УРОК АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В 5 В КЛАССЕ
Тема урока: Описание человека.
Цели урока:
Образовательная: научить описывать внешность и характер человека
Развивающая: развивать навыки и умения во всех видах речевой деятельности, аудировании, письме.
Воспитательная: воспитывать интерес к изучаемому языку.
Предметные результаты: сформированы умения описывать внешность и характер человека.
Метапредметные результаты: освоены навыки поискового и изучающего чтения, монологической речи , сформированы умения анализировать и обобщать материал по теме.
Личностные результаты: развиты способности строить совместную деятельность с сверстниками и учителем, сформулировано свое мнение по теме урока.
Ход урока.
1. ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ МОМЕНТ.
1) Приветствие.
T -Good morning, children! I`m glad to see you.
P: Good morning, teacher! We are glad to see you too!
T -How are you? ( учитель обращается к ученикам)
2.) Создание эмоционального настроя на уроке:
-Listen to the poem and repeat after me!
This is my family
This is the father, kind and true.
This is the mother who cares for you.
This is the brother so big and tall.
This is the sister who plays with her ball
-What about is this poem?
2. Постановка цели и задач урока.
-I have received the letter from Stephan. ( Ученики вспоминают предыдущие уроки, рассказывают о Стефане)
Dear friends!
Thanks for your letter. You know I live in a big family, so I have to share a room with a brother or stay with a sister in the evening when our parents have a chance to go to the theatre or any other place. I should say it's very cool to have somebody you can take care of or share your interests. My brother Evan and I have the same hobby of collecting small chocolates. We like to play with our sister. She always gets on well with us.
Now tell me about your
sisters and brothers. What are they? What hobbies do they have? Tell me about
them, please!
Best wishes!
Stephan.
-What has Stephan asked to write about ? Ученики отвечают на вопросы.
-Today we are going to talk about our sisters and brothers. Have you got sisters and brothers? Yes, we have got.
3. Актуализация знаний
Слова на экране:
tall,
slim, plump, dark, fair, hair, short, nice, lovely, eyes, long ,kind, polite, lazy,
noisy, friendly, smart
1) Фонетическая отработка лексики:
- Repeat all the words after me in chorus (ученики хором повторяют слова за учителем)
- Repeat the words again one by one (ученики читают по одному слову по порядку)
2) Read the words and try to translate them.
4.
Применение знаний и умений
1) Match these characterestics with the correct definitions
1) talkative a) has good manners
2) curious b) talks a lot
3) loving c) likes sport
4) lazy d) shares things with friends
5) friendly e) does not like to work
6) polite f) likes to find the new information
7) athletic g) takes care of everybody
8) smart e) thinks deeply about things
9) serious i) knows very much
2) Has Stephan got a family? Yes, he has got. Now, open your textbooks! (p.147, ex 18 « Enjoy English 5»)
(Ученики находят в тексте описание родных Стефана и читают вслух)
3) Let’s play the game "Agree or disagree”. Listen to my statements, please. If you agree, you will repeat my statement. If you disagree, correct the sentence.
Утверждения учителя:
Your sister is very naughty. Your mother is very polite. Your brother is curious.
Your father is intelligent. Your grandmother is loving. Your granny is tall.
Your mother is short. Your aunt is smart. Your uncle is athletic. Your friend is talkative. Your grandfather is wise.
4) работа с таблицой
-Look at the screen, you can see the table. You should fill it.
( учащиеся распределяют слова в 2 колонки: tall, slim, plump, dark, fair,hair, short, nice, ,lovely, eyes, long, patient, kind, polite, lazy, noisy, friendly, smart
Appearance: |
Character: |
|
|
Физкультминутка: (пальчиковая игра: This is a family — расправляем руку Let’s count them and see, How many there are, And who they can be — считаем пальцы 1, 2, 3, 4, 5 This is the mother — показываем на указательный палец Who loves everyone And this is the father — показываем на средний палец Who is lots of fun. This is my sister — показываем на безымянный палец She helps and she plays, And this is the baby — показываем на мизинец He’s growing each day. But who is this one? — показываем на большой палец He’s out there alone, Why it’s Jackie, the dog, And he’s chewing a bone. — пошевелить большим пальцем, как собака хвостом
5)-Look at Stephan’s drawings of his family. Tell us about their appearance. Учитель раздает картинки ученикам, они работают в паре-дают описание внешности, используя фразу He/She has got…..
6) –We are all different and we are all special. Our sisters and brothers are different too.They are attractive, pretty and funny. Are you agree with me? Now, I want to listen to your stories!
Ученики вставляют слова в текст, зачитывают или пересказывают его.
My sister (brother).
1) His( her) name is……….2) He(She) is my………3) My ……. has got………….4) He(She) is………..5) His(her) hobby is……..
5. Рефлексия.
- We had a very interesting and usefull lesson. You have worked very well today. What have you learnt at the lesson? В начале урока мы говорили о цели нашего урока-рассказать о наших сестрах и братьях. Давайте узнаем, достигли ли мы ее? Ученики оценивают свою работу, поднимают карточки с определенным цветом: красный-справился с заданием, синий-были небольшие проблемы с выполнением задания, зеленый-не справился с заданием.
Оценка работы учеников на уроке, объяснение д/з-составить рассказ о члене семьи.
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.