МАНА СИЗ ГА ДАРС ИШ ЛАНМАСИ БУ МУТЛОКО БЕПУЛ БУНИ КАЛТА ГАПИРСАМ СИЗ ЛАР ИНФОРМАТИКА ДАРС ЛАРИДА ФОЙДА ЛАНИШЛАР ИНГИЗ МУМКИН ЧУНКИ ЯХШИ ТАЁР ЛАНГАН ИШОН МАСАНГ ОЧИБ ЮКЛАБ КУР ЁК МАСА ЮКЛА МАГИН УЗУР ОЛДИН ДАН САЛОМ ХАЙР ТАМОМ
Tasdiqlayman
3maktab direktori
_________SH.M.Qodirova
2016 yil “15”dekabr
Zarafshon shahar 3umumiy
o’rta ta’lim maktabining
matematikainformatika fani
o’qituvchisi Siddiqova Zubayda
Qo’ysinovnaning uyda yakka tartibda
ta’lim olayotgan 5sinf o’quvchisi
Xamidova Shaxrizoda uchun bir
soatlik ochiq dars bayonnomasi.
Sinf
:5
Mavzu: O’nli kasrlarni
natural songa ko’paytirish
Fan
:
mat
ema
tika
Sana:15.03.2016
Sinf:5 Fan:matematikaSana:15.03.2016
Darsning maqsadi.
Ta’limiy: O’quvchiga
o’nli kasrlarni natural
songako’paytirish haqida
ma’lumot berish.
Tarbiyaviy:
O’quvchini
vatanga muhabbat
ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi:
O’quvchini o’nli kasrlarni
natural songako’paytirish
mavzusida olgan bilimlarini
oshirish, bilim, ko’nikma va
malaka berish.
Dars uslubi
Dars usuli
Dars tipi
Yangi bilimlar va
tushunchalar
hosil qilish va
o‘zlashtirish
darsi
Ko‘rgazmali-
amaliy
Suhbat, bahs,
test sinovi,
yakka tartibda
ishlash,
xotira mashqi
Dars jihozi:
Tarqatma materiallar:
Kompyuter, slaydlar, reklama roligi,
kompyuterda testlar bloki.
Dars jihozi: Tarqatma materiallar: Kompyuter, slaydlar, reklama roligi,kompyuterda testlar bloki.
Reja
1. Tashkiliy qism 2 daqiqa
2. O`tgan mavzuni so`rash
3 daqiqa
3.Yangi mavzuni bayoni
4.Mustahkamlash
5.Baholash
6.Uyga vazifa berish
20 daqiqa
15 daqiqa
3 daqiqa
2 daqiqa
I. TASHKILIY QISM
O’quvchi bilan
salomlashish
Kun
yangiliklarin
i so’rash
Uyga
berilgan
vazifani
aniqlash, va
baholash
I. TASHKILIY QISM Kun yangiliklarini so’rash Uyga berilgan vazifani aniqlash, va baholash
II. O`TGAN
MAVZUNI
MUSTAHKAMLASH
1) birlar xonasigacha: 420,72; 28,95; 39,37; 99,62;
2) o'ndan birlar xonasigacha: 1,081; 0,476; 9,872;
Sonlarni yaxlitlang:
1.
15,45;
0,963; 4,039.
2. 1 km gacha aniqlikda yaxlitlang:
km;
km.
3. 1 sr gacha aniqlikda yaxlitlang:
4. Sonlar qaysi xonasigacha yaxlitlangan:
1,764?
1) 3 t 15 sr 75 kg; 3) 7 sr 98 kg; 5) 3675 kg;
2) 1 t 6 sr 36 kg; 4) 5 sr 25 kg; 6) 4830 kg.
1) 342,43 km; 3) 712,67 km; 5) 999,91
2) 93,72 km; 4) 85,48 km; 6) 999,29
1) 3,754 3,8; 2) 5,2804 2,28; 3) 1,76391
III.
YANGI MAVZU
BAYONI
O’NLI KASRLARNI NATURAL SONGA
KO’PAYTIRISH
Masala. Uchta yashikka olma joylandi. Har bir
yashikdagi olma 12,7 kg dan bo'lsa, jami olmalar
necha kilogramm bo'ladi?
• .
O'nli kasrlarni natural son (yoki, baribir, natural sonni o'nli
kasr)ga ko'paytirish natural sonlarni ko'paytirishga
o'xshashligini sezgir o'quvchi uchun masala yechimidan
ilg'agan qiyin emas bo'lsa kerak.
III.YANGI MAVZU BAYONI
Ko'paytmalar bir-biridan vergulning borligi bilan
farqlanadi.
Biz qarayotgan holda ko'paytuvchida verguldan
keyin nechta raqam bo'lsa, ko'paytmada ham
verguldan keyin shuncha raqam bor.
1) O'nli kasr 4,54 da verguldan so'ng 2 ta raqam (kasr
xona) bor.
2) 6810 ko'paytmada o'ng tomondan chapga qarab
ikkita raqam sanaymiz va 1 oldiga (8 bilan 1 orasiga)
Bu holda ham natijada verguldan keyin 2 ta
vergul qo'yamiz: 68,10.
raqam bor (68,10), biroq yuzlar xonasidagi
0 ni (u oxirgi xona bo'lgani uchun) yozish
shart emas.
IV.
MUSTAHKAMLASH
(Og'zaki.) Natijani ayting:
1) 0,5∙4; 2) 3,5∙2;
3) 4∙0,15; 4) 0,4∙11;
1. Natural sonalarni “Ustun”
5) 0,7∙8.
(Yozma) Darslikdan
889897Misollarni yecish.
usulida
ko’paytirish
qoidalarini ayting.
2. O'nli kasrlar natural songa
qanday
3. Natural son o’nli kasrga
ko'paytiriladi?
V. O’quvchini
qanday ko’paytiriladi?
baholash.
VI. Vazifa.
IV. MUSTAHKAMLASH