Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 7.2А бөлім: Алғашқы геометриялық мәліметтер |
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтақырыбы |
Планиметрияның негізгі фигуралары |
||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
7.3.1.1 негізгі геометриялық фигураларды біледі; 7.3.1.3 кесінді, сәуле, бұрыш анықтамаларын біледі; 7.3.3.2 кесінділердің қасиеттерін біледі және қолданады; |
||||||
Сабақмақсаттары |
Кесіндінің қасиеттерін есептер шығару барысында қолдану дағдыларын қалыптастыру. |
||||||
Жетістіккритерийлері |
Кесіндінің қасиетін қолданып кесіндінің бөліктерін дұрыс табады және нүктелерідң өзара орналасуын зерттейді. |
||||||
Тілдікмақсаттар |
- фигуралардың өзара орналасуын суреттейді; - сызбаның салынуын түсіндіреді; - есептердің шешу жолын (шешімдерін) түсіндіреді. Пәнгетән лексика мен терминология: - аксиома, теорема; - жазықтық, ара қашықтық, жиын; - нүкте, түзу, сәуле, кесінді, бұрыш, үшбұрыш; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - ... нүктесі ... түзуіне тиісті; |
||||||
Құндылықтардыдарыту
|
Оқи алу, өз бетімен ақпаратты алу, жағдайды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, мәселені қою және шешім қабылдау, өзінің және өз тобының жұмысының сапасына жауап бере алу, өз уақытын ұйымдастыра алу, сабақтарда түрлі мәдениет пен пікірлерге құрметпен қарауды тәрбиелеу біліктілігі. Құндылықтарды дарыту сабақта іс-әрекеттің барлық кезеңдерінде жүзеге асырылады. |
||||||
Пәнаралықбайланыстар |
|
||||||
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||||
Бастапқы білім
|
негізгі геометриялық фигураларды біледі; |
||||||
Сабақбарысы |
|||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||
Сабақтың басы 3 минут
7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Starter: Суретте неше кесінді сызылған?
Жаңа сабақты түсіндіру.
|
http://bilimland.kz
|
|||||
Сабақтыңортасы
15 минут
5 минут
7 минут |
Оқушылардың білімін тексеру және бағалау үшін SHOW ME әдісі қолданылады. Тақтаға оқушылардың аты жөні жазылған қағаз ілінеді,оқушылар өздіріне берілген есептерді шығарып жауабын карточкаға жазып мұғалімге көрсетеді. SHOW ME 1. A,B,C нүктелері бір түзудің бойында деп берілген. Егер AB=2 дм,BC = 8 см болса, онда A және C нүктелерінің ара қашықтығы қанша болады? 2. AB = 2CD, BC – CD = 4 см, AD= 28 см. CD кесіндісінің ұзындығынтабыңыз.
3. Егер AC = 9 cм, АB = 3 см, BD = 8 см болса, онда AD кесіндісінің ұзындығын табыңыз.
4. Ұзындығы 28 см болатын кесінді өзара тең емес үш бөлікке бөлінген. шеткі екі бөліктерінің орталарының арақашықтығы 16 см. Ортаңғы кесіндінің ұзындығын табыңдар.
Оқушылар тақтаға шығып сиқырлы қорапшалардан біреуін ашып ішіндегі сұраққа жауап береді.
Жұптық жұмыс: қалыптастырушы бағалау жұмысы орындалады.
|
Қосымша 1
постер маркер
Қосымша 2
Қосымша 3 |
|||||
Сабақтың соңы
3 минут
|
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет.
Үйге№14,15,16 |
Шыныбеков 7 сыныпГеометрия |
|||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдары мен ресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепке ала отырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепке ала отырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады |
Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз |
Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттері мен белсендііс-әрекеттүрлері. Осы сабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары |
|||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
||||||
|
|||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
|||||||
SHOWME
1. A,B,C нүктелері бір түзудің бойында жатады деп берілген. Егер AB=2 дм,
BC = 5 см болса, онда A және C нүктелерінің ара қашықтығы қанша болады?
Бағалау критерийлері: |
Дескриптор |
Кесінділердің қасиетіне негізделіп сызбасын салады және есептің жауабын табады |
Сызбасын дұрыс салады |
Кесіндінің ұзындығын табады |
|
талдау жасайды |
2. P,A және В нүктелері a түзуінде орналасқан. Егер АВ=6 см және
PA+PB=9 см болса, онда РА мен РВ кесінділерінің ұзындықтарын табыңдар.
Бағалау критерийлері: |
Дескриптор |
Кесінділердің қасиетіне негізделіп есептің жауабын табады |
Р нүктесінің орналасуын дұрыс табады |
Теңдеулер жүйесін құрып кесінділердің ұзындықтарын табады |
3. Егер AC = 9 cм, АB = 3 см, BD = 8 см болса, онда CD кесіндісінің ұзындығынтабыңыз.
Бағалау критерийлері: |
Дескриптор |
Кесінділердің қасиетіне негізделіп есептің жауабын табады |
ВС кесіндісінің ұзындығын табады |
СD кесіндісінің ұзындығын табады |
4. Ұзындығы 28 см болатын кесінді өзара тең емес үш бөлікке бөлінген.
шеткі екі бөліктерінің орталарының арақашықтығы 16 см. Ортаңғы
кесіндінің ұзындығын табыңдар.
Бағалау критерийлері: |
Дескриптор |
Дұрыс талдыу жасайды және сызбасын салады, сызбаға негізделіп жауабын табады |
Сызбасын салады |
Теңдеулер жүйесін құрады |
|
Кесіндінің ұзындығын табады |
Қалыптастырушы бағалау
1. Егер АВ=18 см, АС=13 см, ВС=30 см болса, онда А,В,С нүктелері бір түзудың бойында жата ма?
2. Кестеніңекібағанынбайланыстыр.
1. Кез келген екі нүкте арқылы |
а)оныңбойындажататынжəнежатпайтыннүктелерболады. |
2. Түзуқандайболмасада |
b) текбіреуіқалғанекеуініңарасындажатады. |
3. Түзужазықтықты |
c) бірғанатүзужүргізугеболады.
|
4. Түзубойындағыүшнүктенің |
d) екі жарты жазықтыққабөледі.
|
__________________________________________________________________________
Бағалау критерийлері: |
№ |
Дескриптор |
Кесінділердің қасиетіне негізделіп сызбасын шығарады және есептің жауабын табады |
1 |
Сызбасын дұрыс салады |
Кесіндінің ұзындығын табады |
||
талдау жасайды |
||
Нүкте, түзу және кесінді ұғымына негізделіп тапсырманы орындайды |
2 |
сәйкестендіруді дұрыс орындайды |
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.