Сабақ № : |
Мектеп: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімі: Мұғалімі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: |
Сабақ тақырыбы: Тригонометриялық формулалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгеру сабағы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін, сабақмақсаттары: (оқу жоспарына сілтеме) |
9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді теңбе-тең түрлендіруді орындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
тригонометриялық өрнектерді теңбе-тең түрлендіруді орындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Оқушылар · негізгі тригонометриялық тепе-теңдік формулаларын қолданады; · есеп шығару барысында, қос бұрыштың және дәрежені төмендету формулаларын қолданады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - осы бөлімдегі терминдерге сүйену; - тригонометриялық функциялардың аргументтерінің қосындысы мен айырмасының, екі еселі бұрыштың, тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтіндіге және көбейтіндіні қосындыға/айырмаға түрлендіру формулаларының қорытылуын түсіндіреді; - тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде формулалардың таңдалуын дәйектеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Өзара жақсы қарым-қатынас қалыптастыру, сыйластық, жауапкершілік, тәрбиелі және саналы азамат қалыптастыру, 21-ғасырға сай коммуникативтілік, белсенділік шеберліктерін арттыру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдік, қос бұрыштың формуласы, дәрежені төмендету формуласы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар.Мұғалімнің комментариясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) |
Салемдесу. Келмеген оқушыларды белгілеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсатты құру кезеңі. (3 мин)
|
«Математикалық диктант»Екі топқа тапсырма беріледі
Оқушылар есептің шығарылу жолдарын талқылап, сабақтың тақырыбын тұжырымдайды. Оқушылар мұғалімнің көмегімен сабақтың тақырыбын тұжырымдайды және бағалау критерилерин құрады. |
Презентация 1,2 слайдтар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа материалды меңгеру кезеңі (10 мин) |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдік
Қосбұрыштыңформулалары:
Дәреженітөмендетуформулалары:
Мұғалім оқушылармен осы тұжырымды дәлелдейді. Мұғалім түсінуге сұрақтар қояды: − Қандай оқиғалармен біз жұмыс жасадық? Не үшін? − Қандай ережелер тұжырымдалды?
1
мысал.
Егер
Шешімі: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдік формулаларын қолдансақ: sin2x-2(1-sin2x)=sin2x-2+2sin2x=3sin2x-2=3(-0,4)2 -2=0,48-2=-1,52.
Жауабы: -1,52
2 мысал.Егерtgx=2 болса,
өрнегінің мәнін табыңдар.
Шешімі:
Жауабы :-3,5
3
мысал.Егер
tg 2x=
формуласын қолдансақ
Жауабы :3,5
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Алғашқы алған білімдерін меңгеру кезеңі. ( 10 мин) |
Тригонометриялық функцияның берілген мәні бойынша қалған функциялардың мәндерін табыңдар.
Оқушылар тапсырмаларды жеке орындайды. Тақтада дұрыстығын тексереді.
Тригонометриялық өрнектерді ықшамдаңдар:
Топтық жұмыс
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті (1 мин) |
Оқушылар көзге арналған жаттығулар жасайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Алған білімдерін бекіту кезеңі. (13 мин) |
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс Өрнекті ықшамдаңдар:
2) cos2α – (ctg2α +1) sin2α.= 3) 4)
|
Бағалау мұғалімнің қадағалауы бойынша жүргізіледі. Бағалау критерилері бойынша оқушылардың өзара бағалануы жүргізіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақты қорытындылау кезеңі. Рефлексия. 2 минут |
Мұғалім сабақ мақсаттарына және бағалау критерилерине оралады. - Сабақтың мақсаты қандай? - Мақсатқа жеттік пе? Оқушыларға рефлексия парағын толтыру ұсынылады. - Қандай қиындықтар кездесті? Оқушылар рефлексия сұрақтарына жауап береді: - Бүгін мен не білдім? - Маған жеңіл болды ма ,әлде қиын ба? - Мен түсіндім ба, әлде қиындықтар болды ма? - Мен жаңа нәрсе үйрендім ба? - Мен нәтижеге жете алдым ба?
Үй жұмысы Тепе-теңдікті дәлелдеңдер: 1) (tg α+ctg α)2– (tg α–ctg α)2= 4 2) (1+tg α)2+(1-tg α)2=
3) (2+ sin β)(2- sin β)+(2+ cos β)(2– cos β)=7
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қалай қолдау көрсетесіз? Дарынды оқушыларға қандай тапсырмаларды беруді жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация жеңіл тапсырмадан қиын тапсырмаға көшумен және білім өзектілігі арқылы дарынды оқушылардың үлгерімі төмен оқушыларға көмектесуімен жүзеге асады. Оқушылар өздерінің қабілеттеріне қарай нәтижелер шығарады. |
Оқушыларды сұрақтар қою арқылы бағалаймын. Бағалау критерийі бойынша жұптар бін-бірі бағалайды. Топтық жұмыстағы бағалау. Сабақ соңында оқушылар өздерінің жеткен жетістіктері жайлы өзін – өзі бағалайды. |
Сабақты бекіту кезеңінің алдында слайдқа қарағандықтан «көз жаттығуын» жасатамын.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.