Иностранный язык

  • docx
  • 12.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 129.docx

План-конспект урока по теме «At the airoport» в 5 классе

Цели урока:

образовательные: 1) обеспечитьусвоение и применение в речи лексики по темам" В аэропорту", "Внешность и одежда";

2) обеспечить повторение  модальных глаголов  can, must.      

3)  Создать условия для отработки  навыков устной речи (диалог  и монолог) в рамках речевой ситуации «В  аэропорту»;

развивающие: 1) создать условия для развития  коммуникативных способностей учащихся,способностей к аудированию ;

2)способствоватьразвитию  умения находить ошибки и исправлять их.       

3)создать условия для развития памяти, внимания , воображения учащихся.

воспитательные:1) способствовать формированию толерантности, уважительного  отношения  друг   к  другу;

2) способствовать формированию мотивации для изучения английского языка.

Тип урока:урок обобщения и систематизации знаний.

Учебник:“Happy English.ru” 5 класс 4-й год обучения (авторы: Кауфман К. И., Кауфман М. Ю.)

Используемое оборудование:иллюстрации  по темам "В аэропорту", "Внешность";  бланки с заданиями для учащихся, аудиоприложение к учебнику, презентация «Аttheairport».

 

 

 

Ход урока.

Организационный момент . Greetings. (5мин)                     Слайд №1

Teacher: Good morning, boys and girls. Let`s greet our dear guests. Gladtomeetyouhere.(ответы детей, приветствие гостей)

Речеваяразминка: How are you today? 

ПРИВЕТСТВИЕ НА АНГЛ.ЯЗЫКЕ  ПО СИНГАПУРСКОЙ МЕТОДИКЕ ПРЕПОДАВАНИЯ (ДЕТИ ОБРАЗУЮТ ВНЕШНИЙ И ВНУТРЕННИЙ КРУГ-

(Inside-Outside Circle):

Hello, my friend! How are you?

I am missing you…You are here –and I am so happy!

- Thank  you! Be active and try to do your best today!

-Садимся на свои места в группе по 4 ученика. Давайте поприветствуем своих партнеров по плечу-столкнемся ладонями, с партнерами по глазам- состыкуемся своими кулачками.

I.     Организационный момент . Greetings. (5мин)

Teacher:Good morning, boys and girls. Today  we  are  going to revise the material on the topic "At the airport". We will do some  exercises, make short dialogues and describe pictures. Let`s greet our dear guests. Glad to meet you here.(ответыдетей, приветствиегостей)

Речеваяразминка: How are you today? 

ПРИВЕТСТВИЕ НА АНГЛ.ЯЗЫКЕ  ПО СИНГАПУРСКОЙ МЕТОДИКЕ ПРЕПОДАВАНИЯ (ДЕТИ ОБРАЗУЮТ ВНЕШНИЙ И ВНУТРЕННИЙ КРУГ-

(Inside-Outside Circle):

Hello, my friend! How are you?

I am missing you…You are here –and I am so happy!

- Thank  you! Be active and try to do your best today!

 

II.       Речевая  разминка(повторение лексики).

1) Fill in  the  missing letters:


…iroport

tele…hone

res…aurant

ti…ket

caf…e

mone…

e…it

ar…ival

depar…ures

bag…age

passen…er


2) Translate  the  following  words:


Take

Show

Join

Go  through

Check in

Have

Look

Get

Can

must


 

III.    Основная часть урока.

1) Тренировка навыков устной речи. Повторение глаголов can, must.                       Look  at  the  pictures . What  is  this?(water, sandwich, passport, trolley, queue, baggage, mobile  phone, money)  What  can/can’t   passengers  do with  these  things?
 

2) Выполнение  упражнения "Как спланировать путешествие".  Put  the  sentences  into  correct  order: How  to   plan  a  trip?

You  can  enjoy  your flight.

You  must  check in  your  baggage.

You must  get  your  boarding  pass.

You  mustget  to  the  airport.

You  must  go  to  the  passport  control.

You  must  go  to  the  security  check.

You  must  leave  behind  dangerous  things.

You can  go  to  the  currency  exchange.

You  must  go  to  the  Departures area.

You must  buy tickets.

You  must go aboard the plane.

You must  find your seat.

You must get information about your check-in desk.

3) Выполнение упражнения на выбор правильного слова.  Choose  the  correct  word or phrase:

1. You  can get  ( information/ exchange money)  at the information desk.

2. You  can  (have a snack/ buy tickets) in a café.

3. You can (phone/ smoke) in a phone box.

4. You can ( do some shopping/ get  information) in a duty-free shop.

5. You can take (a taxi/ a shower) to get home from  the airport.

6. When you  meet a plane, you must go to (Arrivals/ Currency Exchange Office).

4) Работа с правилами аэропорта, нахождение ошибок.  Correct  wrong rules and into Russian:

1.      You can use a trolley.

2.      You mustn’t  check in your  baggage.

3.      You  must  take  a  taxi to the airport.

4.      You  can’t  exchange money  at the currency exchange office.

5.      You must  buy something  in the duty-free shop.

6.      You  mustn’t  ask questions  at  the  information desk.

7.      You  can  see  the  information about  your flight  on the information board.

5) Тренировка навыков аудирования: -

«ContinuousRoundRobin»-обсуждение услышанного в своей группе, каждый по 2-3 предл-

Timed  Pair- Share» отвечает каждый по очереди в парах. Не забывайте, поблагодарить друг друга и попрощаться: «Thankyou. I was so glad to meet you. See you later….»

В  аэропорту  звучит много объявлений. Прослушайте объявления и ответьте, в каком из них говорится:

-о погоде,

-о рейсе в Россию,

-о том, что нельзя оставлять багаж без присмотра.

1. Flight number 129 to Helsinki is delayed  due to severe  weather  conditions. There is a snowstorm in Helsinki. We will  know in  the next couple of hours if the weather improves. We will wait for the snow to stop and for the temperature to go up to minus five degrees  Celsius.

2. This is a security announcement. There are pickpockets  operating  at the airport. Please  do not leave your baggage  unattended. Keep your handbags with   you at all  times.

3. This is the final  announcement  for the British Airways flight  number  345 to  Moscow. All  passengers  please  go  to  gate  34  immediately.


a) Picture 1:

Say  true  or  false:

Red  jacket

White dress

Black  trainers

Blue jeans

Picture 2:

Blue  socks

Green  dress

White  shirt

Black  sweater


Picture 3:

Red  skirt

White  dress

Green  jacket

Black  jacket

Yellow  T-shirt

b)Who  is  it ? ( описание  необычного  человека, которого  встретили  в  аэропортуФизкультминутка под музыку:

MixPairShare“-ученики молча смешиваются под музыку, двигаясь по классу. Музыка останавливается- ученики образуют пары «дают пять». Ученики, которые не нашли партнера, поднимают руку, чтобы найти друг друга. Учитель задает вопрос и дает 5сек. на размышление. Ученики делятся своими мнениями с партнерами, благодарят.

Whereishe/shefrom?

What  country /city  has  he/she  got  a  ticket  to?

What  does  he/ she  wear?

What  has  he/she  got?

What  must  he/she  do?

7) Тренировка  навыков  диалогической речи:

Match  two  parts of  the  dialogue:


1)      What  must  I  show  at  security  control?

2)      Can  I  take  a  bottle  of  water?

3)      My  baggage  is  very  heavy.

4)      Where  can  I do  shopping?

5)      Can  I  smoke  at  the  airport?

6)      There  is  a  long  queue   to my check-in desk.

 

 

a)      You  can  take  a  trolley.

b)      You  can smoke  at  the  smoking  area.

c)      You  must  join  the queue.

d)     You must  show your  baggage.

e)      No, you  can’t. You  can’t  have  water in your baggage.

f)       You can do shopping  in  the duty-free  shop


 


8)  Acting out short dialogues(giving  advice).You’ ve  got  a  job  at  the  information  board  at  the  airoport. Give advice to people.

Model:     - Where  must  I  show  my  ticket?

  - You  must  show it  at  the  check-in  desk.

V. Подведение  итогов  урока. Выставление  оценок.

 


 

Посмотрите также