Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздік
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
§ 1.7 ИДЕНТИФИКАЦИЯЛАУ ӘДІСТЕРІ |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.6.2.3 Пайдаланушы деректерін қорғау шараларын қолдануды түсіндіру парольдер, тіркеу жазбасы, аутентификация, биометриялық аутентификация |
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: идентификация, аутентификация ұғымдарын анықтайды Көпшілік оқушы: идентификациялау, аутентификациялау әдістерін салыстырады Кейбір оқушы: идентификациялау мен аутентификациялаудың маңыздылығын тұжырымдайды |
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау |
Бағалау критерийі |
1. «Идентификация», «аутентификация «ұғымдарын анықтайды 2. Идентификациялау, аутентификациялау әдістерін салыстырады 3. Идентификациялау мен аутентификациялаудың маңыздылығын тұжырымдайды. |
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: идентификация-аутентификация-атрибутивті тәсіл-биометрикалық тәсіл- статистика-динамика- |
|||
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Идентификация, аутентификация ұғымдарын жазыңдар. Желі (мысалы, интернет) арқылы жұмыс жасайтын пайдаланушылардың басты мәселесіне не жатады деп ойлайсың? Негізде. Идентификациялау дегенді қалай түсінесің? Желіде өз ақпараттарыңды қалай қорғайсың? |
||||
Құндылықтарға баулу |
Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау |
|||
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын, орыс тілдерінде сөздер қолданылады |
|||
Алдыңғы білім |
Ақпараттық қауіпсіздік |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
3 мин
7 мин |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері және топқа біріктіру: «Төрттік» әдісі Оқушыларға «әке», «ана», «бала», «дос» деген жазулары бар парақшалар таратылады. Оқушылар топтарға бірігеді. Әр топ өз аттары туралы бір шумақ өлең айтады.
Өткен сабақты пысықтау: «Екі дұрыс, бір бұрыс» әдісі Оқушылар өткен тақырып бойынша екі дұрыс, бір бұрыс жауабы бар тест құрастырып, жұптық жұмыс жасайды. Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын ауызша бағалайды. |
А4 парағы |
|
Сабақтың ортасы |
2 мин
23 мин |
«Миға шабуыл» әдісі - Желі (мысалы, интернет) арқылы жұмыс істейтін пайдаланушылардың басты мәселесіне не жатады деп ойлайсың? Негізде. - «Идентификациялау» дегенді қалай түсінесіңдер? - Желіде өз ақпараттарыңды қалай қорғайсың?
Жаңа сабақ. Оқулықпен жұмыс Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Мұғалім білімдерін толықтырады.
1-тапсырма. - Идентификация және аутентификация біздің күнделікті өмірімізге қаншалықты еніп кеткен? Талдау жасаңдар. - Идентификация және аутентификация қай салада көп қолданылады? - Күнделікті идентификация және аутентификациялауды қандай орындарда кездестіреміз? Дескриптор: - «Идентификация» ұғымын анықтайды. |
Оқулық bilimland.kz |
|
|
|
- «Аутентификация» ұғымын анықтайды. Медальдар арқылы бағалау
2-тапсырма. - Идентификациялау деректеріңді нашар пиғылды пайдаланушыларға қолды болмау үшін оны қорғаудың жолдарын ұсыныңдар. Дескриптор: - Идентификациялау, аутентификациялау әдістерін анықтайды. - Аутентификациялау әдістерін салыстырады. 3-тапсырма. - Идентификация мен аутентификация ақпаратты қорғауда қаншалықты маңызды екенін бағала. Дескриптор: - Идентификациялау, аутентификациялаудың маңыздылығын тұжырымдайды. Оқушылардың жұмыстары бағалау парағына балл қою арқылы бағаланады. |
|
Сабақтың соңы |
3 мин
2 мин |
1. «Идентификация» дегеніміз не? 2. Аутентификация» дегеніміз не? 3. Идентификациялаудың қандай тәсілдері бар? 4. «Биометрлік аутентификация» дегеніміз не? Өздерін бағалайды
Кері байланыс: «Тазалық» әдісі Оқушылар сабақтағы маңызды дегендерін еттартқышқа, әлі де іздену керек деген мәліметтерді қоржынға, қажет емес деген ақпаратты қоқыс жәшігіне салады. |
А4 парағы |
Үй тапсырмасы |
|
«Желіде ақпаратты қорғаудың заманауи мәселелері» тақырыбында ғылыми журналға шағын мақала дайында. 1. Желіде өзіңді идентификациялау үшін өзіңе ұнамды логин мен «Пароль таңдаудың ережелері» мен «Парольдің күрделілігінің 3 деңгейін» негізге ала отырып, 3 түрлі сенімді пароль құрастыр. 2. 2-суретті пайдаланып, дукендерде тауарды идентификациялау және аутентификациялау жұмысын жүргізу жайлы ой қорыт. |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін |
Денсаулық |
|
көбірек қолдау көрсетпексіз? |
қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
және |
|
Сіз басқаларға қарағанда |
|
қауіпсіздік |
|
қабілетті оқушыларға қандай |
|
техникасын |
|
тапсырма бересіз? |
|
сақтау |
|
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс |
Бағалау парағы арқылы бірін-бірі бағалау, ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру |
Компьютермен |
|
арқылы сабақты меңгерту. |
жұмыс кезіндегі |
||
Шаттық шеңбері, Топқа |
қауіпсіздік |
||
біріктіру: «Төрттік», «Екі |
ережелерін еске |
||
дұрыс, бір бұрыс» әдісі |
түсіру |
бойынша өткен тақырыпты пысықтау, жобалық тапсырмалар, кері байланыс орнату: «Тазалық» |
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.