Урок 34-35
Тема: Огляд програмних засобів для підтримки навчання фізики, хімії та біології. Віртуальні лабораторії, інтерактивні моделі. Практична робота №11. Використання програмних засобів при вивченні фізики, хімії та біології
Навчальна мета: Познайомити учнів з основами роботи з комп’ютерними програмами для навчання та підготувати їх до подальшого використання набутих знань в практичній діяльності (з використання електронних джерел інформації та навчання)
Розвивальна мета: Розвиток пізнавальних інтересів, уміння запам’ятовувати.
Виховна мета: Виховання уважності, акуратності, дисциплінованості, посидючості.
Тип уроку: Комбінований урок
Структура уроку
I. Організаційний момент
II. Етап орієнтації
III. Етап проектування
IV. Етап навчальної діяльності
V. Закріплення матеріалу
VI. Контрольно-оцінювальний етап
VII. Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Етап орієнтації
Для навчання вдома, перевірка власних знань чи просто підготовки до написання лабораторної чи контрольної роботи можна використовувати підручники, посібники, атласи та інше, а можна застосовувати електронні посібники, навчальні програми та мультимедійні курси з профільного навчання, за допомогою яких ви якомога краще виконаєте заплановане вами завдання.
Отже, сьогодні ми будемо знайомитися з темою «Огляд програмних засобів для підтримки навчання фізики, хімії та біології. Віртуальні лабораторії, інтерактивні моделі. Практична робота №11. Використання програмних засобів при вивченні фізики, хімії та біології». Запишіть до вашого робочого зошита сьогоднішнє число, класна робота, тема уроку.
IIІ. Етап проектування
ІV. Етап навчальної діяльності
Існує цілий ряд програм, які призначені для навчання їх називають програмними засобами навчального призначення або педагогічними програмними засобами(ППЗ).
ППЗ бувають:
1. Електронні посібники – електронні видання, які містять матеріал з предмету, з використанням мультимедійних засобів
2. Електронні(віртуальні) практикуми – електронні збірники практичних (лабораторних) завдань і вправ
· Віртуальні лабораторії
· Електронні тренажери
· Електронні задачники
3. Електронні засоби контролю навчальних досягнень учнів – програми, призначені для створення тестових завдань, проведення тестування та фіксації його результатів, наприклад система інтерактивного тестування «Школярик»
4. Мультимедійні засоби ілюстративного і довідкового спрямування
· Електронні атласи
· Електронні хрестоматії
· Електронні енциклопедії
· Електронні словники
5. Мультимедійні (інтерактивні) курси – Комбіновані ППЗ, у яких поєднані засоби з різних груп. Наприклад, інтегрований комплекс «Економічна і соціальна географія світу»
У всіх ППЗ є такі складові:
У ППЗ можуть входити:
Вибір того чи іншого ППЗ залежить від навчального завдання, яке ставить перед собою учень.
ППЗ можуть містити додатковий теоретичний матеріал для поглибленого вивчення предмету, задачі підвищеної складності та ін.. Це потрібно використовувати готуючись до олімпіад з предметів
Але є й недоліки використання ППЗ – учні перестають розгорнуто відповідати на запитання, відповідають стисло й лаконічно, програма не спроможна пояснити учню матеріал іншими (доступнішими) словами, тому ППЗ потрібно комбінувати із роботою з учителем.
ППЗ для різних предметів можна завантажити на сайті Остів знань www.ostriv.in.ua у розділі Сервіси - Файловий архів – Електронні засоби навчання
Використання віртуальних лабораторій з фізик, хімії, біології, які містять інструкції до лабораторних робіт та моделюють і контролюють хід їх проведення надають можливість підготуватися до лабораторної роботи, дослідити явища або просто творчо попрацювати
Вчитель розглядає Програмне середовище «Віртуальна фізична лабораторія» та на його прикладі показує складові ППЗ та роботу з ним
Електронні тренажери моделюють реальні ситуації та призначені для вдосконалення техніки виконання окремих дій, а електроні задачники не лише пропонують добірку задач з теми, а й рекомендації до виконання задач та перевірку правильності
Наприклад, програмно-методичний комплекс «Таблиця Менделєєва», Електронний посібник «Біологія 8-9 класи», Програмне середовище «Система лінійних рівнянь», Програмне середовище «Віртуальна фізична лабораторія» та ін.. , які ви можете використовувати на уроках, або при підготовці до уроків або навіть для повторення вже вивченого.
Перевагами ППЗ по відношенню з традиційними є статичне та динамічне представлення об’єктів, процесів, явищ (наочність), Графічне представлення результатів проведених експериментів, дослідів, тощо, навчання здійснюється в тому темпі, який до вподоби учню та ін.виконання.
В Інтернеті є безліч сайтів для навчання:
Комп’ютерні енциклопедії – це програмні засоби, які містять довідкову інформацію з різних галузей знань(як і звичайні енциклопедії). Енциклопедії бувають універсальними, які містять інформацію про різні напрямки знань, а бувають такі, де зберігається інформація з одного із напрямків знань(наприклад, комп’ютерні науки або математика).
Дистанційне навчання – це форма організації навчання з використанням ІКТ, які забезпечують інтерактивну взаємодію викладачів та учнів на різних етапах навчання та самостійну роботу учнів з матеріалами розміщеними в мережі.
Така форма навчання забезпечує учню можливість вільного вибору часу, місця та темпу отримання ним навчальних матеріалів, здійснення контролю за навчальними досягненнями. В Україні така система впроваджується окремими закладами як форма отримання другої вищої освіти, підвищення кваліфікації, навчання персоналу тощо. Проводяться експерименти з дистанційного навчання дітей. Наприклад, Проблемна лабораторія дистанційного навчання «Харківський політехнічний університет» відкрила портал «Дистанційні курси НТУ ХПІ» dl.kharkiv.edu, Дистанційне навчання школярів 2.ukrintschool.org.ua/moodle, Дистанційне навчання в середній школі dl.kpi.kharkov.ua.
Однією з форм дистанційного навчання є вебінар.
Вебінар – це віртуальний семінар, організований з використанням Інтернет-технологій. Проводиться як телеконференція, у ході якої можуть виступати доповідачі, демонструватися навчальні матеріали, презентації, документи, тощо. Хід вебінару може бути записаний та збережений.
Електронні словники – словники для перекладу слів з однієї мови на іншу. Бувають універсальні та спеціалізовані. Бувають встановлені на ПК, смартфоні, мобільному телефоні, ноутбуку а бувають он-лайнові.
Популярними є програми – словники: УЛИС, МультиЛЕКС, Promt, ABBYY Lingvo
Та он-лайнові словники на сайтах Словник Lang.slovopedia.org.ua, Словеня slovenya.com, Мультитран multitran.ru, словники на сайтах пошукових систем, наприклад, Яедекс словник lingvo.yandex.ru/ukr
Програми-перекладачі – це програма для автоматичного перекладу тексту з однієї мови на іншу. На відміну від словників, програми опрацьовують словосполучення, цілий текст, а не тільки окремі слова. Тому ми отримуємо зв’язний текст іншою мовою, а не просто набір слів. Популярними програмами-перекладачами є Pragma, PROMT Translation, Language Guide, OmegaT, MetaTexis. Он-лайн перекладачі PROMT Translation www.translate.ru, Пролинг ОФІС On-line www.prolingoffice.com/services/translate#translate, Pragma Он-лайн www.trident.com.ua/ukr/online.php , Google http://translate.google.com.ua та ін..
V. Закріплення матеріалу
Запитання до учнів у ході викладення нового матеріалу
4. З яких предметів можна використовувати електронні практикуми?
5. З яких предметів можна використовувати електронні тренажери?
VІ. Контрольно-оцінювальний етап
Учитель виставляє оцінки за роботу на уроці та аргументує їх.
VІІ. Домашнє завдання
Вивчити конспект та виконати лабораторну роботу в віртуальній фізичній лабораторії, підготуватися до тематичного заліку з теми
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.