Мектеп:М.В.Ломоносов ат.орта мектебі. Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Қизатаева Қ.М. Сынып: 8(7) Барлық оқушы саны:17 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
|||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 8.2В Отарлау және ұлт-азаттық көтеріліс.
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
№1 сабақ. XVIIIғасырдағы\Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы. |
||||||||||||||||||||||||||
Зерттеу сұрағы:Қазақстандағы отарлауды Ресей империясы қалай жүргізді? |
|||||||||||||||||||||||||||
Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.3.Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:XYIII ғасырдың алғашқы ширегіндегі қазақ-орыс қатынастарын,патша үкіметінің отарлық саясатының себептерін атайды. Оқушылардың басым бөлігі: Патша үкіметінің отарлау саясатының мақсатын себеп-салдарын анықтайды. Кейбір оқушылар: Ресей империясының қазақтармен шекаралас аймақтарындағы дипломаптиалық барлау және әскери әрекеттер жүргізілуіне түрткі болған себептерін түсініп сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі
|
Ресей империясының Қазақтарды отарлау саясатының себеп-салдарын сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар;Ресей империясы отарлауды қалай жүргізгенін дәлелдейді. 1.Ресейдің отаршылдық саясаты туралы мәтіннен оқиды. оқылым\ 2 .Отарлау саясатының себеп-салдарын анықтайды,/жазылым/ . 3.Картамен жұмыс арқылы отаршылдық саясатын түсіндіреді,/айтылым/ |
||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология. Казак,атаман, сход, губернатор, жұт, бекіністер, Сібір, Орынбор.Жайық шебі. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер: Талқылауға арналған тармақтар: Ресейдің Ертіс Жайық бойында әскери шеп салудағы мақсаты қандай болды? Неліктен екенін айта аласыз ба? Неліктен жер дауының көбейе түсті? Жазылым бойынша ұсыныстар: Жайық,Орынбор,Жетісу аймақтарына казактарды контур картаға түсіру |
|||||||||||||||||||||||||||
Құндылыққа баулу |
Ресейдің отаршылдық саясатын қарастыру арқылы МЕ Тәуелсіздік және Астана құндылықтарына баулу. |
|
|||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География,дүние жүзі тарихы |
||||||||||||||||||||||||||
Алдынғы білім |
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдауды біледі ,сол білімдері арқылы Ресейдің отарлық саясатын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: |
Тарихи концепт: себеп-салдар. |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері. |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы - 10 мин.
3мин
5мин
2мин
|
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу). Сабақ өткізуге қолайлы психологиялық ахуал туғызу. |
|
|||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу.Қима қағаздар арқылы. Жайық,Ертіс,Есіл өзен атаулары бойынша.
8.3.1.3.Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау.
Үй тапсырмасын тексеру: Қайталау деңгейлік сұрақтар.
А тобының сұрақтары 1.Кіші жүз Ресейге қай жылы қосыды? 2.Әбілқайырды хан ретінде қай жүз қолдады,себебі?
В тобының сұрақтары.
1.Сепаратизм дегенімізді қалай түсінеміз ? 2.Әбілқайыр ханның көздеген ең басты мақсатын неде?
С тобының сұрақтары.
1.Ресеймен келісімге келу арқылы қандай шаруашылық мақсатын көздеді ? 2.Қазақ даласынан А.И.Тевкелевтің елшілігін ұстап қалуға не себепті әрекеттер жасады? ҚБ : "Ашық микрофон " әдісі. Оқу мақсатын айту. 8.3.1.3.Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау. |
Қима қағаздар .
Деңгейлік сұрақтар жазылған парақ. |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин.
1 мин
5 мин
1 мин
5 мин
2 минут
5 мин
1 мин |
Тарихи концепт:себеп-салдар. Жаңа тақырыптың мақсатын анықтап алу үшін "Казак әскерлері туралы" туралы бейнефильм көрсету.
Сабақтың мақсатын қосымша хабарлап айтамын.
Мәтінді оқып төмендегі тапсырмаларды
1 тапсырма жеке орындау. «Триада» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа шолу.
Ажолағы –тарихи оқиғалардың себептері Ә жолағы –тарихи оқиғалар В жолағы – көрсетілген тарихи оқиғалардың салдары;
ҚБ:"Екі жұлдыз,бір тілек". Топтық тапсырма. 2-тапсырма. FILA-кестесі арқылы /орындайды./тапсырма саралау арқылы жүргізіледі/
Күтілетін нәтиже: Фактілер: -1745ж.27 қаңтар."Шекаралық бекіністерді қорғауды күшейту туралы" нұсқаулық. -1734ж.18 мамыр.Императрица Анна Иоаннованың И.Кирилловқа берген нұсқаулығы. -1756ж.қыркүйек айындағы патша бұйрығы. Идея: -экспедицияларды ұйымдастыру, -бекіністер салу, -қазақтарды шұрайлы жерлерінен ығыстыру, -казак әскерлерін орналастыру, -көшпелі халықты бір-біріне айдап салу. Сұрақтар: -қандай экспедициялар ұйымдастырылды,? -бекіністер қандай өзендердің бойына салынды,? -қазақтарды қандай жерлерге ығыстырды? Әрекет немесе проблеманы шешетін нақты жоспары: -патша үкіметінің барлық заңдары,нұсқаулықтары,шешімдері,әскери қимылдары. - 2ҚБ: «Мадақтау сэндвичі». -Не ұнады? -Не нәрсені жақсарту керек? -Маған үнады, бірақ келесі жолы
3-тапсырма.. «Жұптас-бөліс» тәсілі (жұптық) Ертіс Жайық бойында әскери шептерді анықтап кескін картаға жұптаса түсір.(батыс-шығыс шептерді анықтау)
ҚБ: "Сұхбаттасатын жұп" әдісі. Жұбыңызбен 3 үйренген нәрсе. -НЕ оңай болды? -Не қиын болды? -Тағы да не нәрсе туралы білгіңіз келетіні жайлы әңгімелесіңіз
|
Бейнефильм.
8 сынып-Қазақстан тарихы. Мектеп баспасы. 2016ж Ж.Қасымбаев , Т.Омарбеков.
Кестенің үлгісі.
Үлестірмелі қағаз.
Кесте үлгісі..
Контур карта.
|
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
10 мин.
3 мин
2 мин
3 мин
2 мин |
ҚБ тапсырмалары
1.Патша үкіметінің отарлау саясатының себеп-салдарын анықтаңыз? 2.Ертіс, Жайық бойындағы әскери шептерін анықтап кескін картаға түсіріңіз? 3.Патшалық Ресей Қазақстанды отарлау үшін қолданған стратегиясын жазыңыз?. (3 стратегия) 4.Петербург билеуші топтарының арнайы нұсқауларында патша үкіметінің отарлау саясаты ашық жарияланғандығы туралы дереккөздерге сүйене отырып анықтаныз -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ------------------------------------------------
2."Ықшам тақта "тәсілі.
Дескриптор .
1.Казак әскери отарлық саясатының себептерін анықтайды. 2.Ертіс,Жайық бойындағы әскери шептерді кескін картаға түсіріп,анықтайды.. 3.Патшалық Ресей Қазақстанды отарлау үшін қолданған әдіс-тәсілдердің 3 еуін анықтайды. 4.Деректер,нұсқаулықтар бойынша отарлау саясатын анықтайды.
Кері байланыс: "Жарық жұлдыз " әдісі. Түсіну және сабақтың соңында қолданылады. Оқушыларға стикерлер, парақ таратылып беріледі, зигзак ретінде қаламмен сызба жүргізіп ең жоғары жағына жұлдыз салады. Әр оқушы әрбір сызықтың астына не түсінгенін жазып, жарық жұлдызға жетуге ұмтылады.
- Үй тапсырмасы: А 1.XIX ғасырдағы орыс-казак әскерлерінің әрекеттері туралы оқулықтағы ақпараттар жинау. Б 2.Казактардың әрбір азаматтарына берілген жер телімдерінің диаграммасын жасау. С 3.45-48 беттердегі мәтінді оқу, мәтін соңындағы тарихи деректерді жинап, талдап келу.
|
Парақ қағазға зигзак ретінде кескін. |
|||||||||||||||||||||||||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? . |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын меңгеруде оқушылардың алымын тексеру барысында деңейлік тапсырмалар сараланып берілді. Жаңа тақырыпты меңгерту барысында тарихи оқиғалардың себеп-салдарын ,тарихи оқиғаларды және оқиғаның салдарын саралап анықтатып толттырттым. Визуалды оқушыларға картамен ,кесте толтыру тапсырмалары берілді.Аудиалды оқушыларға бейнефильм көрсетілді. |
№1тапсырма"Ашық микрофон"әдісі. №2тапсырма"3минуттық үзіліс" №3тапсырма"Мадақтау сэндвичі". №4.тапсрма"Сұхбаттасатын жұп" №5."Ықшам әдіс" №6."Жарық жұлдыз"
|
1.АКТ-ның қауіпсіздік техникалық ережелерін сақтау. 2.СЭС талаптарын орындау. 3.Сергіту сәттерін өткізу. 4.Сыныпта топқа бөлінгенде Қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Ресурс 4: Қалыптастырушы бағалауға парағы
Бөлім Тақырып |
8.2В.Отарлау және ұлт-азаттық көтеріліс. XYIII ғасырдағы Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы.
|
|||||||
Оқу мақсаты |
8.3.1.3.Ресей империямының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау.
|
|||||||
Ойлау дағдыларының Деңгейі |
қолдану |
|||||||
Бағалау критерийі |
Ресей империясының Қазақтарды отарлау саясатының себеп-салдарын сипаттайды. |
|||||||
Тапсырма |
||||||||
1.Төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз. 1.Патша үкіметінің отарлау саясатының себеп-салдарын анықтаңыз? 2.Ертіс, Жайық бойындағы әскери шептерін анықтап кескін картаға түсіріңіз? 2.Сұрақтардың дұрыс және қате жауабын анықтаныз.
|
||||||||
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|||||||
Ресей империясының Қазақтарды отарлау саясатының себеп-салдарын сипаттайды |
1.Казак әскери отарлық саясатының себептерін анықтайды. 2.Ертіс,Жайық бойындағы әскери шептерді кескін картаға түсіріп,анықтайды..
|
|||||||
|
|
|||||||
Дескриптор:
1.1.Барлық оқушылар:XYIII ғасырдың алғашқы ширегіндегі қазақ-орыс қатынастарын ,патша үкіметінің отарлақ саясатының себептерін атайды.
2.Оқушылардың басым бөлігі:Патша үкіметінің отарлау саясатының мақсатын себеп-салдарын анықтайды.
3.Кейбір оқушалар: Ресей империясының қазақтармен шекаралас аймақтарындағы дипломатиялық барлау және әскери әрекеттер жүргізілуіне түрткі болған себептерін анықтайды.
2.1.Орынбор экспедициясының төрағасы И.Кириллов екенің анықтайды.
2.Патша үкіметі көшпенді халықты бір-біріне қарсы қойғанын анықтайды.
3.Қазақтарды орыс-казак әскерлері шұрайлы жерлерден ығыстырғанын анықтайды.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.