математика

  • doc
  • 05.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 46.doc

 

  Келісемін:  __________                                                                                                                                                                 Бекітемін:  ____________

 Әдістеме ісінің меңгерушісі                                                                                                                                                          Мектеп директоры

 Аргынова С.Т.                                                                                                                                                                                  Баитунов Д.Е.

              

 

 

 

 

 Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу

(Ашық сабақ)

 

Технология: «Биоақпараттану және Синергетика»

Карта:  Алгоритм

Сынып: 6 «А»

Мұғалім: Азімбаева Нурпан Мусабайқызы

                                                                                             

 

 

Семей қаласы

2015-2016 оқу жылы

 

 

Күні: 03. 02. 2016 ж

Сынып: 6 «А»

Пәні: математика           

Сабақтың тақырыбы:  Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті шешу жолдарын түсіндіру, есептеу дағдыларын  жетілдіру,   логикалық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: түсіндіру, сұрақ-жауап

Қолданылатын технгология: БжС

Сабақтың көрнекілігі: тірек сызба, интерактивті тақта

 

Сабақтың барысы.

 Ұйымдастыру кезеңі:

  1. Тақтаға норманы жазу
  2. Тақырыпты айту
  3. Сыныпты белсендіру үшін сөз көшбасшыға беріледі.
  4. Жаңа сабақты  схемамен түсіндіру.

1 цикл. Бірінші түсіндіру

ОӘЖА сызбасы бойынша бірінші түсіндіру.  Сызбалар әр партада болу керек. Түсіндіру уақыты  У1 ( У1= х тақтаға жазу)

1-цикл «Байқау»  «Оқушылардың субъективті тәжірибелерін өзектендіру»

Оқушылар бірдей бір шапалақ ұрады, қателескен жағдайда –қайталау.  «Байқау» сөзін дәптерге жазады және жұмысқа кіріседі. Мұғалім сынып ішінде жүріп оқушылардың тақырыпты меңгергенін талдау және қателерін іздеу.

Үш тапсырма орындайды.  ТКШ-АКШ-ЖКШ  (5бала+30 с) Бұл 5 бала қол көтергеннен кейін, қалған оқушыларға 30 с уақыт беріледі.

ТКШ

АКШ

ЖКШ

№1

4

4

4

Ұғынды ұйымдастыру.

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлерін алмастырады, «Қолдағы қаламсап- бұл қателік» бұйрығы беріледі. Оқушылар тексереді Тапсырмалрдың орындалуын  кезеңмен тексеру. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады. Мұғалім дұрыс жауабын тақтаға жазады..

 Мұғалім тақтаға бірден барлық жауабын жазуға болмайды. Тақтада мынадай жазу болады:

ТКШ-?               АКШ-?                   ЖКШ-?

№ 4                       № 4                          №4

Осы жерде  ООМ  ұяшықтарына белгілеу. Дәптерлерін ауыстырады , әр оқушы шығарған есептерінің санын айтады, оны мұғалім ұяшықтарға белгілейді.

Тақтаға оқушылардың есеп шығару кезінде жіберілген қателіктерін тексеру мақсатында мынадай ескертулер жазылады:

Жылдамдық- бала саны

Зейін-бала саны

Есеп- бала саны

Шешуі- бала саны

Мұғалім оқушылардың  сұрақтарына жауап береді.

 Оқу сапасын анықтайды. 63%-ға жетпеген есептерді мұғалім қайта түсіндіреді.

 2- цикл. Екінші түсіндіру.

 Мұғалім тақырыпты түсіну деңгейін анықтайды  және өзінің ойы бойынша оқушылардың көп қателіктер жіберген жерлерінен бастап  ОӘЖА сызбасы бойынша  У2 ( У2= х тақтаға жазу)  Түсіндіру уақыты бірінші түсіндіру уақытынан  2 есе кем болады.

  2-цикл «Бекіту»  «Оқушылардың субъективті тәжірибелерін өзектендіру»

  Қабылдауды ұйымдастыру

Оқушылар бірдей екі  шапалақ ұрады, «Бекіту» сөзін дәптерге жазады және жұмысқа кіріседі.

Үш тапсырма орындайды.  ТКШ-АКШ-ЖКШ  (5бала+30 с) Бұл 5 бала қол көтергеннен кейін, қалған оқушыларға 30 с уақыт беріледі.

 

ТКШ

АКШ

ЖКШ

№2

5

 

5

5

Ұғынды ұйымдастыру

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлерін алмастырады, «Қолдағы қаламсап- бұл қателік» бұйрығы беріледі. Оқушылар тексереді Тапсырмалрдың орындалуын  кезеңмен тексеру. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады. Мұғалім дұрыс жауабын тақтаға жазады..

 Мұғалім тақтаға бірден барлық жауабын жазуға болмайды. Тақтада мынадай жазу болады:

ТКШ-?               АКШ-?                   ЖКШ-?

№ 5                     № 5                           №5

Осы жерде  ООМ  ұяшықтарына белгілеу. Дәптерлерін ауыстырады , әр оқушы шығарған есептерінің санын айтады, оны мұғалім ұяшықтарға белгілейді.

Тақтаға оқушылардың есеп шығару кезінде жіберілген қателіктерін тексеру мақсатында мынадай ескертулер жазылады:

Жылдамдық- бала саны

Зейін-бала саны

Есеп- бала саны

Шешуі- бала саны

Мұғалім оқушылардың  сұрақтарына жауап береді.

 Оқу сапасын анықтайды. 63%-ға жетпеген есептерді мұғалім қайта түсіндіреді.

3- цикл. Үшінші түсіндіру.

 Мұғалім тақырыпты түсіну деңгейін анықтайды  және өзінің ойы бойынша оқушылардың көп қателіктер жіберген жерлерінен бастап  ОӘЖА сызбасы бойынша  У3 ( У3= х тақтаға жазу)  Түсіндіру уақыты бірінші түсіндіру уақытынан  2 есе кем болады.

3-цикл «Есте сақтау»  «Оқушылардың субъективті тәжірибелерін өзектендіру»

  Қабылдауды ұйымдастыру

Оқушылар бірдей үш  шапалақ ұрады, «Есте сақтау»  сөзін дәптерге жазады және жұмысқа кіріседі.

Үш тапсырма орындайды.  ТКШ-АКШ-ЖКШ  (5бала+30 с) Бұл 5 бала қол көтергеннен кейін, қалған оқушыларға 30 с уақыт беріледі.

 

ТКШ

АКШ

ЖКШ

№3

8

8

8

  Ұғынды ұйымдастыру.

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлерін алмастырады, «Қолдағы қаламсап- бұл қателік» бұйрығы беріледі. Оқушылар тексереді Тапсырмалрдың орындалуын  кезеңмен тексеру. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады. Мұғалім дұрыс жауабын тақтаға жазады..

 Мұғалім тақтаға бірден барлық жауабын жазуға болмайды. Тақтада мынадай жазу болады:

ТКШ-?               АКШ-?                   ЖКШ-?

№ 8                       № 8                          №8

Осы жерде  ООМ  ұяшықтарына белгілеу. Дәптерлерін ауыстырады , әр оқушы шығарған есептерінің санын айтады, оны мұғалім ұяшықтарға белгілейді.

Тақтаға оқушылардың есеп шығару кезінде жіберілген қателіктерін тексеру мақсатында мынадай ескертулер жазылады:

Жылдамдық- бала саны

Зейін-бала саны

Есеп- бала саны

Шешуі- бала саны                                                                                                                                                                                

 

Мұғалім оқушылардың  сұрақтарына жауап береді.

Оқу сапасын анықтайды.

Ой толғау

        ООМ  ұяшықтарына белгілеу.  Сабақтың оқу сапасын анықтау

Бағалау : "5"- 9-8

                  "4"-7-6

                  "3"-5-4

 

Үйге тапсырма: 10-13 есептер  аралығыннан қалауы бойынша 10 есеп шығарып келу.