Сабақтың тақырыбы: Көп таңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Көп таңбалы сандармен есептеу дағдыларын жетілдіру: қозғалысқа берілген есептерді шығару мен теңдеулерді шешу қабілетін нығайту;
2. Дамытушылық: Оқушылардың көп таңбалы көбейту және бөлу білімдерін дамыту.
3. Тәрбиелілігі: Жылдамдыққа, шапшаңдыққа, ынтымаққа тәрбиелеу: Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың типі: Саяхат сабағы
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, есептеу, тексеру.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кесте, слайд, семантикалық карта.
Сабақтың барысы.
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Сәлемдесу , оқу-құралдарын түгендеу, сабаққа даярлығын тексеру, назарларын сабаққа аудару, психологиялық дайындық.
Балалар мен сендерді «шаттық шеңберіне» шақырамын. Кәнеки, бір-бірімізбен амандасайық! Балалар шеңберге тұрады. Амандасу өлең жолдарын қимыл қозғалыс арқылы орындайды. Таза көңілмен амандасады,көңілденеді. Тақпақтарын айтып,бүгінгі күнге деген қызығушылығын,көңіл күйлерін білдіреді.
Армысың,Әлем!
Армысың, жарық аспан!
Армысың,құрметті қонақтар
Армысың ,менің достарым!
Көп таңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау.docx
Сабақтың тақырыбы: Көп таңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін
пысықтау
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Көп таңбалы сандармен есептеу дағдыларын жетілдіру: қозғалысқа
берілген есептерді шығару мен теңдеулерді шешу қабілетін нығайту;
2. Дамытушылық: Оқушылардың көп таңбалы көбейту және бөлу білімдерін
дамыту.
3. Тәрбиелілігі: Жылдамдыққа, шапшаңдыққа, ынтымаққа тәрбиелеу: Сабақтың
түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың типі: Саяхат сабағы
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақжауап, есептеу, тексеру.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кесте, слайд, семантикалық карта.
Сабақтың барысы.
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу , оқуқұралдарын түгендеу, сабаққа даярлығын тексеру, назарларын
сабаққа аудару, психологиялық дайындық.
Балалар мен сендерді «шаттық шеңберіне» шақырамын. Кәнеки, бірбірімізбен
амандасайық! Балалар шеңберге тұрады. Амандасу өлең жолдарын қимыл қозғалыс
арқылы орындайды. Таза көңілмен амандасады,көңілденеді. Тақпақтарын
айтып,бүгінгі күнге деген қызығушылығын,көңіл күйлерін білдіреді.
Армысың,Әлем!
Армысың, жарық аспан!
Армысың,құрметті қонақтар
Армысың ,менің достарым!
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
Балалар,өткен сабақта бізге қай тапсырма үйге берілді?
Қане кім айтады?
Кезекші орнынан тұрып,үйге берілген тапсырманы айтады.
Үйге,№6шы теңдеулерді шешу берілді. Жарайсың,отыра ғой деп,әр оқушыны тұрғызып жауабын тексеру
Б)Ой қозғау.
1.0ді санға бөлгенде неше шығады? 0шығады.
2.Өрнектің мәнін табарда қандай амалдар бірінші орындалады?
Көбейту және бөлу амалдары бірінші орындалады,содан кейін қосу,азайту
амалдары орындалады.
3.Үш таңбалы санды үш таңбалы санға бөлгенде, неше таңбалы сан шығады? Бір
таңбалы сан шығады
4.1сағаттың 3тен бір бөлігі нешеге тең? 20ға тең
5. 8санының квадраты нешеге тең? 64ке тең
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
Балалар,өткен сабақта бізге қай тапсырма үйге берілді? Қане кім айтады?
(Кезекші орнынан тұрып,үйге берілген тапсырманы айтады)
Үйге,№6шы теңдеулерді шешу берілді.
Жарайсың,отыра ғой деп,әр оқушыны тұрғызып жауабын тексеру.
250215 саны тақтаға жазылады,балалар,мына сан неге ұқсайды?Қане кім айтады?
Балалар,мынау қандай сан?250,215
Бүгінгі күн 25ші ақпан 15жылға ұқсайды.
ІІІ.Жаңа сабақ өту кезеңі.
Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
1.Мағынаны таныту.
Балалар,біздің сабағымыз дүниетану сабағымен байланысып өтпекші. Балалар,бүгін бізге зообақтан хат келіпті, зообақтағы аңдар жоғалып кетіпті.
Бізден,жоғалған аңдарды табуға көмек сұрап отыр екен. Кәнекей балалар,бәріміз
бірге зообақтағы жоғалған аңдарды табуға көмектесейік. Жоғалған аңдардың атаулары: піл, керік, қоян, маймыл, аю.
Жоғалған аңдардың тығылып жатқан жерлерін біз білмейміз,ол үшін алдымыздан
шыққан өткелдерден сүрінбей өтуіміз тиіс.
Біз бұл жоғалған аңдарды таба отырып,алдымыздан шыққан өткелдерде сендерге
берген тапсырмаларын орындай отырып,біз өз білімімізді көрсете аламыз. Ендеше
біздің, бірінші табатын аңымыз ол – піл. Пілді табу үшін 1ші өткелден өтуіміз керек. №1 ПІЛ. «Есептердің мәнін тап».
1 112 * 30= 33 360 24 006 : 6 = 4 001
4 440 : 40= 111 12 130 * 4 = 48 520
10 640 : 2= 5 320 88 080 : 20 = 4 404
51 * 4=204 500 500: 500 =1 001
Жарайсыңдар балалар, біз бірінші өткелдің тапсырмасынан сүрінбей өттіп,пілді
зообаққа қайтардық.
Ал, екінші біздің іздейтін аңымыз ол – керік. Керікті табу үшін бізге екінші
тапсырманы орындауымыз керек. Екінші тапсырмамыз «Өрнектердің мәнін тап»
біз осы тапсырманы орындай отырып, келесі өткелден өтіп керікті зообаққа қйтарамыз. №2 КЕРІК «Өрнектердің мәнін тап»
2 597*32+208 448:56= 88 112
2 700+20 124:387509= 2 243
750+(11 267+1 522):203= 813
3 568+(36 532+860):456= 3 650
800+115 023:23+2 600*345= 902 801
511 785:17*29836 250:625= 871 707
Жарайсыңдар!Керікті орнына орналастырдық.
2.Сергіту сәті; «Қызыл өрік»биі
Біздің келесі іздейтін аңымыз «Қоян».Қоянның қай жерде тығылып жатқаны бізге
мүлдем белгісіз.Сондықтан бізге тағы да бір тапсырма беріліп отыр.Тапсырманы орындай отырып біз қоянның қай жерде жасырынып жатқанын анықтаймыз. №3
ҚОЯН «Мәселе есепті шығар»
Екі айлақтан бір мезгілде бірбіріне қарамақарсы бағытта теплоход пен моторлы
қайық шықты. Теплоход 33км/сағ. жылдамдықпен, ал моторлы қайық 25 км/сағ.
жылдамдықпен қозғала отырып, олар 3 сағаттан кейін кездесті. Екі айлақтың
арақашықтығы нешеге тең?
Шешуі: (33 км/сағ + 25 км/сағ)*3
═
174 км
Жауабы: Екі айлақтың арақашықтығы 174 км –ге тең.
Бәреклді балалар,жарайсыңдар!
Келесі іздейтін аңымыз «Маймыл».
№4 МАЙМЫЛ «Көрсетілген өлшем бірліктерін өрнекте» 6 км 90 м
═
6 090 м
486 с
═
8 мин 6 с
72 сағ
═
3 тәул.
52 ай
═
4 ж. 4 ай
8 т 2 ц
═
═
8 200 кг 60 000 кг
600 ц
2 600 г
═
2 кг 600г
2 ай 25 тәул.
═
85 тәул.
Жарайсыңдар,балалар!
Маймылды өз орнына орналастырдыңдар.
3.Сергіту сәті:Қолтырауындар
№5 АЮ «Мәселе есепті шығар»
Жарайсыңдар балалар,сендер алдымыздан шыққан тапсырмаларды жақсы,мүлт
етпей орындап шықтындар.Балаларға көп рахмет!Сендердің арқаларыңда барлық
жоғалған аңдарды тауып,зообаққа қайтарып бердік.Зообаққа келген қонақтар
жоғалған аңдардың өайта келгеніне өуанып сендерге көпкөп рахметтерін айтуда. ІV.Сабақты қорытындылау
Тесттік тапсырмалар
1
1. 4 123 пен 2 сандарының көбейтіндісін тап.
А) 9 246 Ә) 8 246 Б) 8 249
2
2. Санның 8\1 бөлігі 808 – ге тең. Бүтін сан нешеге тең.
А) 101 Ә) 11 Б) 6 464
3. Теңдеуді шеш: х : 2 = 4 200
А) х = 840 Ә) х = 8 400 Б) х = 2 100
4. Өрнектің мәнін тап: а* 7, мұндағы а = 653.
А) 4 571 Ә) а 4 651 Б) 4 251
3
5. 6 сағат ішінде пойыз тоқтамастан 480 км жер жүрді. Пойыз қандай
жылдамдықпен қозғалды?
А) 80 км Ә) 2 880 км\ сағ Б) 80 км\сағ
Дұрыс жауаптары
4
5
6
7
8
1. – Ә
2. А
3. Ә
4. А
5. Б
Балалар,бүгін біз сабақта нені өттік?
Қане кім айтады?
V.Бағалау.
Оқушылардын алған бағаларына қарай смайликтер беріледі.
VI.Үйге тапсырма:
№6есеп.№7есеп
Поурочный план
Поурочный план
Поурочный план
Поурочный план
Поурочный план
Поурочный план
Поурочный план
Поурочный план
Поурочный план
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.