9.1В бөлім: Комбинаторика элементтері |
|
||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||
Сынып: 9 сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
Сабақ тақырыбы |
Комбинаторика эленттері: орналастыру,алмастыру және теру (қайталанбайтын)
|
||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.1.3
қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және терудің
анықтамаларын білу; |
||||||||||
Сабақмақсаттары |
Оқушылар : ü Алмастыру ұғымдарын түсіну және есептеу формулаларын білу,қолдану ü Орналастыру ұғымдарын түсіну және есептеу формулаларын білу,қолдануы ü Теру ұғымдарын түсінужәне есептеу формулаларын білу және қорыта алу. |
||||||||||
Жетістік критерийлері |
|
||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар: Орналастыру мен теруді есептеу формулаларына қажетті етістіктердішарттарды қолдана отырып, ауызша ұсына алады |
||||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология |
Комбинаторика элементтері, теру, алмастыру, n –нен kэлемент алу, таңдама , орналастыру, шеру, реті |
||||||||||
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер |
Орындықтарда отырған 5 адамды неше тәсілмен орналастыруға болады? Сіз оларды ... әртүрлі тәсілмен орналастыра аласыз...... Егер менде х орындық болса болса .... Бізге қажетті сан барлық х алынған .... бойынша қайталанбайтын орналастырулар санына тең . P қолайлы оқиғадан m элементтен n таңдалым тәсілі Х оқушыны бір қатарда орналасқан х орындыққа белгілі бір ретпен орналастырса.... Жалғыз қолайлы жағдай ...... Тағы бір орындалатын әрекет...... болып табылады |
||||||||||
Құндылықтардыдарыту |
Топтықжұмысбарысында командада ынтымақтастықпен жұмыс жасау,бірін-бірі бағалауда және өзін-өзі бағалаудаакадемиялықшынайылықты ұстану |
||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Ықтималдықтар теориясы |
||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Ғаламтордан мәліметтер алу,оны өңдей білу және сақтай алуы.Деректермен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру. |
||||||||||
Бастапқы білім |
Жиындар және оларға қолданылатын амалдар |
||||||||||
Сабақбарысы
|
|||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||
Сабақтың басы 5-7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып көңіл-күйлерін сұрау, оқушыларды түгендеу Тақырыпты, сабақ мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау. Бұл үшін оқушыларға келесі сұрақтарды қоя отырып бүгінгі сабақ тақырыбын анықтаймыз: 1) Сіздердің топтарыңыздағы оқушыларды 3 топқа бөлейік. Ал кездейсоқ бөлсек ше? Онда қанша әдіспен бөле алушы едік? 2) Сіздердің топтарындағы оқушыларды бойларына қарай бір қатарға орналастыру керек. Ал кездейсоқ бір қатарға орналастырсақ ше? Барлығы қанша әдіспен орналастыра алушы едік?
|
|
|||||||||
Сабақтың ортасы 25-30 мин
|
Проблемалық сұрақтарды қоя отырып қайталанбайтын іріктеу мен қайталанатын іріктеу арасындағы айырмашылықты көрсету және таңдаудың әртүрлі нәтижелері дегенді түсіндіру (Оқушылардың өздеріне де әртүрлі мысалдарды берулеріне мүмкіндік беру, мысалы қораптағы конфеттер және т.с.с)
Сабақтың бірінші бөліміндегі барлық ақпараттарды жинақтай отырып оқушылармен бірге комбинаторика элементерін, олардың өзара айырмашылықтарын және жалпы есептеу формулаларын қорыту
Оқушылар жұппен отырып келессі есептерді шығарады. Есептерді толық шығарып болғаннан кейін оқушылар бір-бірінің шешу жолдарымен өз шешімдерін салыстырып, жіберген қателіктері болса түзетіп, түсіндіреді
Келесі есептерді
оқушылар жеке орындайды, мұғалім бақылаушы
рөлінде лездеме оқушылар жұмыстарына кері байланыс беріп
отырады |
Слайд 1-3
Слайд 4-7
Слайд 8, 10, 12
Слайд 9,11
Қосымша 1 |
|||||||||
Сабақтың соңы 3-5 мин
|
Үйге тапсырма. №1. Шахмат турниріне 15 шахматшы қатысты. Әрбір ойыншы қалған ойыншылардың әрқайсысымен тек бір партиядан ғана ойнаған. Бұл турнирде барлығы қанша партия ойналды? №2.4 оқушыны 3 орындыққа неше тәсілмен отырғызуға болады? №3. Қонақ үйдің 7 бөлмесіне 4 адамды неше тәсілмен орналастыруға болады?
Үй тапсырмасына бағыт бағдар беру. Сабақтан алған әсерін, білімін, пікір тілектерін, ұсыныстарын жазады. Мен түсіндім........................ Менің білгім келеді....................... Менің ұсынысым........................... |
|
|||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||||||
|
|
|
|||||||||
Сабақбойынша рефлексия
|
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
||||||||||
|
|||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.