Разработка урока «Сравнение чисел» для учащихся 6 класса
Оценка 4.7

Разработка урока «Сравнение чисел» для учащихся 6 класса

Оценка 4.7
Документация
doc
математика
6 кл—11 кл +1
01.05.2020
Разработка урока «Сравнение чисел» для учащихся 6 класса
для школьников
Разработка урока «Сравнение чисел» для учащихся 6 класса.doc

Dars mavzusi: Sonlarni taqqoslash

O’quvchi soni:30

Elektron pochta manzili: Saodat68.inbox.uz

 

                  O’quvchilarning o’tilgan mavzu yuzasidan olgan bilimlarini “Do’stingni top” metodi bo’yicha aniqlanadi. Bunda o’quvchilar  sonidan kelib chiqqan holda kartochkalar taxlanadi. 15 ta o’quvchiga savol, 15 ta o’quvchi javob kartochkasi oladi. Kartochkalar aralashtirilib tarqatiladi.  Savol kartochka tushgan o’quvchi savolni o’qiydi, shu  savolni javobi yozilgan kartochka egasi javobni o’qiydi.  Savolga to’g’ri javob bera olmagan o’uvchi jarima kartochkasi oladi.

         Yangi mavzuni mustahkamlashda “Zinama-zina” metodidan foydalanildi. Bunda o’quvchilarning mavzudan olgan BKMlari dars so’ngida ushbu metod orqali aniqlanadi. Bunda misollar oddiydan murakkabga qarab boradi.

 

Fan nomi:   Matematika

Dars mavzusi:  Sonlarni taqqoslash

Dars maqsadi:

     a)  ta’limiy maqsad:  o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, mavzu haqida bilim va ko’nikma hosil qilish

b)    tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga iqtisodiy  tushuncha berish va metematik  o`yinlar orqali  milliy  istiqlol  g`oyalarini  singdirish.

c)     rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning matematikani o’rganishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish

Dars turi: yangi bilim berish

Dars uslubi: aqliy hujum, kichik guruhlarda ishlash

Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, bukletlar

 Matematika – fanlar ichra shoh,

Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh!    

                                        Ibn Sino

Dars jarayoni va texnologiyasi

Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

 

1-bosqich

Tashkiliy qism

Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi. Mavzuga oid misol va masalalar tushuntiriladi

Savol-javob

3 minut

3-bosqich

Yangi mavzu bayoni

Matematikaga oid savol-javob o’tkazish.

 Sonlarni taqqoslash haqida tushuncha berish

 

Tushuntirish izlanish

musobaqa

30 minut

4-bosqich Mustahkamlash

O’quvchilarning matematikaga bo’lgan qiziqishlarini aniqlash. Test bajarish

Dam olish daqiqasi

Muammoli izlanish

7 minut

5-bosqich rag’batlantirish

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi

 

3 minut

 

 

 

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism. O’quvchilarni darsga tayyorlash

II. O’tgan mavzuni so’rash.

O’tilgan mavzu yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi. O’quvchilarni yangi mavzuga tayyorlash. O’tilgan mavzu “Do’stingni top” oyini orqali mustahkamlanadi.

   III. Yangi mavzuni tushuntirish

 Darslikdagi rasmlar va ko’rgazmalar orqali o’quvchilarga mavzuni tushuntiriladi.

Taqqoslash munosabat belgilari:  > - katta, > - kichik,  = - teng

Taqqoslang:

16 < 17                 18< 29                 89 >88                  66 < 79

72 < 88                 100 > 90               100 = 100             81 = 81

 

Вертикальный свиток: Ikkita sondan son o'qida o'ngda joylashgani katta bo'ladi. Ikkita butun sondan butun sonlar qatorida o'ngda turgani katta  bo'ladi.

 


        

 

 

 

   Masalan, 2 > 1, 1 > 0, 0 > -1, -1 > -2, -3 > -6 bo'ladi, chunki ...-6, -5, -4, -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, ... butun sonlar qatorida 2 soni 1 sonidan, 1 soni 0 sonidan, 0 soni (-1) sonidan, (-1) soni (-2) sonidan, (-3) soni (-6) sonidan o'ngda turadi.

Umuman, к son n dan katta bo'lsa, bu к > n yoki n < к kabi yozilishini bilasiz.

 Butun sonlarni taqqoslashning yuqorida keltirilgan qoidasidan shunday xulosalarga kelamiz:

 

Вертикальный свиток: 1)	ixtiyoriy musbat son: 
a) 0 dan katta;
b) manfiy sondan katta;
2)	ixtiyoriy manfiy son 0 dan kichik.
 

 

 

 

 

 

 


Вертикальный свиток: Ikkita manfiy sondan moduli kichik bo'igani katta bo'ladi.

Son o'qida ikkita manfiy sondan moduli kattasi chaproqda yotadi. Demak,

 

 

Masalan, |- 1,3| < |- 1,5| bo'lgani uchun -1,3 > -1,5. a sonning musbat ekanligi a > 0 kabi, manfiy ekanligi a < 0 kabi yoziladi.

IV.Yangi mavzuni mustahkamlash

Yangi mavzu “Zinama-zima” metodi orqali mustahkamlanadi.

 

        1. Butun sonlar qanday taqqoslanadi?

        2. Sonning musbat yoki manfiy ekani qanday belgilanadi?

        3.a) eng katta; b) eng kichik manfiy butun son bormi?

        4.Eng kichik butun son mavjudmi? Eng katta butun son-chi?

         5.Qanday sonlar 0 dan katta? Qanday sonlar 0 dan kichik?

840.     Quyidagi sonlarni   a) o’sib;      b) kamayib borish tartibida joylashtiring:

1) -8;  6; -9; 0; 7; -1.1;      

 a) -9, -8, -1.1, 0, 6, 7                           b) 7, 6, 0, -1.1, -8, -9;    

2)-3; 8; 0; -2.2; -1.2; 5

a) -3, -2.2, -1.2, 0, 5, 8;                             b) 8, 5, 0, -1.2, -2.2, -3;

841.     1) 3 dan katta va 6 dan kichik;

          2) 0 dan ham kichik va -4 dan ham kichik bo'lgan butun sonlar bormi?

Javob 1) 4,5                            2) 5-,-6, -7,…

842.     1) -1 dan kichik va ayni vaqtda 0 dan katta sonlar bormi?

 2) 0 dan kichik, ayni vaqtda, 0 dan katta sonlar mavjudmi?

Javob: 1) yo’q                            2) yo’q

 

V. Uyga vazifa. 854-855 misollar.


Dars mavzusi: Sonlarni taqqoslash

Dars mavzusi: Sonlarni taqqoslash

Tashkiliy qism Darsni tashkil etish

Tashkiliy qism Darsni tashkil etish

Masalan, 2 > 1, 1 > 0, 0 > -1, -1 > -2, -3 > -6 bo'ladi, chunki

Masalan, 2 > 1, 1 > 0, 0 > -1, -1 > -2, -3 > -6 bo'ladi, chunki

Butun sonlar qanday taqqoslanadi? 2

Butun sonlar qanday taqqoslanadi? 2
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
01.05.2020
Посмотрите также: