сабақ жоспары 9 сынып тақырыбы: Қылқалам шебері. Сабақтың мақсаты:
1. Е.Сидоркин туралы әңгімелеу, , оның еңбектерін оқушыларға таныстырып отырып, мәтінмен жұмыс істеуге үйрету;
2. Оқушылардың танымдық, білімдік деңгейін көтеру,ой белсенділігін дамыту, шығармашылық ізденіске бағыттау, оқытуда ақпараттық технологияны пайдалана отырып, ауызша сөйлеу мәдениетін дамыту;
3. Е. Сидоркин мен Ә.Қастеевтің өнегелі өмірін, еңбегін үлгі ете отырып,оқушыларды туған халқы үшін аянбай еңбек етуге, елін сүюге баулу, адамгершілік қасиеттерге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: «Ми шабуылы» ойқозғауы, дебат, INSEPT-стратегиясы, сұрақ-жауап, топпен жұмыс, пікір алмасу, деңгейлік тапсырмалар.
9сынып.
Сабақтың тақырыбы: Қылқалам шебері
Сабақтың мақсаты:
1 Е.Сидоркин туралы әңгімелеу, , оның еңбектерін оқушыларға
таныстырып отырып, мәтінмен жұмыс істеуге үйрету;
2 Оқушылардың танымдық, білімдік деңгейін көтеру,ой белсенділігін
дамыту, шығармашылық ізденіске бағыттау, оқытуда ақпараттық
технологияны пайдалана отырып, ауызша сөйлеу мәдениетін дамыту;
3 Е. Сидоркин мен Ә.Қастеевтің өнегелі өмірін, еңбегін үлгі ете
отырып,оқушыларды туған халқы үшін аянбай еңбек етуге, елін сүюге
баулу, адамгершілік қасиеттерге тәрбиелеу.
Әдістәсілдер: «Ми шабуылы» ойқозғауы, дебат, INSEPTстратегиясы,
сұрақжауап, топпен жұмыс, пікір алмасу, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
1 Ұйымдастыру кезені
Амандасу
Кезекшіге сұрақ қою
2 Үй тапсырасын тексеру. Миға шабул (Конверт тарату. Ә. Қастеев
туралы сұрақтарға жауап беру) Әбілхан Қастеев туралы баяндау.
3 Өткен грамматиканы тексеру: Тест жұмысы: Есімдік туралы 10
сұрақ.
4 Бейнеролик арқылы жаңа сабақтың тақырыбын айту.
Бейнеролик кім туралы?
Ол кім?
Сабақтың тақырыбы: Қылқалам шебері Евгений Сидоркин
5 Жаңа сөздермен жұмыс:
Ғұмыр, өмір жизнь
Өзекті, негізгі – основной (ая)
Руханидуховный (ая)
Көзі тірі кезінде – при жизни
Қор –закваска для приготовления кумыса, фонд, униженный,
(ете қалу) быстро заснуть
Оқу, қайталау, сөз тіркестер мен сөйлемдер жасау, сөздікке жазу.
Ғұмыр –сөзге ауызша фонетикалық талдау
6 Мәтінмен жұмыс INSEPTстратегиясы
+ сөйлемді түсінемін
Түсінбеймін
? толық түсінбедім
7 Мәтінмен жұмыс
1топ –мазмұдайды; 2топ – диалог; 3 топ жоспар құрастыру.8 Сұраұ есімдіктермен сұраулы сөйлем құрастыру (кім, кіммен,
қашан, кімнің, қанша, қандай)
9 Слайд Евгений Сидоркинның еңбектері
10Деңгейлік тапсырмалар:
3деңгей
Мәтіннен есімдіктерді теріп, дәптерге жазыңдар және бір
есімдікті септеңдер.
2деңгей:
Бір сөйлемге синтаксистік талдау жасаңдар және зат есімге
немесе есімдікке морфологиялық талдау жасаңдар.
1деңгей:
Евгений Сидоркинның жұмыстарын неге Қазақстан мұражай
қорының мақтанышы деуге болады?
11 Сабақтың қорытындысы
Бүгін сабақта не ұнады?
Қандай жаңа ақпарат алдыңдар?
12 Бағалау парағының нәтижесі.