Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3Абөлім: Тізбектер |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9В 9D |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Келтіру формулалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.4.4 келтіру формулаларын біледі және қолданады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Келтіру формулаларын енгізу; тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде, есептеулерде келтіру формулаларын қолдану және өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
· Келтіру формулаларын біледі; · Есептер шығаруда келтіру формулаларын қолданады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнгетән лексика мен терминология: - бірлік шеңбер, тригонометриялықдөңгелек; - бұрубұрышы; - тригонометриялықфункция; - кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі; .Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -
егер келтіру -
егер келтіру - егер ... болса, онда оң (теріс ) таңба қойылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Сыйластық, бірлестік. Құндылықтарды дарыту жұптық, топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Алгебра |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтаны қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
«Функция», «аргумент» ұғымдарын біледі.Функцияның графигін және оның қасиеттерін біледі. Геометрия курсынан сүйір бұрыштың тригонометриялық функцияларының анықтамаларын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бірінші сабақ
5мин
9мин |
Амандасу. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Үй тапсырмасын тексеру.
Қайталау-оқу айнасы Мақсаты: бұрын меңгерген білімдерін еске түсіріп, қайталау. |
Слайд 2-6 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ
5мин
Жеке жұмыс 10мин
5 мин
Жеке жұмыс
5мин
Жұптық жұмыс
5мин
1мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен бірге талқылап қою: «КЕЛТІРУ» сөзін қалай түсінесіңдер? Келтіру формуласы нені білдіреді?(күрделі түрлендіруді қарапайым түрге келтіреді)
1.
Оқушылардан бірлік шеңберде
формуласын оңай алуға
болады.
үшін талқылау жүргізу.
2. Бірлік шеңбер арқылы кейбір келтіру формулаларын оқушылардың өздігінен қорытып шығаруына мүмкіндік беру мақсатында жұмыс парағын ұсыну.
3. Жұмыс парағының нәтижесін сыныппен талқылап қорытынды жасау және барлық тригонометриялық функцияларға ортақ келтіру формуласын қолдану алгоритмін құру.
АЛГОРИТМ 1-қадам. Функция атауының өзгеруін анықтау: Ø
егер келтіру Ø
егер келтіру 2-қадам. Теңдіктің сол жағындағы бұрышқа тиесілі ширекті анықтау; 3-қадам.Теңдіктің сол жағындағы функцияның таңбасын анықтап, оны оң жақтағы функцияның алдына қоямыз.
Осы алгоритм бойынша әр түрлі бұрыштағы тригонометриялық функциялардың мәндерін табуға болады. Кез келген келтіру формуласын бұрыштың градустық өлшемі үшін де жазуға болады, яғни тригонометриялық функциялар аргументінде
Тапсырма 1: Алгоритмді қолданып кестені толтырыңыз:
Нәтижені оқушылар экрандағы жауаппен тексереді.
Келтіру формулалары қайда қолданылады? деген сұраққа тапсырмалар орындау арқылы жауап беру.
Тапсырма2: Өрнекті ықшамда: 1.
Жауабы: 2. Жауабы: 3. Жауабы: 1 4. Жауабы: Тапсырманы оқушылар жеке орындайды, дәптерлерін алмасып тексереді.
Бірінші сабақты қорытындылау. |
Ю.Н. Макарычев и др. Алгебра. Учебник для 9 класса. М.: 2000г.-272с.http://online.anyflip.com/qmwb/ocon/mobile/index.html#p=37 (35-43 б.)
Қосымша-1
Слайд 7
http://bilimland.kz/ru/content/structure/887-trigonometriya#lesson=10034
Слайд 8
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Екінші сабақ
Ұжымдық жұмыс
13мин
Жеке жұмыс: Деңгейлік тапсырма
25мин
2 мин |
Сабақ мақсатын және жетістік критерилерін қайталау.
1. Келтіру формуласын пайдаланып есептеңіз: a. b.
c. d. e.
2. Өрнекті ықшамдаңыз:
a.
b.
c.
d.
Тақырыпты «қарапайымнан күрделіге» есептерін шешумен бекіту.
А-деңгейі 1. Өрнекті ықшамда: a. b.
c.
2. Есептеңіз:
3. Өрнекті ықшамда: a.
b.
В-деңгейі
1. Есептеңіз: b.
c.
d. 2. Өрнекті ықшамда: a.
b.
3. Теңдікті дәлелдеңіз: a.
С-деңгейі 1. Есептеңіз: a.
b.
c.
2. Өрнекті ықшамдаңыз: a.
b.
3. Теңдікті дәлелдеңіз:
Сұрақ тудырған мәселелерді талдау
Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады
Екінші сабақты қорытындылау: 1. Қай жағдайда тригонометриялық функциялардың атауы өзгереді? 2. Қандай жағдайда функция атауы өзгермейді? 3. Келтіру формуласының оң жағындағы функцияның таңбасын қалай анықтауға болады?
|
М.И.Шабунин, http://eastvalleyhs.com/wp-content/uploads/2016/08/Sha10-11.pdf (92 б.)
«Шың» тест: http://online.anyflip.com/qmwb/pjjf/mobile/index.html#p=82
Слайд 9
Слайд 10
Слайд 11
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
5 минут |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет
Үй тапсырмасы: 1. 1.
Есептеңдер: 2.
3.
Өрнекті ықшамда: 1.
2.
|
Шыныбеков А.Н. Алгебра-9. Атамұра |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бір –біріне түсіндіруі, топтық жұмыс арқылы оқушылардың қабілеттерін анықтау. |
Шапалақтау, басбармақ, сабақ барысында қолдау,мадақтау |
Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 мин асырмау; Көз жаттығуларын жасау; Кабинетті желдету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай Ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.