Դասի պլան
Պրոմեթևս/ Ըստ Ն. Կունի ՙՀին հունաստանի լեգենդներ ու առասպելները՚ գրքի/
8-րդ դասարան
Դասի տևողությունը՝ 80 րոպե
Դասի նպատակը՝
Ներկայացնել Պրոմեթևսի կերպարը՝ որպես արիության, ինքնազոհության և հզոր կամքի մարմնացում: Սովորողի մեջ ձևավորել որոշակի արժեհամակարգ՝ համարձակ, մտածող, հոգատար, լայնախոհ հատկանիշներով:Հաղորդակցվել համաշխարհային մշակույթի արժեքներին. գրականություն, երաժշտություն, գեղանկարչություն, մեդիա:
Օգտագործվող նյութեր՝
Համացանցից գեղանկարչություն/ Գյուստավ Մորո, Կարլ Հենրիխ Բլոխ,Գրիպենկերլ ՔրիստիանՙՊրոմեթևս՚/, երաժշտություն/ ՍկրյաբինՙԿրակի պոեմ՚, Էդուարդ Հիլլ ՙՊրոմեթևսի կրակը՚, Հենդել ՙՍարաբանդա՚/, Մուլտֆիլմ ՙՊրոմեթևս՚
Դասի կառուցվածքը՝ ԽԻԿ համակարգով
Խթանման փուլ-Միացնել Սկրյաբինի երաժշտությունը / հատված/
Քննարկում- Ի՞նչ զգացողություններ առաջացրեց երաժշտությունը, ինչո՞ւ: /10 րոպե/
Իմաստի ընկալման փուլ-Ցուցադրել նկարները. հարց- Ո՞վ է պատկերված նկարում, ի՞նչ գիտեք այս հերոսի մասին:/ 10 րոպե/
Միացնել Հենդելի երաժշտությունը և երաժշտության հնչյունների տակ սովորողներից մեկին հանձնարարել ընթերցել Պրոմեթևսի առասպելից մի հատված/ տեղանքի նկարագրություան հատվածը/: /5 րոպե/
Հարց. Ի՞նչ է հուշում այս նկարագրությունը, ո՞ր պատկերները կամ բառերն են առաջացնում այդպիսի զգացում /10 րոպե/
Մուլտֆիլմի դիտում /20 րոպե/
Հարցեր.
1. Ո՞վ էր Պրոմեթևսը:
2.Ինչո՞ւ էր դատապարտվել տանջանքների:
3.Ինչո՞ւ է զոհաբերում իրեն հանուն մարդկանց / Հիշել մեզ ծանոթ հերոսներից էլ ով է կատարում նման քայլ (ՙԴանկոյի սիրտը՚)/
4.Կարո՞ղ էր ազատվել տանջանքներից. ինչո՞ւ հրաժարվեց:
5.Մեկնաբանել նրա արարքը. կյանքում հանդիպո՞ւմ են նման անհատներ / բերել օրինակներ/: /15 րոպե/
Կշռադատման փուլ- Ինչպիսի՞ հատկանիշներ ունեցող անհատը կարող է գնալ անձնազոհության. կարո՞ղ է ամեն ոք կատարել այդպիսի սխրանք / հիմնավորել պատասխանը/: Անդրադառնալ թեմատիկ միավորի հետազոտական հարցին. ՙԱնկոտրում կամքն է հասարակության մեջ պայքարի միակ զենքը՚:
Յուրացման առաջադրանք- Կարդալ Պրոմեթևսի մասին առասպելն ամբողջությամբ:
Խումբը բաժանել 3 խմբի.
1-ին խմբին՝ ներկայացնել սահիկաշար ՙՊրոմեթևսը գեղանկարչության և երաժշտության մեջ՚ /մեկանբանություններով/:
2-րդ խումբ՝ ներկայացնել բանավոր զեկուցում ՙՊրոմեթևսը գրականության և երաժշտության մեջ՚:
3-րդ խումբ՝ գրել շարադրություն. ՙՊատրա՞ստ եմ արդյոք գործել ի բարօրություն հանրության՚
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.