САБАКТЫН ТЕМАСЫ : Мен жана менин укугум.
САБАКТЫН МАКСАТЫ : Окуучулар өз укуктарын билишет жана “Балдардын укугу”,”Конвенциясы”,”Балдар Кодекси” жөнүндө түшүнүк алышат. Билимдерин жашоо-турмушта колдонууну үйрөнүшөт.
НЕГИЗГИ КОМПЕТЕНТТҮҮЛҮК
|
ПРЕДМЕТТИК КОМПЕТЕНТТҮҮЛҮК |
1.Маалыматтык.
|
1.Жарандык-укуктук. |
2.Социалдык-коммуникативдик.
|
2.Коомдук-саясий жана экономикалык. |
3.Өзүн-өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.
|
3.Социалдык-коммуникативдик. |
КҮТҮЛҮҮЧҮ НАТЫЙЖАЛАР : |
КӨРСӨТКҮЧТӨР: |
1.Окуучулар балдардын укуктары, милдеттери жана балдар укугу туура луу конвенция,балдар кодекси жө-нүндө билишет;
|
1.Эгерде окуучулардын укуктарын, милдеттерин,Балдар укуктарынын конвенциясын жана Балдар Кодексин так билсе; |
2.Окуучулар билгендерин эркин ай-тышат.Балдардын милдеттерин жана укуктарын эркин жайылта алышат;
|
2.Эгерде окуучу оз оюн далилдүү ай-тып берүүгө калыптанса,теманы кунт коюп укса,ойлонуусу терең болуп, кы-зыгуусу артып,жаңыланса; |
3.Окуучулар бири-биринин эркин-диги менен укугун баалоого жана урматтоого тарбияланышат;
|
3.Эгерде окуучу мыйзамдарды билип урматтаса,алган билимин турмушта так колдоно алса,укуктарын билип далил-десе;
|
САБАКТЫН ТИБИ : Жаңы теманы өздөштүрүү.
САБАКТЫН УСУЛУ : Интерактивдүү,аралаш сабак.
САБАКТА КОЛДОНУЛУУЧУ КАРАЖАТТАР : Түстүү сүрөттөр,таркатма- лар.
САБАКТЫН ЖҮРҮШҮ :
Сабактын этаптары |
Убак- тысы |
Мугалимдин ишмердүүлүгү |
Окуучунун ишмердүүлүгү |
НК |
ПК |
Баа-лоо |
1.Уюштуруу |
5мин |
Мугалим окуучулар менен саламдашат. Класстын гигиена-лык абалын көзө-мөлдөйт. Окуучуларга жагым дуу маанай түзөт.
|
Окуучулар му-галим менен саламдашышат. |
НК |
ПК |
|
2.Жаңы темага өбөлгө түзүү. |
2мин. |
Мугалим жаңы темага өбөлгө түзөт. |
|
|
|
|
3.Жаңы теманы түшүндүрүү |
10мин |
Мугалим жаңы те-ма менен тааныш-тырат. Максатын түшүн-дүрөт. МЕН ЖАНА МЕНИН УКУГУМ.
Баланын укуктары жөнүндө конвенция 1989-жылы 20-ноябрда кабыл алынган.
|
Окуучулар те-манын мазмуну менен тааны-шышат. Максат ка жетүүгө ум-тулушат.
|
НК |
ПК |
|
4.Сабакты бышыктоо |
10мин |
Мугалим окуучу-ларга суроо берет: 1.Балдар жөнүндө-гү конвенция качан кабыл алынган? 2.Укук деген эмне? 3.Силер эмнеге укуктуусуңар?
|
Окуучулар су-роолорго жооп беришет. |
НК |
ПК |
|
5.Эс алуу мүнөтү |
3мин |
Мугалим окуучу-ларга”Кара жорго” бийин бийлетет.
|
Окуучулар”Кара жорго”бийин бийлешет. |
НК |
ПК |
|
6.Талкуулоо |
10мин |
Сенин укугуң тебе-ленди беле?
|
Окуучулар су-роо боюнча талкуу жүргү-зүшөт.
|
НК |
ПК |
|
7.Сабакты жыйынтык-тоо
Баалоо
Үйгө тапшырма
|
5 мин |
Окуучуларды жеке-че сыпаттап баа-лайт.
Өз укуктарын эске сактоо. |
Окуучулар баа-ларын койду-рушат.
|
|
|
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.