ՀԻՆ ԴԱՍ․ Թռչունների բազմացումը և զարգացումը
ՆՈՐ ԴԱՍ․Թռչունների էկոլոգիական խմբերը
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ և ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ․
· Քննարկել տարբեր պայմաններում թռչունների գոյության և հարմարվածության առաջացման հարցերը։
· Գիտելիքներ հաղորդել սեզոնային փոփոխության, բազմազանության, էկոլոգիական հարմարվածության և պահպանման մասին։
ԴԱՍԻ ՏԻՊԸ․համակցված
ՑՈՒՑԱԴՐԱԿԱՆ ՆՅՈՒԹ․պատկերազարդ ատլասներ, գիրք՝ <<Հայաստանի բնությունը, նրա պահպանության և հարստացման ուղիները>> Լ․Վ․Հարությունյան
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ․ԽԻԿ ՄԵԹՈԴ
ԽԹԱՆՄԱՆ ՓՈՒԼ
Մտագրոհի մեթոդով անդրադառնալ հին դասի հարցմանը։
· Ի՞նչ է սեռական դիմորֆիզմը։
· Տարվա ո՞ր եղանակին է սկսվում թռչունների բազմացումը և ինչպե՞ս։
· Ներկայացնել արուների և էգերի սեռական համակարգի կազմությունը։
· Թռչունների ձվի կառուցվածքը։
· Ըստ սաղմնային զարգացման քանի՞ տիպի են բաժանվում։
· Ո՞ր թռչուններն են կոչվում բնախույս, ո՞րը՝ բնակալ, բերել օրինակներ։
· Ինչո՞վ են միմյանցից տարբերվում բնակալ և բնախույս թռչունների ձագերը։
· Թռչունների ի՞նչ կարգեր են հանդիպում Հայաստանում։
· Ի՞նչ նշանակություն ունեն թռչունները բնության մեջ և մարդու կյանքում։
Լրացուցիչ հարց․
· Սողունների և թռչունների նմանությունը։
· Սողունների և թռչունների տարբերությունը։
Մեթոդներ․Վենի դիագրամ, T-աձև աղյուսակ
ԻՄԱՍՏԻ ԸՆԿԱԼՄԱՆ ՓՈՒԼ․
Հին ու նոր տեղեկատվության շաղկապումը և իմացության նոր կառույցի ստեղծումը։
Թռչունների դաս→ 34 կարգ → 8700 տեսակ
Վերնակարգեր
լողացողներ նորաքիմքայիններ
(պինգվիններ)
ողնուցավոր անողնուցավոր
(թռչողներ) (վազողներ)
Թռչունների էկոլոգիական խմբեր
1. Ջրաբնակ
· ծովային՝ պինգվիններ
· ջրային՝ գագարներ, կարապներ, բադեր, սագանմաններ, որորներ, ծովասուզակներ
2. Ճահճային՝ կտցարներ, տառեխներ, արագիլներ, կռունկներ, մեծ ջրցուլ, բզակտուց
3. Անտառային
· ծառաբնակ՝ փայտփոր, երաշտահավ, թութակ, սերինոս
· գետնաբնակ՝ մայրեհավ, աքարներ, խլահավեր
4․ Տափաստանների և անապատների թռչուններ՝ աֆրիկյան ջայլամ, մեծ արոս, կաքավ, նոր զլանդական կիվի, աֆրիկյան նանդու, ավստրալիակն էմուն, փասիան
5․ Գիշատիչ թռչուններ
· ցերեկային՝ բազե, օձակեր արծիվ, գառնանգղ, գիշանգղ
· գիշերային՝ տնային բու, սպիտակ բու, ականջավոր բու, բվեճ, անտառաբու
ԿՇՌԱԴԱՏՄԱՆ ՓՈՒԼ
Նախորդ դասին հանձնարաված առաջադրանքներից աշակերտները հետաքրքիր տեղեկություններ հաղորդեցին ։
Այնուհետև պատկերազարդ ատլասի միջոցով ամփոփեցին։
Այս փուլում օգտագործվեց նաև ԳՈՒՍ-ի մեթոդը։
ՏՆԱՅԻՆ ՀԱՆՁՆԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
Պատմել ՝ 61, հարց․ 1
Լրացուցիչ առաջադրանք՝ պատրաստել զեկույց Հայաստանում հանդիպող թռչունների մասին։
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.