Сабақтың тақырыбы: Параллель және перпендикуляр түзулер
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға параллель және перпендикуляр түзулерді толық меңгерту.
2. Оқушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін, математикалық тілін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
3. Мақсатына жетуге ұмтылдыру, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, іздемпаздыққа, өздігінен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабқтың әдісі: Сұрақ-жауап, әңгімелесу, ойын
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың көрнекілігі:иілген сымдар, суреттер, геометриялық фигуралар
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындықтарын байқау.
Үйге берілген тапсырма № 6 Амалдардың орындалу ретін анықтап,
өрнектердің мәнін тап.
1. Уақытты қалай табамыз?
2. Моторлы қайық 60 км/сағ жылдамдықпен қозғалатын болса 480 км арақашықтықты қанша уақытта жүріп өтеді?
ІІІ. Жаңа сабақ
Балалар бүгін сабаққа Білгішбек келіпті. Білгішпек құр келген жоқ сендерге бірнеше тапсырма әкеліпті. Осы тапсырманы дұрыс орындасаң сабағымыз одан әрі жалғасады.
1-тапсырма
Білгішпек мына сызықтарды әр түрлі белгісі бойынша топтарға бөл дейді.
Кәне кім тез бөліп береді.
- түзу сызық, қисық сызық, тулықталған қисық сызық.
- Дұрыс
- Ал балалар Білгішпектің тапсырмасын дұрыс таптық енді мына түзу сызықтарға қарайықшы.
- Қиылысатын және қиылыспайтын түзулерді атаңдаршы.
Қиылысу кезінде тік бұрыш құрайтын түзулер перпендикуляр түзулер деп аталады.
Қанша созсақта қилыспайтын түзулер – перпендикуляр түзулер деп аталады.
Параллель түзулердің бойынша жатқан кесінділер параллель болады. Параллель кесінділер әр нүктеде бір-бірінен бірдей қашықтықта орналасады.
Мына кесінділер Мына кесінділер
параллель орналасқан, а параллель емес, а
қашықтығы в арақашықтығы в-ға
арақашықтығына тең қарағанда кем
3 – тапсырма «Кім жылдам» ойыны
Қай кесінділер параллель, қайсысы перпендикуляр түзулер
4 – тапсырма
Сынып бөлменің ұзындығы 9 м, бұл еніне қарағанда 2 м артық. Осындай 5 сынып бөлмесінің едені төсеу үшін, неше квадрат метр линомум қажет болады.
9 м-2=7 м 9м * 7м = 63 м2 63м2 *5 = 315 м2
6 – тапсырма «Ойлан, тап» ойыны
3809+297008 50065-9848
59787+364559 80181-54999
198658+205989 580036-9488
7 – тапсырма
Әртүрлі тәсілмен есепте
(170+30)*2 84/(2+4) 400/(5*20)
(140+20)/20 25/(4+50) (275+15)/5
8 – тапсырма Теңдеулерді шеш
(х+3)*5=725
4949/7+х=20678
Қорытынды: 1. Параллель түзулер деп қандай түзулерді айтамыз?
2. Перпендикуляр түзулер деп қандай түзулерді айтамыз?
3. Екі түзудің бір-бірінен айырмашылығы неде?
Бағалау: Параллель Перпендикуляр
Үйге: №6 34 бағ
№8 3,4
ПАРАЛЛЕЛ ЖӘНЕ ПЕРПЕНДИКУЛЯР ТҮЗУ.doc
Математкиа
4 сынып
Сабақтың тақырыбы:Параллель және перпендикуляр түзулер
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға параллель және перпендикуляр
түзулерді толық меңгерту.
2. Оқушылардың ойөрісін, ойлау қабілетін,
математикалық тілін дамыту, пәнге деген
қызығушылығын арттыру.
3. Мақсатына жетуге ұмтылдыру, ұқыптылыққа,
тапқырлыққа, іздемпаздыққа, өздігінен жұмыс
істеуге тәрбиелеу.
Сұрақжауап, әңгімелесу, ойын
аралас
Сабқтың әдісі:
Сабақтың түрі:
Сабақтың көрнекілігі:иілген сымдар, суреттер, геометриялық фигуралар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындықтарын байқау.
Үйге берілген тапсырма № 6 Амалдардың орындалу ретін анықтап,
өрнектердің мәнін тап.
1. Уақытты қалай табамыз?
2. Моторлы қайық 60 км/сағ жылдамдықпен қозғалатын болса 480 км
арақашықтықты қанша уақытта жүріп өтеді?
ІІІ. Жаңа сабақ
Балалар бүгін сабаққа Білгішбек келіпті. Білгішпек құр келген жоқ сендерге
бірнеше тапсырма әкеліпті. Осы тапсырманы дұрыс орындасаң сабағымыз
одан әрі жалғасады.
1тапсырма
Білгішпек мына сызықтарды әр түрлі белгісі бойынша топтарға бөл дейді.
Кәне кім тез бөліп береді.
түзу сызық, қисық сызық, тулықталған қисық сызық.
Дұрыс
Ал балалар Білгішпектің тапсырмасын дұрыс таптық енді мына түзу
сызықтарға қарайықшы.
Қиылысатын және қиылыспайтын түзулерді атаңдаршы. Қиылысу кезінде тік бұрыш құрайтын түзулер перпендикуляр түзулер деп
аталады.
Қанша созсақта қилыспайтын түзулер – перпендикуляр түзулер деп аталады.
Параллель түзулердің бойынша жатқан кесінділер параллель болады.
Параллель кесінділер әр нүктеде бірбірінен бірдей қашықтықта орналасады.
Мына кесінділер
параллель орналасқан, а
қашықтығы в
арақашықтығына тең
Мына кесінділер
параллель емес, а
арақашықтығы вға
қарағанда кем
9м * 7м = 63 м2
63м2 *5 = 315 м2
3 – тапсырма «Кім жылдам» ойыны
Қай кесінділер параллель, қайсысы перпендикуляр түзулер
4 – тапсырма
Сынып бөлменің ұзындығы 9 м, бұл еніне қарағанда 2 м артық. Осындай 5
сынып бөлмесінің едені төсеу үшін, неше квадрат метр линомум қажет
болады.
9 м2=7 м
6 – тапсырма «Ойлан, тап» ойыны
3809+297008
59787+364559
198658+205989
7 – тапсырма
Әртүрлі тәсілмен есепте
(170+30)*2
(140+20)/20
8 – тапсырма Теңдеулерді шеш
(х+3)*5=725
4949/7+х=20678
Қорытынды:
500659848
8018154999
5800369488
84/(2+4)
25/(4+50)
400/(5*20)
(275+15)/5
1. Параллель түзулер деп қандай түзулерді айтамыз?
2. Перпендикуляр түзулер деп қандай түзулерді айтамыз?
3. Екі түзудің бірбірінен айырмашылығы неде?
Бағалау:
Параллель
Перпендикуляр Үйге:
№6 34 бағ
№8 3,4
Параллель жане перпендикуляр
Параллель жане перпендикуляр
Параллель жане перпендикуляр
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.