Қысқа мерзімді жоспар: Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Тригонометриялық функциялар |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: 9А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақ тақырыбы |
Бұрыштың радиандық өлшемі. Бірлік шеңбер. |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Оқушылар: 9.1.1.2 бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі және градусты радианға және керісінше айналдыра біледі; 9.1.1.3 бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді; 9.2.4.1 бірлік шеңбердегі нүктенің координаталары (cosα, sinα) екенін біледі. |
|||||
Сабақ мақсаттары |
радианның анықтамасын біледі және сонымен бірге градусты радианға және керісінше айналдыруды жүзеге асырады; бірлік шеңбердің центрлік бұрышының радиандық өлшемі сол бұрышты керетін доғаның ұзындығы екенін түсiнеді; бірлік шеңберде 0; π / 2; π; 3π / 2; 2 π сияқты сандарды белгілей алады. |
|||||
Бағалау критерийі |
Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді -радианның анықтамасын біледі және сонымен бірге градусты радианға және керісінше айналдыруды жүзеге асырады -бірлік шеңбердің центрлік бұрышының радиандық өлшемі сол бұрышты керетін доғаның ұзындығы екенін түсiнеді; -бірлік шеңберде 0; π / 2; π; 3π / 2; 2 π сияқты сандарды белгілей алады |
|||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: тригонометриялық функциялар синус, косинус, тангенс, секанс, косеканс, котангенс функция графигін салу, асимптоталар, максимум нүктесі, тұрақты мән, периоды, амплитуда тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру созу, сығу, координата осі бойымен параллель көшіру, симметриялы кескіндеу, Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: y = n sin x графигі вертикальды сығылады немесе созылады: n>1 болғанда, n- көбейткішке байланысты ордината осі бойымен график созылады 0<n<1 ордината осі бойымен график сығылады n<0 график x осіне қарағанда симметриялы бейнелейді y= sin n x график көлденең (горизонталь) өзгереді : n>1 график n- көбейткішке байланысты абсцисса осі бойымен сығылады 0<n<1 график абсцисса осі бойымен созылады n<0 болғанда y осіне қарағанда симметриялы бейнелейді y= sin (x+c) графигі x осінің бойымен параллель көшіріледі: егер c>0,онда график солға қарай жылжиды; y= sin (x-c) графигі оңға қарай жылжиды |
|||||
Құндылықтарды дарыту
|
Құзыреттілік, белсенді азаматтық жағдай |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика, химия, ағылшын тілі |
|||||
Негізгі дағдылар |
Зерттеушілік дағдылар |
|||||
Бастапқы білім
|
Бұрыштың градустық өлшемі, шеңбер элементтері, иррационал сандары |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу қажет. |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы 0-4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау Қайталау сұрақтары: 1. Бірлік шеңбер дегеніміз не? 2. бұрышының синусы дегеніміз не? 3. бұрышының косинусы дегеніміз не? 4. бұрышының тангенсі дегеніміз не? 5. бұрышының котангенсі дегеніміз не?
|
|
||||
Сабақтың ортасы 5-20 мин
21-28 мин
29-37 мин |
9.1.1.2 бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі және градусты радианға және керісінше айналдыра біледі; Мұғалім сыныппен бірге теориялық материалды талқылайды. Бұрыштың градустың өлшемдері Әрбір бұрыштың нөлден үлкен
белгілі бір градустық өлшемі бар болады. Жазыңқы
бұрыштар 180º -қа тең болады. Бұрыштың
градустық өлшемі оның қабырғаларының
арасымен өтетін кез келген сәулемен бөлінетін бөліктерінің
градустық өлшемдерінің қосындысына тең. 1
градус (°) = 60 минут (`) = 3600 секунд (") Бұрыштың радиандық өлшемі ретінде
бұрышты құрайтын шеңбер доғасының
ұзындығының оның радиусына қатынасын
алады.
Шеңбердің ұзындығы: Доғаның ұзындығы: теңдіктерін алуға болады. Соңғы екі формуланы градустық және радиандық өлшемдердің бірінен екіншісіне өту формулалары деп атаймыз. Бұл
формуладан дербес жағдайда
1-мысал. Шешуі: Градустық және радиандық өлшемдердің бірінен екіншісіне өту формуласына сәйкесін аламыз:
Жауабы:
2-мысал. Шешуі: Жоғарыдағы формулалар негізінде есептесек, онда
Жауабы:
3-мысал. Радиусы 5 см болатын шеңбердің ұзындығы 8 см болатын доғасы қанша градус керіп тұр? Шешуі. Берілген доға φ радиан
бұрышты керіп тұр деп есептелік. Шеңбер
доғасының ұзындығын есептеу формуласы бойынша 8=5φ.
Демек, доға
Жауабы:
92 9.1.1.3 бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді; 9.2.4.1 бірлік шеңбердегі нүктенің координаталары (cosα, sinα) екенін біледі. Оқушыларға өлшемді радианға айналдыру үшін калькуляторды қалай қолдануға болатындығын көрсетіңіз. Бірлік шеңбер ұғымы. Қарастырылып жатқан шеңберді бірлік шеңбер деп атайды, Анықтама. Радиусы 1-ге тең, центрі координаталар басында орналасқан шеңберді бірлік шеңбер(санды шеңбер немесе тригонометриялық шеңбер) деп атайды. Оқушылар жұпта бірлесіп, теориялық материалды талдайды. Сұрақ туындаған жағдайда оқушылар мұғалімнің көмегіне жүгінеді. Қосымша 1 Білімді бекіту. Жұптық жұмыс. Жұпта бірлесіп тапсырманы орындайды. Мұғалім дайын жауап бойынша жұмыстарын тексереді. Қосымша 2 Топтық жұмыс. Оқушылар топта жұмыс жасайды. Жоғары деңгейлі тапсырмаларды тақтада мұғаліммен бірлесіп талдайды. Қосымша 3
|
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=11470
http://bilim-all.kz/jospar/664-Buryshtyn-gradustyq-zhane-radiandyq-olshemderi онлайн-презентация
.
Алгебра, 9 сынып,Ю.Н. Макарычев, И.Г. Миндюк, К.И. Нешков, С.Б.Суворова 1993 ж..
Алгебра и начало анализа, 10-11 класс, Н.Темиргалиев, Б.Аубакир, Е.Баилов, М.К.Потапов, К.Шерниязов, 2002 ж.
Алгебра, 9 сынып, А.Әбілқасымова, И.Бекбоев, А.Абдиев,
Алгебра, 9 сынып, Шыныбеков Ә.Н., 2013 ж
|
||||
38-40 мин |
Кері байланыс Сабақтың мақсатына жеттім деп ойлайсыңдар ма? Қандай қиындықтар туындады? Қай мәселені шешу үшін көмек керек? |
|
||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
||||||
|
||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||
Ә.Б. меңгерушісі: ____________
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.