Butun sonlarni taqqoslash dars ishlanmasi (AIM.UZ).pptx
Очик дарслар
Tasdiqlayman_____________
maktab direktori D.X.Magrupova
Toshkent shahri Yunusobod tumani
96-maktab matematika fani
o’qituvchisi Tuxtabayeva
Muattarning matematika
fanidan 6-sinf uchun
BUTUN SONLARNI
TAQQOSLASH
mavzusiga doir 1-soatlik
DARS ISHLANMASI
Очик дарслар
Sana:
13.02
Sinf: 6
Fan:
matematika
BUTUN SONLARNI TAQQOSLASH
Sinf: 6
Очик дарслар
Darsning maqsadlari
Ta’limiy: O`quvchilarga butun sonlarni taqqoslash, ular ular ustida amallar
bajarishni o`rgatish. Ilmiy bilim va malakalarini shakllantirish.
Tarbiyaviy: O`quvchilarni Mustaqillik, vatanparvarlik, o`z vataniga muhabbat,
sadoqat ruhida tarbiyalash, ma’naviy tarbiya berish, o`zaro hurmat, hamkorlik
faollik tuyg`usini shakllantirish asosida milliy qadriyatlarga hurmatni oshirish.
Rivojlantiruvchi: Tafakkur, xotira, idrok mashqi, orqali matematika faniga
o`quvchilar qiziqishini oshirish.
Очик дарслар
Dars tipi
Dars uslubi
Darsuli
Yangi materialni
o`rganish darsi
Ko`rgazmali
amaliy
Noan`anaviy:
Suhbat, bahs,
boshqotirma,
Og`zaki
Dars jihozi:
Tarqatma materiallar, kompyuter, slaydlar, o`quv film qo`ldan
yasalgan daraxt, tarqatma materiallar,darslik, savollar taxtachasi
rag`bat uchun olmachalar.
Yangi materialni o`rganish darsiKo`rgazmaliamaliyNoan`anaviy: Suhbat, bahs, boshqotirma,Og`zaki
Очик дарслар
Darsning tashkil etilishi.
O`quvchilar sinfga kirib, tanlangan emblemalari orqali
guruhlarqa bo`linib, stollarga o`tiradilar.
1 guruh “ Butun sonlar”
2 guruh “ Manfiy sonlar”
3 guruh “ Musbat sonlar”
Darsning borishi
Tashkiliy qism:
O`qituvchi: Good morning bays and girls !
( Assalomu alaykum bolalar !)
O`quvchilar: Good morining teacher !
(Assalomu alaykum ustoz)
O`qituvchi: Sit dawn please ! Let`s star our lesson !
( Marhamat o`tiringlar ! Bugungi darsimizni boshlaymiz )
Tashkiliy qismdan so`ng
O`quvchilar bilan birgalikda
Shior: Al – Xorazmiy, Beruniy, Ulug`beklar boyitgan,
Shu ajoyib fan bizga olam sirin tanitgan.
Очик дарслар
esa rag`bat orqal iguruh ballari hisoblantiriladi.
O`tilgan mavzu qo`yidagicha mustahkamlanadi.
I shart: “ Tushunchalar tahlili” metodi.
Guruhlarda ishlash uchun amal qilinishi lozim bo`lgan qoidalar
ishlab chiqiladi.
Intizom , vaqtga rioya qilish, fikrni takrorlamaslik, mantiqli fikr
bildirish.
Guruh a`zolari nar bir olgan rag`bat olmachalarini doskaga guruh
nomlari yozilgan yozuv oldiga yopishtirib boradilar. Dars so`ngida
Kichik yozuv taxtasida o`tilgan mavzuga oid savollar qo`yilgan bo`ladi.
O`qituvchi tomonidan bu savollar birma – bir guruhlarga beriladi.
O`qituvchi: O`quvchilar !
Hozirgi kunda siz yoshlarning o`qib tarbiya topishingiz uchun j
uda ko`p shart – sharoitlar yaratilgani maktablarning kompyutrerlar,
sport anjomlari, musiqa asboblari, sinf jixozlari bilan ta`minlanishi b
unga yaqqol misol bo`ladi.
2012yil yakuniga ko`ra xorijiy investitsiyalarning to`g`ridan
to`g`ri kirib kelishi 79 % ni tashkil etadi. Qani shu songa kim
qarama – qarshi son aytadi?
O`quvchilar: 79.
O`qituvchi:
Sanoat mahsuloti ishlab chiqarish hajmi
7,7 % ga Qishloq xo`jalik mahsuloti ishlab chiqarish hajmi 7 % ga oshdi.
Keling shu sonlarni taqqoslaymiz:
1) 7,7 > 7 2) 7,7 < 7
Очик дарслар
Shunday sonni
topingki, uni 2 ga
bo`lib, natijaga 3
ni qo`shing, 2013
raqami hosil
bo`lsin
Oldiga ayirish
ishorasi bo`lgan
sonlar qanday
sonlar deyiladi?
Manfiy son nol
dan kattami?
“Tushunchalar
tahlili”
metodi
/20/ ning
moduli?
7ga qarama
qarshi son?
0 soniga
qarama
qarshi son?
Очик дарслар
Ixtiyoriy manfiy son 0 dan kichik.
Son o`qida ikkita manfiy sondan moduli kattasi
chaproqda yotadi.
Ikkita manfiy sondan moduli kichik bo`lgani
katta bo`ladi.
Masalan:
/3/
Очик дарслар
4>3
4>2
4>1
4>0
4>1
3> 3
0>3
2 >3
1>3
587-misol. Berilgan sonlar qaysi butun sonlar orasida joylashgan?
Ularni qo`sh tengsizlik ko`rinishida yozing?
1) 0 soni
Javob: -1 < 0 <1.
2) -32 soni
Javob: -33 < -32 < -31
3) 1991 soni
Javob: 1990 < 1991 < 1992
Очик дарслар
TEZKOR SAVOLLAR
1.Taqqoslang.
5 4
A. 5 > 4
B.5 < 4
C. 5 = 4.
2.Ikkita manfiy son shunday taqqoslanadi.
A.Manfiy sonni taqqoslash kabi taqqoslanadi.
B. Ikkita manfiy sondan moduli kichik bo`lgani katta bo`ladi.
C. Ikkita manfiy sondan moduli katta bo`lgani katta bo`ladi.
3. Nol soni ______
A. Manfiy sondan kichik
B. Musbat songa teng
C. Manfiy sondan katta.
4.Taqqoslang.
2008 2009 .
A. 2008 > 2009
B. 2008 = 2009
C. 2008 < 2009.
Очик дарслар
IV shart. “Zukkolar boshqotirmasi”. Bu shartda
bilan harakat qilishi kuzatiladi. Krossvordning to`g`ri yoki
O`quvchilarning qanchalik bilimdon, zukkoligi, tezkorligi sinaladi.
Guruhlarga krossvordlar tarqatiladi.Qaysi guruh a`zolari chaqqonlik
noto`g`riligi baholanadi.
M
A
T
E
M
A
T
I
K
A
Очик дарслар
KROSSVORD SAVOLLARI.
1.Ikki tomondan chegaralangan chiziq.
2. Sanoqda ishlatiladigan sonlar……….
3. Qarama – qarshi tomonlari teng bo`lgan
shakl ?
4. Kvadratning tomonlari o`zaro teng bo`ladi.
5. Noma`lum son qatnashgan tenglik.
6. Aylana ixtiyoriy ikkita nuqtasini tutashtiruvchi
kesma.
7. Birga va o`ziga bo`linadigan son.
8. Tekislikning aylana bilan chegaralangan qismi.
9. Bo`luvchisi ikkitadan ortiq bo`lgan sonlar.
10. Aylana markazidan aylanagacha bo`lgan
masofa.
Очик дарслар
aytiladi. Shu tariqa ularga ballar beriladi.
V shart. ( Zahiradagi shart )
Matematik maqollar ( aytishuv ) . Guruhdan navbat bilan maqollar
Matematik maqollar:
1. Yetti o`lchab - bir kes
2. Sanamay sakkiz dema.
3. Bir bolaga yetti mahalla ota – ona.
4. Bilagi zo`r birni yiqar.
Bilimi zo`r mingni.
5. Bir yigitga yetmish hunar oz.
6. Eridan ayrilgan yetti yil yig`lar.
Elidan ayrilgan o`lguncha yig`lar.
7. Bir kishi ariq qozar,
Ming kishi suvin ichar.
8. Birni eksang mingni o`rasan.
9. Bir yil tut ekkan kishi
Yuz yil gavhar teradi.
10. Qing`ir ishning qiyig`i
Qirq yildan keyin chiqadi.
Очик дарслар
O`qituvchi: Shuning bilan darsimizni
yakunlaymiz. Qani aziz o`quvchilar
ko`raylikchi, kimning rag`batlari ko`p ekan,
ularning ballarini hisoblaydilar.
O`qituvchi g`olib guruh sardorlariga o`zining
sovg`asini topshiradi.
Uyga vazifa
590 592 593
misollar.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.