План-конспект урока
Module 2 – That’s me!
Английский язык, учебник для 5 класса общеобразовательных учреждений. Ю.Е. Ваулина, Дж.Дули, О.Е. Подоляко, В.Эванс. Москва, «Просвещение», 2006
Класс: 5
Тема: I’m from…
Grammar: have got
Цель: формирование речевой компетенции
Задачи:
1. Развитие навыков монологической речи,
2. Развить умение планировать речевое поведение
3. Сформировать интерес к языку
Оборудование: классная доска, ПК, колонки, раздаточный материал СD.
Ход урока
Этапы урока |
Деятельность учителя |
Деятельность учеников |
I. Организационный этап Приветствие
Речевая зарядка
|
Hello students! I’m glad to see you, take you places, please.
What is the date today? What day is it today? Who is absent?
Раздаю карточки, Imagine you are from the country, which is written in the card. And I'll ask you to say your nationality and what language you can speak. Where are you from? Your nationality? What language can you speak? |
Hello teacher.
Today is twenty-sixth of September Today is Monday. Everybody is here.
I’m from ____ I’m _____ kəˈneɪdiən I can speak ____ I'm from australia [ɒˈstreɪlɪə]. I'm australian. I can speak English. |
II. Основной этап Проверка наличия д.з
Поисковое чтение
Пересказ с опорой
Повторение грамматического материала
|
Your task was to write nationalities in your workbooks. Open your workbooks and show me how you have done the task.
Last time you were talking about different people and cartoon characters. Today we are going to talk about Spiderman. Have you seen the film or cartoon about Spiderman? And do you know where’s Spiderman from? Let’s find out! (You are write and now let’s find more information about him) Open you books at p. 37. Ex.4 Who wants to read the task?
Look at this picture and the title of the text. Read the four names bellow. Who are these people? Listen and read to find out.
Read the title/ Can you translate it? – удивительный паучок, человек паук Read the four names bellow.
Now you are listen the text about a Spiderman. Listen it carefully, because then you should answer the question: Who are these people, these 4 names? Aunt Mary (Aunt-what does it mean, whose aunt is she) Mary Jane (Who is she?) Peter Parker (Who is he?) The Green Goblin (Who is he?) Later we’ll find the meaning of this word (enemy)
But first : Let’s read the text one by one. (Good)
Look at the words in bold (слова, выделенные жирным шрифтом). You should match them with the Russian ones, which are written on the black board. Pay attention to the context (Чтобы это сделать смотрите на контекст, смысл предложений) Let’s check your answers.
Return to the text. Ex.5 Read the task.
Where’s Spiderman from? (and a country?) Who’s his best friend? What can Spiderman do? Who is against him? (против него) Good!
Then… let’s make some notes about the text. (пометки, план текста) In this plan you should write only keywords (ключевые слова) People – who is mentioned in the story Peter – some words about him What happens – события Составленный план выводится на доску
Using these notes you can present the story of the Spiderman
Good for you
Enough Раздаю таблички прошу приклеить А теперь вспомним, глагол “Have got” (Пишу на доске) Кто помнит его значение? Верно, Смотрим в табличку первый столбик: Affirmative. Как оно образуется? В каких случаях have в каких has? Смотрим в табличку
Пишу на доске: I,you,we,they + have got (кратко ‘ve got) He, she, it + has got (‘s got) У меня есть книга У тебя есть книга У него есть книга У них есть книга
Смотрим в табличку Negative sentences. Точно так же: I,you,we,they + have got (кратко ‘ve got) He, she, it + has got (‘s got) Но еще прибавляем частичку not! Как будет сокращенная форма? У меня нет книги У тебя нет книги У него нет книги У них нет книги
Смотрим в табличке Interrogative sentences На первое место выходит «have/has» Have I,you,we,they got …? Has he, she, it got …? Есть ли у меня книга? (+какой краткий ответ?) Есть ли у тебя книга? Есть ли у нее книга?
Ex/ 8 Read the task and translate
The fist column – Jane’s things, read them
The third column – John’s things, read them
The second column – Jane and John’s thing (принадлежит им вместе)
Read the[i:] example Now your answers ( в парах, один спрашивает, второй отвечает – смотрим на образец) |
Открывают тетради, показывают выполненное д.з
Yes or no Yes or no/
Открывают учебники Читают задание упражнения, переводят «Посмотрите на картинку и заголовок текста. Прочтите 4 имени внизу. Кто эти люди? Прослушайте и прочтите, чтобы выяснить это» Amazing Spidey!
Aunt Mary, Mary Jane, Peter Parker, The Green Goblin Слушают текст и читают про себя
Aunt Mary is SpiderMan’s aunt. Mary Jane is Spider#Man’s best friend. Peter Parker is SpiderMan’s real name. The Green Goblin is SpiderMan’s enemy.
Читают текст по предложениям
Записывают новое выражение: words in bold Выписывают слова из текста и находят их значение из списка слов, предложенных на доске. quiet: тихий next door:рядом,по соседству bite: кусать powers: силы (способности) strong: сильный fast: быстрый climb walls: взбираться по стенам enemy: враг watch: наблюдать
Возвращаются к тексту и отвечают на вопросы 1 He’s from New York City. (The USA)2 His best friend is Mary Jane. 3 He can climb walls (just like a spider). 4.The Green Goblin is his enemy.
People: Peter Parker, Aunt Mary, Mary Jane, the Green Goblin Peter: he is quiet, he hasn’t got many friends What happens: a spider bites Peter, now Peter has special powers; he is strong, fast and can climb walls
There are four people in this story: Peter, Aunt Mary, Mary Jane and the Green Goblin. Peter is quiet. He lives with his aunt Mary in New York City. One day a spider bites him and now he has special powers. He is strong and fast. He can climb walls like a spider! His name is Spider-Man. The Green Goblin doesn’t like Peter.
“Have got” – иметь
Утвердительное предложение Подлежащее + have/has got
Переводят: I have got a book. You have got a book. He has got a book. They have got a book.
Отрицательные предложения
Haven’t got Hasn’t got
I haven’t got a book. You haven’t got a book. He hasn’t got a book. They haven’t got a book.
Вопросительные предложения
Have I got a book? (Yes, I have/ No, I haven’t) Have you got a book? Has she got a book?
Что есть у Джейна и Джона в портфелях? Спроси и ответь. eraser pen sharpener[ˈʃɑː.pən.ər ]точилка atlas [ˈæt.ləs] - атлас
ruler-линейка notebook-тетрадь notepad [ˈnəʊt.pæd ]-блокнот
book pencil - карандаш pencil case - пенал
Читают пример - Has Jane got a ruler in her school bag? - No, she hasn’t. Has John got a ruler in his school bag? - Yes, he has.
|
III. Заключительный этап Домашнее задание
Подведение итогов
Рефлексия
|
Your home task is Ex. 7, p.37 GR1 – have got – читать, знать Ex. 8, p.37 Ex. 3, p.23 (WB)
Students, you have worked well today The work of ________ is the best I think Your marks are … (Excellent, Good…)
Did you like the lesson? Thank you for your work. Good-bye. |
Записывают д.з. в дневник
Отвечают на вопрос учителя. Подают дневники |
Приложение 1
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.