Қысқа мерзімді жоспар
Оценка 4.7

Қысқа мерзімді жоспар

Оценка 4.7
docx
14.05.2020
Қысқа мерзімді жоспар
қысқа мерзімді жоспар.docx

Қысқа мерзімді жоспар

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

 9.4. Тізбектер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мәтінді есептерді шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

 9.4.2.2

 геометриялық және арифметикалық прогрессияларға байланысты

 мәтінді есептерді шығару;

 

Сабақ мақсаттары

·         Барлық оқушылар арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты мәтінді есептерді шығаруды үйренеді.  

 Бағалау критерийлері

Ø   математикалық модельді құрайды;

Ø  геометриялық прогрессияға байланысты мәтінді есептерді шығарады;

Ø  жауапты бағалайды және таңдайды;

Тілдік  мақсаттар

Оқушылар:

Сандық тізбекті тапсырманың шарттарын түсінеді және ауызша сипаттайды және заңдылықтарды қалай жалғастыратынын анықтай алады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Тізбек, сандық тізбек, аралық, мүшесі /элемент, алдыңғы мүшесі/элемент, келесі мүшесі /элемент

Заңдылық, заңдылықты жалғастыру.

Қосу,азайту , көбейту, бөлу.

Кемімелі, өспелі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-          тізбектің n-мүшесінің формуласын  … түрде беруге болады;

-          тізбектің келесі элементі болады;

-          прогрессияның ... мүшесін табу үшін ... ;

-          тізбек кемімелі/өспелі болып табылады, себебі ;

-          прогрессияның алғашқы ... мүшесінің қосындысын табу үшін ... ;

-          саны геометриялық прогрессияның мүшесі болып табылады, себебі ...

-          тізбектің рекуренттік тәсілмен берілуі

 Құндылықтарды   дарыту  

 Жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.

Жаһандық азаматтылыққа

тәрбиелеу

Халықаралық әртүрлі дереккөздерінен алынған тапсырмаларды салыстыру арқылы тақырыптың  жан-жақтылығын түсіну.

Пәнаралық байланыстар

экономика, биология, физика, тарих

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті құралдарды қолдану, интернет ресурстар

Бастапқы білім

 

Тізбектер, арифметикалық прогрессия

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет  

 

Ресурстар

Сабақтың басы

                  3 мин

             

                  7 мин

  1. Оқушылармен амандасу
  2. Тақырыпты, сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.
  3. Өткен білімді қайталау.

Оқушылар тапсырманы проектор экранынан оқиды, прогрессияның анықтамаларын "құрастырады", формулалар мен формулалар арасындағы сәйкестікті белгілейді; қолданылатын және жауаптардың дұрыстығын қадағалайтын қасиеттерді айтады.

Ұжымдық жұмыс.

 Алынған нәтижелерге кейіннен талқылау жасайды.

Оқушылар тапсырманы проектор экранынан оқиды. Дәптерде тапсырмаларды шешу кезінде қысқаша жазба жасалады, дұрыс жауаптың нөмірін жазады. Тақтаға шығатын оқушылардың қателіктерін түсіндіреді және түзетеді. Өз жауаптарын тексереді.

 

https://multiurok.ru/index.php/files/zadachi-na-ghieomietrichieskuiu-proghriessiiu.html

 

Сабақтың ортасы 

                   15 мин

        

                  

 

         

 

 

               

 

            

              

              

                

 

         

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          

                10 мин

            

 

 

 

 

 

 

 

 

        

4. Есептер шығару.

 Топпен жұмыс. (постерге жазып, оны қорғайды)

 1топ:

1.Бизнесмен 2015 жылы 50 000 доллар көлемінде пайда алды. Келесі жыл сайын оның табысы өткен жылмен салыстырғанда 200% - ға өсті. Бизнесменнің 2018 жылғы жалпы табысы қандай?

2.Екі дос банкке әрқайсысы 100000 теңгеден салды, ал біріншісі - 10% тоқсан сайынғы есептеумен, ал екіншісі-45% жылдық есептеумен салымға ақша салды.  Бір жылдан кейін  достар оларға тиесілі пайыздармен бірге ақша алды. Кім үлкен пайда тапты?

2 топ:

1.Бактерия тірі ағзаға түсіп, 20 минуттың соңына қарай екі бактерияға бөлінеді, олардың әрқайсысы келесі 20 минуттың соңына қарай тағы да екіге бөлінеді және осылайша жалғасады. Тәулік соңына қарай бір бактериядан түзілетін бактериялардың санын табыңыз.

2.Тұмаумен ауырған адам бір күнде төрт адамды жұқтыруы мүмкін. 341 адамнан тұратын барлық мектеп оқушылары қанша күннен кейін ауруға шалдығады?

3 топ:

1. Дәрігер емделушіге иммунитет жүйесін нығайту үшін прополис тұнбасын қабылдауды ұсынды. Емделу курсын 5 тамшыдан бастап, әр күн сайын қабылдау дозасын 5 тамшыға артық қабылдап отыруы керек. 40 тамшыға жеткенде, үш күн 40 тамшыдан ішуі керек, содан кейін әр күн сайын дозасын 5 тамшыға азайта отырып 5 тамшыға жеткенше ішуі керек. Егер бір флаконда 20 мл (250 тамшы) болса, емделуші қанша флакон дәрі сатып алуы керек?

2. Асхат үзілісте тоқаш жеді. Тамақ кезінде ішекке 30 дизентериялық таяқшасы түсті. Әрбір 20 минуттан кейін бактериялар бөлінеді ( олар екі еселенеді). 6 сағаттан кейін ішекте қанша дизентерия таяқшасы пайда болады?

4 топ:

1. Жарыста 25 атыстан тұратын  оқ ату бойынша әрбір тимеген оқ үшін айып ұпайлары: бірінші тимеген оқ үшін - бір айып ұпай, әрбір келесісі үшін – алдыңғы ұпайға қарағанда 0,5 ұпай артық алынды. 7 айып ұпайын алған мерген қанша рет тигізді?

2.Ұлу ағашқа өрмелеп барады. Бірінші минут ішінде ол 30 см, ал әрбір келесі минутта алдыңғысына қарағанда 5 см артық өрмелейді. Егер қозғалыс ағаш түбінен басталса, ұзындығы 5,25 м ағаштың шыңына қанша уақытта жетеді?

5. Деңгейлік тапсырмалар.

А.  Шектелген арифметикалық прогрессияны құрайтын үш санның қосындысы 24-ке тең. Егер екінші санды 1-ге, соңғы санды 14-ке арттыратын болсақ, онда шектелген геометриялық прогрессияны аламыз. Осы сандарды табыңдар.

В. Үш сан шектелген геометриялық прогрессияны құрайды. Егер соңғы саннан 16-ны азайтатын болсақ, онда шектелген арифметикалық прогрессия шығады. Егер бірінші сан 9-ға тең болса, онда қалған екі санды табыңдар.

С. Геометриялық прогрессияның алғашқы үш мүшесінің қосындысы 91-ге тең. Егерде осы сандарға сәйкесінше 25; 27; 1 қосатын болсақ кемімелі шектелген арифметикалық прогрессияның үш санын аламыз. Геометриялық прогрессияның жетінші мүшесін табыңдар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  Шыныбеков Ә.Н 9 класс

Сабақтың соңы

2 мин

 

 

 

 

 

 

                  3 мин

                

6. Үй тапсырмасы

Есеп 1. Жігіт мұра алды. Бірінші айда ол 100$ жұмсады, ал әрбір келесі айда ол 50$ артық жұмсады. Ол екінші айда қанша $ жұмсады? Үшінші айда қанша жұмсады? Оныншы айда қанша жұмсады? Егер ақша бір жылға жетсе, мұраның мөлшері қандай?

Есеп 2.  Тақтаға шақырылған оқушылардың бірі мұғалім үстелінен есікке тура келуі керек. Бірінші қадам ұзындығы 1 м, екінші  м, үшіншім және т.с. жалғасады, яғни келесі қадамның ұзындығы алдыңғы қадам ұзындығынан екі есе аз.  Егер үстелден есікке дейінгі қашықтық тура 3 м болса, оқушы есікке жете ме?

7. Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ бойы жеке жұмыс жасайды.

Фронтальды жұмыста оқушыларға базалық деңгей беріледі. Есептер шығару барысында  жеке-дара оқыту ұйымдастырылады.

Мұғалім қабілеті жоғары және төмен оқушыларға  көмек көрсетеді, ал орта деңгейдегі оқушылар  қабілеті жоғары оқушылардың өзара көмегі арқылы ілгері жылжи бастайды.

Жеке жұмыста өзін-өзі, топтық жұмыста бірін-бірі  бағалау түрлері қолданылады. Сабақта оқушылардың теориялық материалды меңгеруі фронтальды презентациямен жұмыс істеу арқылы жасалады.

Сабақ басында оқушылар кабинеттегі тәртіп ережелерімен , қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.  

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Тізбектер Мектеп:

Тізбектер Мектеп:

Бастапқы білім Тізбектер, арифметикалық прогрессия

Бастапқы білім Тізбектер, арифметикалық прогрессия

Есептер шығару. Топпен жұмыс

Есептер шығару. Топпен жұмыс

Сабақтың соңы 2 мин 3 мин 6

Сабақтың соңы 2 мин 3 мин 6
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
14.05.2020