Դասի թեման՝ Լավաշը։
Դասի նպատակները՝ ա․Գիտելիքներ
Աշակերտը պետք է իմանա՝
Ճանապարհ, այդքան, փորձեմ, ևս, հինգ հարյուր բառերի ուղղագրությունը․
Դվին, Հնդկաստան հատուկ անունների ուղղագրությունը,
Լավաշի հատկությունները, տարբերությունը մյուս հացատեսակներից
Բ․Կարողություններ և հմտություններ
Աշակերտը պետք է կարողանա՝
հասկանալով ընթերցել տեքստը,
վերարտադրել բնագրի բովանդակությունը,
գրագետ խոսք կառուցել,
տեսածի, լսածի, դիտածի մասին արտահայտվելու կա-
րողության մշակում,
իր կարծիքը հայտնել բնագրի վերնագրի մասին և նոր վերնագիր
առաջարկել։
Գ․Արժեքային համակարգ
Աշակերտը պետք է ՝
Կարևորի հացի դերը մարդու կյանքում,
Ձգտի հոգածությամբ ու խնամքով վերաբերվել հացին։
Դասի ընթացքը՝ 1․ Կազմակերպչական մաս
2․Հին դասանյութի հարցում
Ստուգել տնային աշխատանքը
Կարդալ և վերարտադրել << Սուրբ Էջմիածին>> բնագիրը
Ձևակերպել դասի հիմնական միտքը
Ֆիզկուլտ դադար
3․Նոր դասանյութի հաղորդում
ա․Խթանման փուլ
Գուշակել հանելուկ լավաշի մասին
Դիտել տեսանյութ,որը պատմում է լավաշի պատրաստման մասին
բ․Իմաստի ընկալման փուլ
Բնագրային աշխատանք
բառային աշխատանք
տեքստային աշխատանք
գ․Կշռադատման փուլ
Զրույց ծավալել հացի դերի մասին մարդու կյանքում
Կատարել դասագրքի առ․1, 2, 3, 4
Հանձնարարել տնային աշխատանքը առ․5, 6
Ամփոփում,անդրադարձ
II դասաժամ
Դասի ընթացքը՝ 1․Կազմակերպչական մաս
2․Հին դասանյութի հարցում
Տնային աշխատանքի ստուգում
Դասի 1-ին մասի ընթերցում
Բառային աշխատանք
Տեքստային աշխատանք
Ֆիզկուլտ դադար
3․Նոր դասի հաղորդում
ա․Խթանման փուլ
Լսել աշակերտների կարծիքները բնագրի 2-րդ մասի բովանդակության շուրջ
բ․Իմաստի ընկալման փուլ
Բնագրային աշխատանք
բառային աշխատանք
տեքստային աշխատանք
գ․Կշռադատման փուլ
Պատմել նկարները, համեմատել բնագրի հետ
Ամբողջ բնագիը բաժանել տրամաբանական հատվածների, վերնագրել հատվածները
Ըստ կազմած պլանի վերարտադրել դասը
Հայտությունները
Մնջախաղով ներկայացնել, թե ինչպես են թխում լավաշը
Կատարել առ․4, 3, 7
Հանձնարարել տնային աշխատանք առ․5, 6
Ձևակերպել դասի հիմնական միտքը
Հանձնարարել տնային աշխատանք առ․3
Դիտել <<Կախարդական լավաշը>> մուլտֆիլմը
Անդրադարձ,ամոփոփում։
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.