Иностранный язык

  • doc
  • 12.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 190.doc

Класс: 5

Предмет: английский язык

Тема урока: «Master chef»

Цели урока:

предметные:

• применение на практике речевых знаний, умений, навыков;

• формирование и активизация навыков работы с прослушиваемой информацией.

метапредметные:      

• развитие общих познавательных способностей;

• развитие мыслительных операций;

• развитие внимания, речевых навыков и навыков аудирования.

Личностные:

• воспитание культуры общения;

• воспитание толерантности, формирование навыков объективно оценивать свои возможности.

Задачи урока:

Воспитательная:

• способствовать расширению кругозора учащихся;

• повышать интерес к изучаемому иностранному языку;

• воспитывать умения слушать других, работать в парах и в группах.

Образовательная:

• тренировать лексические навыки по теме «Food» («Еда»).

• тренировать орфографические навыки;

• тренировать навыки перевода;

• тренировать фонетические навыки

Развивающая:

• развивать внимание;

• развивать память;

• развивать языковую догадку;

• развивать умения монологической речи;

• развивать умения диалогической речи.

Тип урока: комбинированный

Структура: PLACEMAT CONCENSUS

Мыслительные приемы: СОРТ КАРДС

Взаимодействия и отношения:

Взаимодействие ученик-ученик

        Структуры: ROUND ROBIN

                              TIMED PAIR SHARE

                              QUIZ-QUIZ-TRADE

                             

Взаимодействие ученик-учебный материал

        Структуры:

                                3-2-1

 

 

Ход урока:

 

1.     Организационный момент.

1). Приветствие

- Good morning children. I am glad to see you. Sit down please.

Please, greet your shoulder-partner (приветствие по плечу, сталкиваются плечами), and your face partner (приветствие по лицу, состыковываются кулаками).

Greet your guests, please. Well done!

        2) Определение темы урока

- There are cards with letters on your tables. Make a word with them and write on the Smart board (egg, milk, apple, meat)

Can you guess the topic of our lesson? (The topic of our lesson is food)

-Excellent, pupils! You are right! Today we are going to speak about food. Do you remember the song “Apples and bananas” (children sing).

 

     2.  Актуализация знаний

- Open your books, look at the pyramid of food, listen to the speaker and repeat after him.

THINKING STRUCTURE «Sort Cards»

-You see cards with words on your tables. Your task is to classify them anyway, you like. (fruit, vegetables, sweet, etc.)

 

СТРУКТУРА “ROUND ROBIN”

 - Which do you eat/drink for breakfast/lunch/dinner? Think 10 seconds.

Number 1 will start. (I eat eggs for breakfast……..)

 

СТРУКТУРА “TIMED- PAIR-SHARE”

- Which of the foods in the pyramid do you like/not like?

Share your preferences with face partners. Think 5 seconds. Partners B will start.

(- I like apples, but I don’t like grapes

 - Really. I like cheese, but I don’t like milk).

 

 

3.     Открытие нового знания.

 Ex.2, p.98 - повторение изученных и введение новых слов по теме: «Еда, упаковки».

 Look at food pyramid again and match the words on the Board to make collocations.

 

A carton of (пакет)  milk

A box of…. cereal

A bowl of (миска, тарелка) rice

A glass of( стакан)… orange juice

A packet of (пакет, пачка) pasta

A bottle of(бутылка) olive oil

 

Listen and check. Well done.

 

Ex. 3, p. 98.

-         Listen and read the first two exchanges of the dialogue. What is the dialogue about? (Student’s answer: the dialogue is about two people choosing what to eat for dinner). Let us check.

-         Now make their shopping list, write in your notebooks. (garlic, chicken, olive oil)

 

СТРУКТУРА “TAKE OFF-TOUCH DOWN”

-        Those who has written “garlic, chicken, olive oil”, stand up, please. Well done. Sit down.

-         Stand up those who has two correct answers.

-         And pupils with one correct answer.

 

-         Find and underline some/any in the dialogue. Now read the sentences and complete  the rule (We use some in the affirmative. We use any in the negative and interrogative).

   Ex. 5, p.99

-         Look at the pictures and fill in some or any.

4.     Первичное закрепление.

 

СТРУКТУРА “QUIZ-QUIZ-TRADE”

-         Number 1 take blank paper and fold it in a half, tear it and pass it to shoulder partner. Fold these pieces of paper in a half and pass to your face partners. All of you have a piece of paper.

-         Now look at the pictures. Use the words to ask and answer questions.

 

           (A: Are there any lemons?                                                    (A:Is there any milk?

B: No, there isn’t any.)                                                          B: Yes, there are some).

 

-         Excellent. Sit down. Take cheese and grate and say each other Brilliant work

 

-         Look at the picture again and answer

How many cherries are there? (two)

How much rice is there? (not much)

5.     Включение нового знания в систему знаний и повторение.

 

СТРУКТУРА “PLACEMAT CONSENSUS”

-         Number 3 of each team take blank paper and fold it in a half, then fold it again. Now unfold it and draw a rectangle in the center.

-         It is time to cook a birthday cake. Now remember the ingredients of all cakes you have ever eaten. Think 10 seconds. You have a minute to write them down. Start.

-         There is a problem; you do not have a lot of money. It is enough only for four ingredients. In silence, come to consensus what birthday cake you will cook.

 

 

           

6.Рефлексия деятельности

 

СТРУКТУРА “3-2-1”

 

Students write 3 new nouns they have learnt; 2 verbs, which they have used in the sentences; 1 question with how much or how many.

Cheer

 

 

7.Домашнее задание

 

1)    Ex.9, p. 99 – imagine it’s your birthday. Write

 

- Урок окончен. Поблагодарите друг друга за отличную работу.


Посмотрите также