ӘОЖ 78.
Музыка. Қазақтың киелі домбырасы. Менің тәуелсіз
Music. Kazakh sacred dombra. My independent
Тулегенова Жанна Серікқызы
Учитель казахского языка, иностранного языка. СШ №17
Авторская разработка
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8. Музыка. Қазақтың киелі домбырасы. Менің тәуелсіз Қазақстаным Сынып: 5-7 Мұғалімнің аты-жөні: Тулегенова Жанна Серікқызы
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Музыка. Қазақтың киелі домбырасы. Маған классикалық музыка ұнайды. Тәуелсіз елім-Қазақстан. |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.Т4. Атақты композиторлардың күйлерінің үзіндісін тыңдау, идеясын талдау. 7.А5.Диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші» және «тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыру. 7.ТБ 1.5. Етістік шақтарының қызметін білу, ауызша және жазбаша жұмыстарда қолдану. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші» және «тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстырады. Көбі: Етістік шақтарының қызметін біледі, ауызша және жазбаша жұмыстарда қолданады. Кейбірі: Композиторлардың күйлерінің үзіндісін тыңдайды, идеясын талдайды. |
||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
Қазақ тілінде өзінің қандай әуен тыңдайтыны туралы ақпарат бере алады, өзінің қандай әуенін тыңдайтынын айтады. |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, мәтіндегі негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді табады, қазақ тілінде көп тілділік жайлы ақпарат бере алады. Оқушыныңщл орташа жетістігі (ООЖ): қазақ тілінде тірек сөздерді пайдаланып, мәтін мазмұнын айтады, қазіргі көптілділік жағдайын сипаттайды. Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): тақырып бойынша қосымша деректер келтіреді, мәтінде көтерілген мәселеге қатысты өз йын айтады, сыныптастарымен пікір алмасады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Дағдыларды дамыту: жеке, жұпта, топта жұмыс жасау, қойылған сұраққа толық жауап беру, диалог құрастыру, мәтіннен жаңа сөздер мен сөз тіркестерін таба алу, мәтінге қатысты өз ойын айта алу. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: классикалық, дәстүрлі, халық әндері, халық күйлері, жеке мемлекет, байлық,мақтан етемін, кең дала,ішек, мәдениет Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Талқылауға арналған сұрақтар: Менің ойымша... Осылардың ішінде... Не себепті …. деп ойлайсыз? Неліктен. . . деп ойлайсың? |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Музыка және руханияттың біртұтастығы. Тәуелсіздік. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, орыс тілі, ағылшын тілі |
||||||||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Интерактивті тақта, Құрманғазы тақты композитордың «Адай» атты күйі жазылған күйтабағы, видео «Менің Қазақстаным», тақырыпқа қатысты суреттер мен слайдтар, стикерлер |
||||||||||
|
Оқыту әдістері: |
Әңгімелеу, түсіндіру, сипаттау, «Көңіл күйді анықтау» тренингі, «Қос жазба» күнделігі, диалог, ойбөліс, «Жеке әңгіме» техникасы. |
||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
«Блиц-сұрақ» әдісі - Қазақ халқының қандай ұлттық аспаптарын білесің? - « Классикалық әдебиет» және «классикалық музыка» дегенді қалай түсінесің? - Қандай композиторларды білесің? -. Музыка не үшін керек? - Қазіргі кездегі әншілер кім? |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу |
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут «Жүректен жүрекке» тренингі. Мақсаты: жағымды психологиялық ахуал орнату.
|
|
|||||||||
|
Сабақ барысы:
Бекіту:
Бағалау: |
Топтарға бөлу. Қоржынға «Рухани байлық» және материалды байлық» ұғымдарына қатысты сөздері жазылған карточкалары салынылады. Оқушылар таңдаған сөздерге сай топтарға бөлінеді.
Ой қозғау сұрақтарын қояды: домбыра, әйгілі композиторлар.
Жаңа тақырып айтылады. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.
Мәтіналды жұмыс. А) Ұлттық аспаптардың түрлері (видео бейне қойылады) Ә) «Классикалық әдебиет» және «классикалық музыка». Б) Құрманғазы күйлері Күйін қойып, оқушылардан көзін жұмуын сұрайды. күйін тыңдату
Мәтінмен жұмыс Тыңдалым.Оқылым.Айтылым. Оқулықтағы 5-тапсырманы орындатады. «Қос жазба» күнделігі
Сергіту сәті
Джигсо әдісі арқылы «Сыңарын табу» ойынын өткізеді Оқулықтағы 2-тапсырманы орындатады.
Мәтінсоңы жұмыс.Белгіленген сыңарлар диалог дайындайды.
Ой толғаныс: Класстер. Презентация.
Карточкалар жиналады. Бағаланады
ҚБ. «Смайликтер»; |
Қоржыннан сөздерді алып шығады. Қатысты ұғымына қарай орындарына отырады.
Спикер таңдалады. Сұрақтарға жауап береді,
Интербелсенді тақта, слайд Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды. Айтылым сөздерді қайталайды.
Әуенмен көздерін жұмады. әуенді сипаттайды.
Мәтінді оқиды. Кеспе қағаздарды толтырады.
Оқушылар сөйлемнің екінші бөлігін табады, сыңары белгіленеді.
Бір-біріне сұрақ қояды. Слайд, таратпа қағаздар Оқушылар класстердің бағдарларын толтырады. Айтып береді. Жеке таратпа қағаздар |
|||||||||
|
Сабақтың соңы :
|
Рефлексия
Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу тапсырылады.
Үй тапсырмасы: Барлығы 3 тапсырманы орындау; Көпшілігі «Маған классикалық музыка ұнайды» тақырыбына диалог құрастыр; Кейбірі: «Біздің өміріміздегі музыка орны» тақырыбында эссе жазу (ойтолғау). |
Жеке таратпа қағаздар Сабақта алған әсерлерін белгілейтін суретті белгілейді |
|||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
Барлық оқушылар сөздіктермен қамтамасыз етіледі. Грамматикалық ережені еске түсіруге тапсырма беріледі.
Көпшілігіне мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдану үшін диалогқа түсуге қолдау көрсетіледі. |
«Жүректен жүрекке» тренингі, Кері байланыс – «Блиц-сұрақ» әдісі
ҚБ. «Смайликтер»;
|
Музыка туралы ақпараттты меңгере отырып, әншілердің мәртебесін арттыруға баулу. |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.