Презентация тарих пәні бойынша 8 класс Исатай мен Махамбет бастаған ұлт-азаттық көтеріліс

  • Презентации учебные
  • Разработки уроков
  • docx
  • 10.02.2017
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Исатай мен Махамбет.docx

 

САБАҚ: Исатай Тайманұлы мен Махамбет  Өтемісұлы бастаған халық-азаттық көтеріліс

МЕКТЕП:Жамбыл атындағы ММИ

КҮНІ:

МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ:  

Баймухатова Бакыт  Хажымуратовна

СЫНЫП:8

Қазақстан тарихы

 

ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:

ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:

САБАҚТА ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛУГЕ  ТИІСТІ  ОҚУ МАҚСАТЫ  (SMART МАҚСАТТАРЫ/ СТАНДАРТПЕН БАЙЛАНЫСТЫРУ)

                           

1836-1838 жылдардағы  ұлт-азаттық қозғалыстың отаршылдыққа қарсы сипатын  түсінеді, тұлғалармен таныс болады,  тарихы мәліметтерді пайдалана отырып қорытындылайды, отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық көтеріліске  талдау жасайды,  тапсырмалар,  сұрақтар  арқылы тарихи оқиғаны өз көзқарасы бойынша дәлелдейді, талқылауға үйренеді , өз бетінше жұмыс істей  білу дағдысын дамытады

САБАҚ МАҚСАТТАРЫ

Барлық оқушылар  (А, В, С оқушы жасай алады):

- Барлық оқушылар: Тақырыпты түсініп, сол бойынша сұрақ қойып жауап бере алады.

Оқушылардың басым бөлігі  (А, В (көптеген оқушылар жасай алулары керек):

Әр түрлі тапсырмаларды орындайды, талдайды.

Кейбір оқушылар  (А (кейбір оқушылар жасай алуы тиіс)):

Тақырыпқа байланысты тест орындайды, сатылай талдайды,эссе жазады

ТІЛДІК МАҚСАТ

Оқушылар  (сипаттай алады): Оз ойларын нақты, дәйекті жеткізу арқылы тарихи тілде сойлей алады. Сұрақтарға нақты дәлелдемелер арқылы, толық жауап бере алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер

Фискаль, жалға беру

АЛДЫҢҒЫ ОҚУ

Өткен білімді еске түсіру және байланыстыру

ЖОСПАР

ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ (Сабақтың жүру барысы/45 м.)

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар)

Тілдік стратегиялар

(оқылым,

тыңдалым,

жазылым,

айтылым)

РЕСУРСТАР

Басталуы (Қызығушылықты ояту)

Тұсаукесер

Білу

7 мин

3 топқа  бөлу.

Тарихшылар, әдебиетшілер, зерттеушілер

Ой қозғау әдісі

«Бәйге» ойыны арқылы үй тапсырмасын сұрау

“Миға шабуыл”  әдісі

 Сөзге анықтама бер

Ұлт-азаттық көтеріліс дегенді қалай түсінеміз?

Осы аталған ұғымға қандай анықтама бере аласыңдар?

Т-1

Ж-1

А-1

  3 топқа бөлінеді

Үй тапсырмасына сұрақтар арқылы жауап береді. Оқушылар жауап береді, жаңа сабақ тақырыбына көңіл бұрады

Ортасы (Мағынаны тану)

 

Түсіну

 

18 мин

Топтық жұмыс

1 топ Тарихшылар

Исатай мен Махамбет көтерілісінің шығу себебі,қозғаушы күштері,  жеңілу себебі, салдары, тарихи маңызы

2 топ Зерттеушілер

Исатай мен Махамбет  көтерілісінің барысы,  көтеріліс болған жерлер, соңғы шайқасы

3 топ Әдебиетшілер

Исатай мен Махамбеттің өмірі,  Махамбеттің Исатайға арналған өлеңдері

 

А-2

О-1

Т-2

Ж-2

 

Топтар өз тақырыптарын қорғап, өзара бірін-бірі бағалайды

 

«+», «-», «қызықты» бағалауы бойынша

Аяқталуы (Ой толғаныс)

Қолдану

7 мин

1.Фактілермен таныс бол

2.Сәйкестендіру

3.Бірнеше жауабы бар жабық тест

4.Мәтін тест

5.Керекті сөзді орнына қой

А-3

Ж-3

Т-3

Сұрақтарға ойланып жауап береді

Тест түрлерімен таныс болады, тапсырмалар орындайды

Смайликтер арқылы бағаланады

 

Талдау      

3 мин

1836-1838жж ұлт-азаттық көтерілісті сатылай талдау жасау

Ж-4

А-4

Т-4

Смайликтер арқылы бағаланады

Жинақтау

5 мин

«Күрделенген сұрақ қою» әдісі

Осы ғасырда өмір сүрсен,  Исатай мен Махамбет  көтерілісіне қатысар ма едің? Неге?

 «Жұлдызды сәт» әдісі

Бекіту сұрақтары

 

А-5

Т-5

Сұраққа өмірмен байланыстыра отырып жауап береді.

Смайликтер арқылы бағаланады

Бағалау

 

5 мин

Топ басшыларының бағалауы

 Рефлексия 

Үйге тапсырма “Тәуелсіздік туын алғаш көтерген     тұлғалар”эссе жазып келу

А-6

Т-6

 

Кері байланыс жасалынады.

Бағаланады.

Қосымша ақпарат

«Ашық сабақтар» сайты, Оқулық 

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

-Барлық оқушылар (А, В, С): Үйге тапсырма бергенде қабілеті жоғары оқушыларға эссе жазғызу

- Әр жауап берген сайын смайликтер  таратып отырамын.

 

Интербелсенді тақтаны пайдаландым, үй тапсырмасына оқушыларға интернеттен тақырыпты толықтыру масатында  эссе  жазуға тапсырма беремін.

Рефлексия (соңында)

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

 Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?