялардың оңды және теріс ықпалдары туралы мәліметтерді сараптауды тапсыру.
|
Видео –хабардан үзінді. http://www.youtube.com/embed/nhmjZS9X5QM Қосымша 1
Қосымша 2 презентация
|
||||
|
|
Жаңа сабақты бекіту: Оқушыларға интернеттен алынған зерттеу нәтижесі туралы жазбаны ұсыну. Жазба бойынша тапсырмаларды орындау алгоритмін түсіндіру. Әр топ келесі бағалау критерийлері бойынша тапсырманы орындайды: 1. Топ атауына байланысты оңды әсерлерін анықтап таба білу; 2. Кері ықпалын бейнелейтін суреттер сала білу; 3. Объекттердің ықпалын бағалай білу; 4. Кері ақпалды жою тәсілдерін ұсына алу
Дәптермен жұмыс орындау. Әр топ өзінің бағыты бойынша орындау.Проектілеу тапсырмасын орындауда академиялық тіл мақсаттарын дұрыс орындау.
Оқушылар топпен қорғайды, бағалау критерийлерімен өзара бағалайды. |
Қосымша 3 |
||||
|
|
Үй тапсырмасы:
|
Қосымша 4 |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс. Денсаулық және қауіпсіздік ережелері. АКТ. Құндылықтармен байланыс. |
||||
|
Барлық оқушылар №1 тапсырманы орындай алады. (Өнеркәсіппен машиналардың ортаға ықпалын ажырата біледі). Оқушылардың көпшілігі: №2 тапсырманы орындай алады. (ақпараттарды өңдеуде талдауқы қолдану). Кейбір оқушылар: №3 тапсырманы толық орындай алады.(Қазақстандағы жаңа технологиялардың кері әсерін жоюға болжам жасау) . |
Сабақ бойы оқушылардың іс-әрекеттері бақыланады. Олардың топта тапсырманы орындау деңгейлері салыстырылады. Академиялық тілді қолдану лары олардың әр жауабында ескеріледі. Тапсырма шарттарының сатылы орындалуы басшылыққа алынып нәтижеге сапалық талдаулар жасалынады. БК мен топтар өзара бағаланады. |
Ақпараттарды өңдеуде ел экономикасына жауапкершіліктері мен паттриоттық сезімдері беки түседі. |
||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз t- мды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Оңды тұстар:
|
|||||
|
Кемшіліктер:
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен 2 тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай 2 нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|
||||||
Пән мұғалімі: А.Н. Смағұлова
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.