|
Қысқамерзімдіжоспарбөлімі: Радиоактивтілік |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ядролық реакторлар. Ауыр ядроның бөлінуі, тізбекті ядролық реакция. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
9.6.2.4 тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау; 9.6.2.5 ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
9.6.2.4 тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау; 9.6.2.5 ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістіккритерийлері
|
Білу және түсіну: Радиоактивтік материалдардың қалай өңделетіндігін біледі. Қолдану: Радиоактивтік материалдардың пайдаланылатындығын сипаттайдыЖоғарғы деңгей дағдылары: Радиоактивтік материалдардың қауіпсіз тәсілмен сақталатындығын сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Радиоактивтілік дегеніміз не? Радиоактивтіліктің қандай түрлерін білесіңдер? Өздігінен сәуле шығаратын элементтерге мысал келтір Бұл элементтер Қазақстанның жер қойнауында бар ма? Қазақстанда уранның қанша кен орыны бар? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өзіне және өзгелерге құрмет: Сұрақ жауап кезінде ойын жүйелеп айтады және өзгелердің жауабын тыңдай білулерін Ынтымақтастық: Берілген тапсырмаларды жұппен және топпен бірлесе отырып орындау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Химия: Заттыңқұрлысын химия пәніненбіледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
қажетті ресурстарды инетрнеттен және арнайы дайындалған ресурстар. ART постер жасауда өнер сабағынан алған білімдерін қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
7,8 және «Атомныңқұрылысы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут
10 минут
|
1)Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу және түгендеу. Өз еріктерімен топқа бөлу Стартер Радиоактивтілік дегеніміз не? Радиоактивтіліктің қандай түрлерін білесіңдер? Өздігінен сәуле шығаратын элементтерге мысал келтір Бұл элементтер Қазақстанның жер қойнауында бар ма? Қазақстанда уранның қанша кен орыны бар? Басқа мемлекеттермен салыстыр. |
Слайд
Слайд, постерге қажетті жазу сызу құралдары, ноутбук
Ағаш шампурлар, мензурка, шыны ыдыс, аспирин таблеткасы, су, резеңке бау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 1 минут 3 минут
25 минут (5 минут материал жинауға 15 минут постер жасауға 5 минут топта талқылауға)
2 сабақ 1 минут 3 минут 2 минут 3 минут 5 минут 3 минут 2 минут 5 минут 14 минут |
Сабақ тақырыбы мен ОМ таныстыру. Тақтаға сурет шығару арқылы не көріп тұрғандарын сипаттату. Топтарға тапсырма беру І топ Жетістік критерийі 1. Ядролық реактор дегеніміз не және ядролық реакторлардың түрлері көрсетілген 2. Ядролық реактордың құрлысы көрсетілген 3. Ядролық реактордың отыны көрсетілген ІІ топ Жетістік критерийі 1) Ядролық реактор не үшін қажет екендігі ашылып көрсетілген 2) Ядролық реактордың зияны дәлелді түрде ашылып көрсетілген 3) Ядролық реакторлардың апаты болған екі жерді анықтап, апаттың себебі көретілген ІІІ топ Жетістік критерийі 1. Ядролық реактордың зиянды сәулеленуінен қоршаған ортаны қорғау шаралары (биологиялық қорған) 2. Ядролық реактордың пайдасын дәлелді түрде ашып көрсетілген 3. Ядролық реакторлар қандай мақсатта және қай мемлекеттерде қолданыста бар екендігі көрсетілсе Сабақ мақсаттарын естеріне түсіру Жасаған постерлерін І топ қорғайды. Видеоматериал «Реактордың жұмыс істеу принципі» ІІ топ постер қорғайды Видеоматериал «Чернобылдағы және Фукусимадағы апат» ІІІ топ постер қорғайды Видеоматериал «АЭС не үшін қажет» Қорытындыланады Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім ядролық реакторды модельдеп, сол модель негізінде реактордың жұмысын оқушылармен бірге қайталап өтеді. 15-20 қысқа ағаш шампурларды резеңке баумен біріктіреміз–бұл жылу бөлуші элемент болады (ТВЭЛ). 4-5 ұзын ағаш шампурларды жаңағы бумалар арасына орналастырамыз–реттегіш стерженьдер (кадмий, бор) болады. Осыларды мензуракаға салып, ішіне су құямыз және аспирин саламыз. Суға түскен аспирин реактордың актив аймағындағы судың қайнауын модельдейді.(Осы кезде реактордың іске қосылуы видеосын көрсеткен жөн) Өз кезегінде мензурканы екінші бір кеңірек суы бар ыдыс ішіне орналастырамыз да, оның ішіне де аспирин саламыз–бұл реактордың екінші контурындағы судың қайнауын модельдейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту: оқушыларды деңгей бойынша топқа бөлемін, және сол негізде тапсырманы жеңілден күрделіге қарай топтарға берілу жоспарлануда Қабілеті жоғары оқушылар: оларға берілетін тапсырма деңгейі екі топқа қарағанда күрделірек
|
Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: Марапаттау Жетістік критеррий бойынша бағалау Әр тапсырма соңы қорытындыланып отырылады |
Денсаулық сақтау технологиялары: Оқушыны партада дұрыс және түзу отырыуын қамтамасыз ету Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.