Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 Бөлім: Дизайн және технология |
Мектеп: Қызылорда облысы, Шиелі ауданы №45 «Ақ Орда» мектеп-гимназиясы |
|||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Шаймерден Азатхан Серікұлы |
|||||||||||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Робот дайындау. Роботтың қозғалатын бөлшектерін дайындауға тәжірибе жүргізу |
|||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.3.1 орындалған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу
6.2.3.2 ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау
|
|||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
· қолмен жұмыс істейтін электр құралдарын пайдаланудың ерекшелігін біледі; · алдыңғы сабақтарда алынға тәжірибе мен білімді пайдалана отырып, роботтардың жеке элементтерін жасау үшін әртүрлі эксперименттік әрекеттерді орындайды; · роботтарды жасау бойынша өз әрекеттерін талқылайды.
|
|||||||||||||
Бағалау критерийлері |
· Роботтардың тұрмыста қолданудың артықшылықтарын біледі; · Шығармашылық жұмысты орындау барысында роботтың функционалдық қабілетін түсінеді; · Қол электрлік құралдарды қолдануды біледі. · Роботтардың бөлшектерін жасайды. |
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Әртүрлі роботтардың өздеріне тән ерекшеліктерін сипаттайды. Түсініктер: роботтардың қимыл қозғалысы; Жазу мен сөйлеуге қатысты пайдалы сөз тіркестері: · Роботты жасау барысында оның қимыл қозғалысқа келтіретін бөлшектер......ерекшеленеді. · Олардың ерекшелігін.....анықтауға болады. · Түрлі қол электрлі құрылғылармен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасын.......сақтау керек. |
|||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
· Бір-бірімен жұмыс істей алу; · Топта жұмыс істеуде шыншылдықты дәріптеу. |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Бұл сабақта пәнаралық байланыст қарастырылмаған. |
|||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Бұл сабақ аясында АКТ дағдылары қарастырылмайды |
|||||||||||||
Бастапқы білім
|
Информатика немесе робототехника үйірмелерінде робот түсінігімен таныс болуы мүмкін |
|||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
|
||||||||||||
Сабақтың басы 1-2 мин
|
Мотивацияны көтеру. ü Мұғалім оқушыларды позитивті білім алуына ынталандырады. ü «Қалай? Неге? Неліктен?» әдісі арқылы оқу үдерісінде жағдай туғызады. Оқушылар мұғаліммен ұсынылған роботтардың кез келген суреттерін алып, сұрақтарға жауап береді. Бұл активитиді ұйымдастырған уақытта музыкалық шығарма қолдану ұсынылады.
Сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру. Сабақ тақырыбы мен бағалау критерийлерін айту.
|
Ғарыштық тақырыптағы әуен. «Бұл не үшін?» ойынын өткізуге қолдану ұсынылады.
Электронды презентация |
||||||||||||
Сабақтың ортасы
2-3 мин
2-3 мин
1-2 мин
10-15 мин
|
Өткен сабақты қайталау. Оқушылар роботты жасау бойынша топтарына топтасады. Оларға сұрақтарға жауап беру арқылы өткен сабақта оқыған материалды қайталау қажет: · Берілісті механизм дегеніміз не? · Механикалық берілістің қозғалыстағы қандай негізгі түрлері бар? · Тісті берілістің жұмыс барысын суреттеп өтіңіз. · Бұрамдықты берілістің ерекшелігі неде? · Фрикциялық берілістің ерекшелігі неде?
"Миға шабуыл". Оқушылар өткен сабақта жасаған эскиздерімен, жазбаларын қарастырып, берілген сұрақтарға жауап береді: · Роботты жасау барысында беріліс механизмдерін қалай қолдануға болады? · Роботтың қандай бөлшегінде қолдануға болады?
Сұрақтарға жауап бер. Топтарда сұрақтарды талқыла: · Әртүрлі материалдардан жасалған болса, механизмдердің бөліктерін немесе бөлшектерін қосу үшін қандай әдістерді қолдануға болады? · Ағаштан, пластиктен, металлдан, картоннан таныс қосылыстардың мысалдарын бере аласыз ба?
Шығармашылық жұмыс Студенттер топтарда талқылап, жұмыс кітаптарында робот бөліктерінің мүмкін болатын қосылыстары түрлерін жазуға, бұрын жасалған шығармашылық эскиздерге және дизайнерлік өнімдердің арнайы функцияларының ерекшеліктеріне назар аудару керек.
Практикалық жұмыс Студенттер түрлі материалдарды пайдалана отырып, әр түрлі материалдарды, бір бөлек және бір бөлікті араластыру бойынша эксперимент жүргізу керек. Зерттеу аяқталғаннан кейін деректер кестеде жазылуы тиіс:
Тәжірибелік жұмысты таныстыру Оқушылар тәжірибелік жұмыстарын сыныптастарына таныстырады.
|
Электронды презентация
https://www.youtu be.com/watch?v= Asl5-02Sk1A
https://eam.su/peredachi-ix-vidy-frikcionnye-remennyecepnye-zubchatye-chervyachnye.html
|
||||||||||||
Сабақтың соңы
1-2 мин
1-2 мин |
Таныстырылым: Ø әрбір топ өз постерлерін таныстырады; Ø әрбір топқа 2 минут беріледі; Ø әрбір топ бір сұрақтан дайындайды.
Бағалау: Сұрақтарға жауап беру. · Роботтардың бөлшектерін қозғалысқа келтіру үшін қандай материалдарды қолданған дұрыс?
|
|
||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.