План-конспект учебного занятия по английскому языку в 5 классе.
УМК: «Английский в фокусе» 5 класс, Москва «Просвещение»,2013
Класс: 5
Тема: “Master chef”
Место урока в общем разделе: Модуль 8 «Special days», урок 2
Цель: Создание учащимся необходимых условий и возможностей для описания процесса приготовления пиццы.
Задачи:
Образовательные:
• активизировать употребление изученных лексических единиц;
• ввести новые лексические единицы;
• организовать тренировку употребления слов much, many, a little, a few, some / any
Развивающие:
• Совершенствование мыслительных операций: синтеза, анализа, обобщения;
• Развитие логического мышления, умения преодолевать трудности;
• Развитие индивидуальных учебных способностей;
• Развитие культуры умственного труда;
• Развитие творческого мышления;
• Развитие умений работать в группе.
Воспитательные:
• Поддержание интереса к учению и формирование познавательной активности;
• Воспитание культуры общения;
• Воспитание организованности, активности и внимания.
Методы обучения: Коммуникативный, наглядный, проектный
Формы обучения: фронтальная, групповая, индивидуальная
Приемы деятельности учителя: Игровые и ситуативные приемы, организация активной деятельности, самостоятельной работы учащихся с учетом особенностей их восприятия. Приемы мультисенсорного подхода и технологии критического мышления.
Результат учебного занятия:
Знать:
лексические единицы, лексико-грамматические конструкции, необходимые для составления монологического высказывания на английском языке.
Уметь:
· употреблять лексические единицы, лексико-грамматические конструкции в устной и письменной речи;
· самостоятельно отбирать языковой материал, необходимый для составления монологического высказывания на английском языке. (процесс приготовления пиццы).
Ход учебного занятия
Структурный компонент учебного занятия |
время |
Действия учителя |
Действия учащихся |
Warm –up |
3 |
Good morning, students! Nice to see you again! To begin with, I suggest you playing one game. You should look at the board, at the center of the board you can see a word “food“, you should remember some words connected with this topic.
|
Good morning, teacher! Nice to see you too! During several minutes students fill in the diagram.
|
Введение нового лексического материала |
4 |
Of course there are a lot of other words in this topic, so let’s know some of them. I will give you some cards , you have the pictures and the words, you should match them together (sausage, tomato, pineapple, strawberry, cereal, grape, ham, pasta, butter, mushroom, olive, cherry, garlic, cheese, chocolate, raspberry, olive oil) O.K. and now let’s check it.
|
Words on topic “Food” Students match words and pictures on the cards and then check them on the board
Students check their answers on the board |
Активизация лексико-грамматического материала
|
1 |
To know the words better let’s look at the board, you should cross out the odd word: grape – pineapple – orange – sausage cherry – strawberry – butter – raspberry chicken – olive oil – meat – sausage cereal – orange juice – water - tea
|
Students find the odd word and cross it out. - sausage - butter - olive oil - cereal
|
Активизация лексико-грамматического материала
|
2 |
Now I want to know what you like and what you don’t like. Tell me please about your preferences. Start with: I like… I don’t like … |
Students make up sentences about their preferences in food. f.e. I like cherry, grapes, orange juice, pineapple and cake, but I don’t like butter, onion, garlic and fish. |
Физкультминутка |
1 |
Very good, now stand up, please, let’s have a rest. |
Students do the task |
Введение лексико-грамматического материала
|
7 |
O.K. now I want you to look at the screen, you are going to see some sentences, try to understand the new grammar rule. (much / many, some / any, a few / a little) Good and now let’s do some exercises: 1) let’s play the game “Clap your hands” 2) look at the board and choose the correct variant;
|
- make exercise
- (much / many, some / any, a few / a little) |
Мини проект. Совершенствование умения составлять небольшое монологическое высказывание в пределах изученной темы.
|
15 |
Very good! I want to know one question, tell me please: “What’s your favourite food? Now let’s look on the screen, you are going to see the video about the process of making pizza. You should tick all the products that you’’ll hear in the song. Now, tell me please, what products did you hear? I think you know what we are going to do. You’ve got 10 minutes to make you own pizza. Each group has its own pizza’s base and you should to fill it in. You should choose products, stick it and then describe it, using words (much / many, a few / a little, some, any)
|
Student answer the question Students watch the video and tick all the products
Students work in groups and then present their projects. |
Рефлексия |
2 |
On your desks you can see evaluation cards. After presenting of each group’s projects you should evaluate each other. Thanks a lot for your good work. |
Students evaluate each other’s projects. |
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.